Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Троє плюс Пустовойтенко

Бажаючих не здійснити подвиг, як і раніше, багато
19 травня, 2001 - 00:00

Президент Леонід Кучма заявив учора, що основні кандидатури на пост глави уряду, які визначилися в ході консультацій із парламентом, — це глава Українського союзу промисловців і підприємців Анатолій Кінах та лідер партії «Трудова Україна» депутат Сергій Тiгiпко.

Перший заступник голови Верховної Ради Віктор Медведчук, за словами Президента, попросив не називати його кандидатуру. Лідер «Демсоюзу» Олександр Волков назвав це «політичним подвигом». Президент пояснив, чому В.Медведчук відмовляється — попереду вибори, і він хоче зосередитися на партійній роботі. Та й посада першого заступника ВР не остання не лише в парламенті, але й в країні, сказав глава держави.

Однак двоє названих Президентом можливих претендентів — то ще не все. Поява відразу двох кандидатур від НДП — екс- прем’єра Валерія Пустовойтенка та Кінаха — «здивувала нас усіх», сказав О.Волков агентству Інтерфакс-Україна. Утім, сам Валерій Павлович реалістично оцінює свої шанси пройти через парламент як скромні.

Нічого конкретного не каже поки що про свої настрої глава Податкової адміністрації Микола Азаров, якого підтримує «Солідарність» і якого «Трудова Україна», наприклад, вважає цілком «прохідним».

У той же час Л.Кучма не виключає, що після консультацій із лідерами парламентських груп і фракцій може з’явитися нова кандидатура на пост прем’єра. Разом із тим він зазначив, що ніколи не відмовлявся і не відмовиться «від свого права пропонувати кандидатуру», але не збирається використовувати «закулісні методи». У свою чергу лідери парламентських груп і фракцій, які провели в п’ятницю погодження щодо прем’єрської кандидатури, визначили, що Президент має вносити кандидатуру прем’єра лише один раз.

Представник Президента в парламенті Роман Безсмертний не виключає, що Кучма буде вимушений призначити в. о. прем’єр-міністра і що прем’єром може стати «не названа постать». Він підкреслив, що вважає майже неможливим погодження фракціями єдиного претендента, жоден із кандидатів на посаду прем’єра не набере необхідної кількості голосів у ВР, вони мають приблизно рівні шанси.

Лідери фракцій більшості, які намагалися на засіданні в п’ятницю визначити єдину кандидатуру від парламенту на пост прем’єр-міністра, не змогли визначити свого претендента. Однак вони досягли домовленості про те, що до 21 травня будуть вироблені принципи та механізми висунення єдиної кандидатури на пост прем’єр-міністра. Для визначення свого кандидата лідери фракцій вирішили провести ще одну зустріч 21 травня. Тим часом «зелені» дещо ускладнили завдання, нескромно заявивши, що їхня фракція візьме участь у голосуванні щодо затвердження кандидатури прем’єр-міністра лише за умови попереднього обнародування кандидатом проекту персонального складу майбутнього уряду. У сфері інтересів ПЗУ — пости міністра екології і природних ресурсів, міністра юстиції та міністра транспорту.

Дмитро ЖИРЕНКО
Газета: