Україна — країна, з якою можна мати справу, — такий висновок запропонував учасникам Давоського форуму Президент України Віктор Ющенко. У неділю вночі він повернувся зі Швейцарії, де 28 — 29 січня брав участь у Всесвітньому економічному форумі. Надзавданням Президента на цьому форумі було залучення іноземних інвестицій і створення позитивного інвестиційного іміджу України у світі. «Моя мета була — донести уявлення про Україну як про країну, з якою можна мати справу», — сказав глава держави. Раніше Президент зазначав, що «капітал, особливо великий, почувається незатишно в тих умовах, які створені в Україні». Зокрема, в Україні немає стабільності, відсутні незалежні суди, а також елементарні гарантії збереження прав власності. «Це серйозна проблема для України», — наголосив В. Ющенко. Ще однією серйозною проблемою він назвав «корупцію, що пронизала всі пори української держави». «Необхідно зробити все можливе, щоб покласти цьому край, щоб посадові особи на будь-якому рівні перестали вимагати хабарів», — чи то наполягав, чи то обіцяв Президент.
Утім, у Швейцарії вслід за В. Ющенком непомітно йшла тінь «Криворіжсталі» й інших українських підприємств. Впливовий журнал «Форбс» назвав як кандидатів на реприватизацію і повторний продаж ще й Укррудпром і меткомбінат ім. Петровського. Радикальний підхід, як відзначали багато українських експертів, зокрема голова парламентського комітету Юрій Єхануров і співголова створеної ООН комісії «Блакитна стрічка» Олександр Пасхавер, може мати негативні наслідки для інвестиційного клімату в країні. Серед українських заходів у Донецьку був і бізнес-ланч, влаштований зятем екс- президента Леоніда Кучми Віктором Пінчуком, який є одним із власників «Криворіжсталі» та господарем трубних виробництв. (До речі, на ланчі помітили й фінансиста Дж. Сороса). Утім, досить уважний потенційний інвестор не міг не помітити, що Ющенко та Пінчук, зі слів очевидців, щонайменше вітаються. А один із найближчих соратників українського Президента Олег Рибачук у розмові з журналістами про можливості реприватизації «Криворіжсталі» був уже не такий категоричний... Пошук середини між виконанням передвиборних обіцянок і прагненням не лякати інвесторів, очевидно, стане одним із головних завдань економічної політики нової влади. Поки що поведінка сторін показує, що збереження права власності в обмін на лояльність (із доплатою) можливе.
Тим більше, що Президент у Швейцарії справді намагався справити враження на інвесторів. На зустрічі з екс- президентом США Біллом Клінтоном В. Ющенко наголосив, що вважає український ринок одним із найперспективніших європейських ринків, і закликав «усіх друзів України приходити на український ринок, запрошувати інвесторів». Глава української держави запевнив, що нова влада створить «рівні правила гри» для підприємців. Виступаючи, перед поїздкою до Давоса, на сесії Парламентської Асамблеї Ради Європи в Страсбурзі, В. Ющенко пообіцяв створити всі умови для притоку інвестицій в українську економіку та відзначив, що сьогодні він становить $600 млн. на рік, тоді як у Польщі — $7 млрд., у Росії — $6,5 млрд. «Ця різниця промовляє сама за себе», — наголосив В. Ющенко. «Сьогодні Україна для Європи нагадує сплячого слона, і якщо ми проводитимемо ефективну внутрішню політику, то через рік ви побачите найсучасніший ринок в Україні. Для цього ми маємо всі можливості», — заявив В. Ющенко.
У рамках форуму В. Ющенко провів зустрічі з представниками 30 найбільших компаній світу, а також низку двосторонніх зустрічей. З його слів, усі переговори з політичними та діловими партнерами були успішними і йому вдалося донести до них позитивну інформацію про Україну. Розмір успіху в цьому випадку легко виміряти — сумою інвестицій наприкінці року.