Британський прем’єр-міністр Тоні Блер в останній момент скасував запланований дводенний візит Президента України Віктора Ющенка до Великої Британії. Причому, як повідомляє британська The Independent, натомість британський прем’єр відправився до США, щоб попрощатися з американським президентом Джорджом Бушем, забувши при цьому завчасно повідомити Ющенка про скасування запланованої зустрічі. Даунінг стріт, 10 повідомила українську сторону про скасування візиту в понеділок — лише за день до його початку. Згідно плану, вчора Ющенко мав зустрітися з Блером, який 27 травня покидає посаду прем’єр-міністра, випити з ним чай, сфотографуватися і тим самим підвищити свій «демократичний мандат», — зазначає британське видання.
Посольство України в Британії пояснило скасування візиту, як сказав один із дипломатів, «неминучими змінами в графіку закордонних візитів британського прем’єра». Водночас, співрозмовник The Independent зазначив, що Блер дуже пізно скасував візит Ющенка. «Ми відклали його на невизначений час. Ми вважаємо це дуже прикрим», — визнав український дипломат.
Британське видання стверджує, що візити до Сполучених Штатів згідно з протоколом готуються далеко заздалегідь, і називає ситуацію, що склалася, «серйозною дипломатичною образою». За словами газети, образу доведеться залагоджувати з Україною наступному британському прем’єр-міністрові.
Водночас, у прес-службі президента і в міністерстві закордонних справ стверджують, що подібні повідомлення не мають під собою ґрунту. «Це неправда, що візит було скасовано в останній момент. У нас навіть в графіку (Президента) його не було», — зазначила керівник головного інформаційного департаменту Секретаріату Президента Лариса Мудрак. Вона додала, що можливість візиту справді обговорювалась. Однак, за її словами, візит не відбувся виключно через події, що відбуваються у Великої Британії.
Зі свого боку, речник МЗС Андрій Дещиця повідомив, що раніше запланований на 16— 17 травня дводенний візит В.Ющенка до Великої Британії не відбувся у зв’язку з відміною графіка міжнародних заходів прем’єр-міністра Великобританії. Очікувалося, що в ході візиту Ющенко мав познайомитися з кандидатом на пост нового британського прем’єра від Лейбористської партії, міністром фінансів Гордоном Брауном. За словами Дещиці, Київ і Лондон прийняли рішення перенести дату візиту українського Президента Віктора Ющенка до Великої Британії на пізніший термін.
Тим часом в Посольстві Великої Британії в Україні сказали «Дню»: процитована в британській газеті інформація, що повідомлення про скасування візиту було подано 14 травня, не відповідає дійсності. Причиною перенесення дати візиту є зміни в планах подорожей прем’єр-міністра Великої Британії Тоні Блера, як зазначив представник британського посольства.
Деякі українські оглядачі вважають, що Україна частково є сама винною в тому, що Ющенко не зміг зустрітися з Блером. Тому, на їхню думку, Секретаріату Президента треба уникати практики планування нереальних візитів і при цьому враховувати нинішню політичну кризу в Україні.
КОМЕНТАР
Олександр СУШКО, директор Центру миру, конверсії та зовнішньої політики України:
— Враховуючи, що Секретаріат Президента спростував інформацію про те, що скасування візиту відбулося в останній день, я не став би робити з цього трагедії. Насправді в дипломатичній практиці такі випадки трапляються. Можна нагадати, що кілька тижнів тому Ющенко буквально за день скасував свій візит до Москви. Це можна трактувати як образу Путіна. Адже скасування візиту відбулося за ініціативи української сторони з мотивацією — у зв’язку з політичною кризою. І це не єдиний випадок. Тут важлива мотивація і за який термін повідомляється про скасування візиту. Як правило, в останній день таке трапляється доволі рідко і зазвичай при цьому наводяться якісь істотні причини та мотивація такого кроку. Враховуючи те, що я не бачив британських пояснень, у мене немає підстав стверджувати про образливий характер скасування візиту Ющенка до Великої Британії. Як експерт, я не можу, а тим більше — не володіючи ситуацією, погодитися з такими дефініціями. На мою думку, й українська сторона офіційно теж не погодиться з такою дефініцією, як образа.