Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У чому інтрига майбутніх виборів?

Євген КОПАТЬКО: Швидкий рейтинг треба вміти «зацементувати»
20 червня, 2009 - 00:00

Як провал коаліції Партії регіонів і БЮТ відбився на рейтингах основних політичних гравців? Саме зараз проходить робота в «полях». А вже у вівторок голова компанії Research & Branding Group, соціолог Євген Копатько обіцяє презентувати свіжі дані. А поки що в очікуванні результатів ми поговорили про тенденції цієї виборчої кампанії.

— Євгене, існує думка, що головна інтрига цих президентських виборів — перший тур, боротьба між Тимошенко і Яценюком. А вже в другому турі буде голосування проти Януковича і переможе будь-який «помаранчевий».

— Нічого подібного, це питання дуже спірне. Я не стверджую, що переможе Янукович, але я й не стверджую, що переможе хтось із «помаранчевих».

— Але в кількісному співвідношенні «помаранчеве» електоральне поле більше, ніж «синьо-біле». Максимум Януковича — це 35% і він, судячи з усього, вибирає всі свої голоси в першому турі.

— Не факт. На сьогодні готовність голосувати на Західній Україні дещо нижча, ніж на південному сході. Можливо, це ситуативне явище, а можливо, це й тенденція, що закріпиться.

— А як справи в Януковича на Західній Україні?

— Наша соціологія демонструє, що потенційний рівень підтримки в нього як у Президента загалом по Західній Україні близько 8%. Раніше він був істотно нижчим. Є регіони, де він має особливий пріоритет, а є регіони, де в нього є найменший пріоритет. А в Юлії Володимирівни існує дуже серйозний ресурс довіри саме в центральних регіонах.

— А в південно-східному регіоні?

— У південно-східному регіоні її рейтинг, як і раніше, без змін. Як показують наші дані в динаміці, її частково потіснив Арсеній Петрович. Але тут прямої заміни голосів Яценюка на Тимошенко не виходить.

— Ми бачимо, що Яценюк намагається охопити південно-східний електорат. Якою мірою його спроби успішні?

— Його президентський рейтинг нині перебуває, за даними різних соціологічних компаній, на рівні 13—15%. Це свідчить про те, що в нього є потенційний ресурс довіри. Але потрібно пам’ятати, що віртуальний рейтинг і реальна політична боротьба це, як кажуть у Одесі, дві великі різниці. Заяви про симпатії, що декларуються, і реальне голосування можуть істотно відрізнятися.

Дані, що ми нині аналізуємо, — це більше інформація до роздумів. Я чітко можу говорити про якісь прогнози під час активної фази виборчої кампанії. Поки що ми моделюємо ситуацію.

Сьогодні в Януковича близько 24—26% підтримки в першому турі, в Тимошенко — близько 16—18%, в Яценюка — близько 15—16%. Це дані різних соціологічних компаній.

— А коли стануть відомі результати опитувань, проведених після провалу коаліції?

— Мені вже телефонують журналісти і запитують — а де твоя соціологія? Результати в мене будуть лише в понеділок, презентація — у вівторок. А саме зараз триває робота в «полі». Цього разу ми вирішили працювати оперативно.

— Щодо рейтингів Яценюка, кажуть, що він як швидко надувся, так може і швидко здутися.

— Насправді, це я говорив ще в лютому. Я тоді на «Інтері» показав рейтинг, де в другому турі Яценюк випереджає Януковича. Мене тоді звинуватили в підграванні Яценюку. Але я відповів, що швидкі зльоти здатні (і Яценюк тоді за мене доповнив) викликати швидкі падіння. Це було в прямому ефірі.

Зараз вийшла така колізія, що близько трьох місяців рейтинги Яценюка і Тимошенко йшли паралельно. Його зліт був досить ефектний із листопада 2008 року по травень 2009 року. Але довго це тривати не може.

Я звертаю вашу увагу і ще на такий момент. Якщо в листопаді в Юлії Володимирівни в Західній Україні підтримка була 34%, то в травні вона стала 22%. В Яценюка підтримка була 11%, стала — 28%. Але знову-таки там відбуваються дуже швидкі зміни. Ніколи швидкий рейтинг не приводить до довгограючих результатів. Тобто він може зійти, але потім його потрібно цементувати.

Не факт, що ця ситуація збережеться. Я вважаю, що в боротьбі цих лідерів відбуватимуться зміни. Я поясню чому. Відсутність Яценюка в медійному просторі може призвести до того, що ці коливання можуть для нього стати досить істотними. Не завжди для політика швидкий зліт — позитив.

Моє особисте припущення, що ця коаліціада фактично витіснила Яценюка з інформаційного простору.

— Але саме зараз дуже поширена думка, що Яценюк може отримати політичні бонуси через фіаско коаліції ПР і БЮТ.

— Ні. Я не можу повідомляти дані — в мене закрита соціологія. Але виграв не лише Яценюк. І навіть не Янукович.

— Очікується, що на наступному пленарному тижні Рада визначиться з датою виборів. Деякі депутати хочуть провести вибори в листопаді. Наскільки дата впливає на тактику і стратегію виборчої кампанії?

— Дуже серйозно впливає. Гадаю, вибори відбудуться в січні, як планує багато хто. Стратегія виборчої компанії на січень — це працювати «в довгу». І тут існують ризики для Юлії Тимошенко. Коли уряд входить у зиму, завжди існує багато негативних моментів. Наприклад, опалювальний сезон...

— Але хоч як це дивно, днями в ефірі «Шустер Live», Олександр Турчинов досить спокійно сприйняв дату 17 січня. Мовляв, не варто більше гратися з Конституційним Судом, хоче Ющенко попрацювати два додаткові місяці — нехай працює.

— Швидше за все, і регіонали вже нормально ставляться до цієї дати. Які тут є нюанси? Ніхто не знає ризиків осені. Проблем, насправді, дуже багато. І якщо ці проблеми посилюватимуться, то ухвалюватимуться дуже швидкі політичні рішення. Це інстинкт самозбереження еліти. Хороша вона чи погана... я не даю оцінних характеристик.

Олена ЯХНО, «День»
Газета: