28 жовтня 1944-го від угорсько-фашистських військ був визволений останній населений пункт Закарпаття — Чоп. Це й стало днем остаточного очищення території України від загарбників. Хоча тоді Закарпаття ще належало Чехословаччині й тільки влітку 45-го возз’єдналося з Україною. Після війни село Чоп стало містом і найбільшим залізничним вузлом колишнього Радянського Союзу. Щоправда, тільки за роки незалежності України Чоп, розташований на кордоні з членами Євросоюзу — Угорщиною та Словаччиною, почав набирати справжніх європейських обрисів. Нині Чоп готується відзначити своє 725-річчя. Його назва, припускають, пішла від прізвища власника, поміщика Чапі.
З майже 10 тисяч мешканців Чопа половина працює на залізниці. За останні п’ять років «Укрзалізниця» вклала 54 мільйони гривень в оновлення прикордонного міста. Реконструйовано приміський вокзал і площу перед ним. Зведено лікарню, проведено євроремонт двох п’ятиповерхівок.
У рамках цієї масштабної програми в Чопі відкрито поки що єдине в державі містечко для ветеранів транспорту. Тут у 16-ти котеджах на повному державному забезпеченні проживають 30 пенсіонерів, серед яких дев’ятеро — ветерани та учасники війни. Помешкання жильців складається з кухні, вітальні, котрі щодня централізовано прибираються. Є можливість дивитися десятки програм телебачення, читати свіжі газети. Користуються послугами пральні. Тричі харчуються у загальній їдальні. І ні за що не треба платити. Отримуючи пенсії, сивочолі переважно купують собі на міському ринку щось для віддушини. Не можуть сидіти склавши руки. Тому кожному виділили маленький городній наділ. Одним словом, адміністрація намагається йти назустріч всім побажанням ветеранів. Скажімо, з центру Чопа під час реконструкції прибрали пам’ятник Леніну. Колишні залізничники попросили його встановити на території містечка. Кажуть, забажали цього, бо не захотіли, аби монумент, виготовлений з кольорового металу, викинули на смітник, а звідти ділки б продали його за кордон. Вся територія огороджена ажурними решітками, є прохідна. Біля містечка зведений молитовний дім, але ветерани його оминають і щонеділі відвідують православну церкву Чопа.
П’ять років тому містечко відкрили з участю Президента України Леоніда Кучми та міністра транспорту Георгія Кирпи. Г. Кирпа, часто буваючи в Чопі, щоразу цікавиться, як живе його дітище.
Газета «День» повідомляла про зведений цими днями в Ужгороді всього за вісім місяців новий залізничний вокзал вартістю 180 мільйонів гривень, розрахований на обслуговування двох тисяч пасажирів за добу. Старий прослужив 100 років. А тепер міністр Г. Кирпа запропонував взятися за реконструкцію Чопського залізничного вокзалу для приміських поїздів. Спорудили його спішно до Московської Олімпіади, і за 20 років будівля знову має жалюгідний вигляд. Зараз сюди прибувають бригади будівельників Львівської залізниці. На оновлення вокзалу передбачається витратити від 30 до 40 мільйонів гривень.