Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У Феодосії створено Музей грошей

18 липня, 2003 - 00:00

До 24 кримських музеїв скоро додасться ще один — Музей грошей у Феодосії. Його фундатором вирішив стати феодосійський підприємець Олександр Олещук, який давно захоплюється нумізматикою. Він вважає, що завданням його віртуального музею грошей є популяризація історії вітчизняного та світового грошового обігу, а також надання дієвої допомоги колекціонерам грошей — нумізматам і боністам.

Як повідомляє Кримське агентство новин з посиланням на управління культури Феодосійського міськвиконкому, для майбутньої експозиції Олександр Олещук передав майже 3 тисячі монет і п’ятсот банкнот. Крім цих експонатів музей складе нумізматичне й боністичне зібрання Феодосійського краєзнавчого музею, який раніше спеціалізувався на збиранні та експонуванні колекцій старовини.

Феодосія є найдавнішим містом України, в якому з давніх давен чеканилися монети — історики нараховують 11 періодів випуску металевих грошей. Монетний двір існував в античній Феодосії. У середні віки був генуезький монетний двір. Свої гроші чеканили кримські татари, а останній кримський хан Шагін- Гірей у передмісті Феодосії створив новий монетний двір європейського зразка з обладнанням із Польщі. Після приєднання Криму до Росії цей монетний двір використали для виготовлення російських монет. «Ексклюзивні гроші» випускали у Феодосії в роки громадянської війни, коли уряди змінювали один одного, як у калейдоскопі.

Основну гордість Феодосійського музею грошей становлять античні монети, зокрема монети, випущені у Феодосії, багато з яких є світовими раритетами — вони збереглися або в невеликій кількості, або в єдиному примірнику. Наприклад, тут зберігається монета із зображенням Нерона — таких у всьому світі збереглося декілька. А грецький срібний тетраобол IV століття до н.е. з головою бика — один у світі, він є тільки в колекції феодосійця Олександра Олещука, що підтверджують солідні довідники.

Серед експонатів музею є не лише старовинні монети, а й сучасні, зокрема монета, що відраховує час нового тисячоліття «Millenium in time». Вона відлита зі срібла, вкрита золотом і випущена в обіг в одній з африканських країн. У її корпус вбудовано таймер, запущений 00.00.00 1 січня 2001 року.

Феодосійський музей історії грошей розміститься поки частково в магазині «Оазис колекціонера», частково — в музеї дельтапланеризму, розташованому поряд. Зараз йде реконструкція приміщень і фасаду будівель. Створення музею, завдяки ремонтним роботам, сприятиме поліпшенню зовнішнього вигляду центру міста. Фундатор музею дякує за допомогу в наданні приміщення міськвиконкому й особисто меру Володимиру Шайдерову. Музей уже відкрив свій сайт у Інтернеті, можете «зайти» й помилуватися, його адреса — www.museum-of-money.org

Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь
Газета: