Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У Києві встановлено видавничий рекорд

21 грудня, 2007 - 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Погодьтеся, що рекорди у сфері видавничого бізнесу в Україні трапляються не надто часто. Усі нарікають на занепад галузі, кризу книговидання. Апріорі ці твердження зазвичай стосуються і дитячої літератури, яку, окрім іншого, звинувачують у відсутності хороших авторів. Спростуванню цих звинувачень була присвячена акція, влаштована видавництвом «Грані-Т» у рамках Київської міжнародної виставки-ярмарки «Книжкові контракти», яка на цьому тижні проходила в «Українському домі».

Під контролем офіційного представника Книги рекордів України — «філії» Книги рекордів Гіннесса — більше 90 творчих представників видавництва «Грані- Т», які працюють саме над дитячими виданнями, влаштували одночасну автограф-сесію. Серед майже сотні рекордсменів були не тільки письменники (зокрема, Іван Андрусяк, Любко Дереш, Ірен Роздобудько, Світлана Поваляєва, Богдан Жолдак, Андрій Кокотюха, Яна Дубинянська та ін.), але і художники (серед яких був відомий художник-ілюстратор Кость Лавро), а також перекладачі. Протягом сорока хвилин усі сумлінно працювали «на рекорд», одна за одною підписуючи книжки для своїх читачів.

«Це була ідея видавництва, і вона, як на мене, дуже вдала, бо така кількість тих, хто причетний до створення дитячої літератури, продемонструвала, що в Україні є якісна дитяча література, — впевнена письменниця Ніна Воскресенська. — Зараз дуже багато нарікань лунає в бік видавничого бізнесу, мовляв, ми не маємо якісних дитячих книжок. Ця акція довела зворотнє: у нас в країні є багато авторів, які пишуть для дітей, і роблять це добре, справді на високому рівні».

Стереотипи щодо занепаду української дитячої літератури спростовують і експерти. Олексій Погорєлов, генеральний директор Української асоціації видавців періодичної преси навіть стверджує, що дитяче книговидання найбільш розвинене і перебуває у найкращому стані з усіх видів книжково-видавничої галузі України, називаючи в зв’язку з цим два фактори. «Причина полягає, по-перше, в українській мові. Зараз батьки намагаються прищепити дітям з найменшого віку знання і любов до мови. Тому багато книжок українською мовою і видається, і продається. Тобто розвиток дитячого книговидання передусім пов’язане зі зростанням попиту. Є ще одна причина. Оскільки йдеться про дітей, держава приділяє цій галузі трохи більше уваги. Зокрема, останнім часом сюди була спрямована і увага Президента. За рахунок поблажливого ставлення держави в цьому сегменті трохи простіше вести бізнес, аніж, припустимо, у сегменті ділової літератури» — пояснює пан Олексій.

Рекорд «Грані-Т» таки було зафіксовано, а грамоту його представникам вручив офіційний делегат Книги рекордів України, привселюдно засвідчивши «дитячий подвиг» письменників, ілюстраторів і перекладачів видавництва.

Маша ТОМАК, «День»
Газета: