Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У Криму зріє скандал

Анатолій Матвієнко робить гучні заяви
20 вересня, 2005 - 00:00

Учора голова Ради міністрів Криму Анатолій Матвієнко на спеціальному брифінгу виступив із заявою. Він обвинуватив ініціаторів своєї відставки, рішення про яку можуть прийняти завтра на сесії Верховної Ради Криму, в тому, що вони готуються змістити уряд. Він назвав акцію «корупційним переворотом». Він визнав, що «сьогодні в Криму спостерігається системне протистояння між урядом автономії та цілою низкою кримінально-фінансових груп, які мають прикриття в представницьких і правоохоронних органах республіки. Причина протистояння полягає в тому, що нинішній уряд намагається зробити економіку автономії прозорою, вивести з тіні фінансові потоки, навести порядок в основних галузях економіки. І постійно наштовхується на запеклий опір кримінальних груп, які протягом тривалого часу систематично розкрадають ці галузі, перетворюючи Крим на один із найбідніших регіонів України. Щойно уряд провів відповідні перевірки та розпочав ліквідацію звичних корупційних схем, Радмін зазнав жорстокої атаки з боку кримінальної спільноти та частини політичної еліти Криму».

Анатолій Матвієнко вважає за необхідне звернутися до вищого керівництва країни — Президента Віктора Ющенка — з проханням негайно відреагувати на кримську ситуацію та вжити жорстких заходів, у Раду із питань національної безпеки й оборони України з вимогою негайно призначити комплексну перевірку правоохоронних органів Криму. При цьому він наполягає на тому, щоб РНБОУ в повному обсязі перевірила діяльність уряду АРК. Голова кримського уряду звернувся також до Верховної Ради України та спікера Володимира Литвина з вимогою створити спеціальну парламентську комісію для захисту конституційного ладу України та встановлення справжніх причин, особистих мотивів і ступеню участі членів політичної спільноти Криму, а також депутатів Верховної Ради України в корупційному перевороті.

Як відомо, завтра відбудеться сесія Верховної Ради Криму, що заслухає звіт Анатолія Матвієнка про роботу уряду, хоча раніше його планували на жовтневу сесію, але перенесли на місяць раніше на наполягання шести парламентських комісій, про що наша газета вже писала («День», №169, 17.09.05 р.). У разі якщо депутати ухвалять рішення про відставку уряду 51 голосом, свою згоду на це повинен дати Президент України, якщо сесія ухвалить це рішення двома третинами голосів — згідно з Конституцією Криму, відставка має бути прийнята автоматично. Разом із тим, багато юристів кажуть про юридичну неясність проблеми, адже Верховна Рада України планувала раніше ухвалити закон про Радмін Криму, але його досі не прийняли. У результаті, в законодавчому порядку не виписані всі тонкощі взаємовідносин Верховної Ради Криму, яка призначає уряд автономії, і самого уряду.

Між тим, попри результат сесії, ініціаторам відставки Анатолія Матвієнка вигідне саме продовження його роботи на посаді голови уряду Криму. Для кримської організації партії «Союз», що є головним ініціатором питання про відставку, зникне предмет подальшої боротьби та можливість «піарити» себе на цій благодатній для Криму темі.

За його відставку висловилися також кримські організації Партії регіонів, СДПУ(О), Російського блоку, НРУ, соціалісти та комуністи, ПСПУ й «Держава». У цій боротьбі на боці Матвієнка з політичних організацій виступили Суспільно-політична рада демократичних організацій Криму, до якої входять представники понад 45 громадських організацій, рухів і політичних партій, що вирішальним чином не впливають на ситуацію. Члени Ради вважають, як йдеться в їхній заяві, що «кримські відділення деяких партій штучно нагнітають політичну ситуацію в Криму».

Водночас про підтримку Анатолія Матвієнка заявили кримські енергетики. «У переддень чергової сесії Верховної Ради Криму трудові колективи державного акціонерного товариства «Чорноморнафтогаз», відкритого акціонерного товариства «Кримгаз», відкритого акціонерного товариства «Крименерго» й товариства з обмеженою відповідальністю «КримТЕЦ» заявляють про свою підтримку курсу уряду АРК на чолі з Анатолієм Матвієнком», — повідомила журналістів прес-служба ДАТ «Чорноморнафтогаз». «Колективи бюджетоутворюючих підприємств Криму переконані, — зазначається в заяві, — що напередодні опалювального сезону спроби висловити недовіру нинішньому складу Ради міністрів АРК сприятимуть дестабілізації роботи підприємств паливно-енергетичного комплексу регіону, а отже неминуче позначаться на соціально-побутових умовах кримчан в осінньо-зимовий період».

Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь
Газета: