Позавчора в Українському домі відкрилася міжнародна виставка-ярмарок «Арт-Київ 2006». На перший погляд, експозиція незвичайна, навіть еклектична: безліч художніх напрямів, стилів, техніки, жанрів... Роботи відомих авторів, визнаних класиків другої половини минулого століття сусідують із творами модних молодих художників. Але цей яскравий калейдоскоп має свою логіку та своє глибоке значення, і він радше соціальний, аніж суто художній. «Арт-Київ 2006» — це перша така масштабна спроба надати для загального огляду приватні колекції. Талановиті роботи, — навіть, не побоїмося цього слова, шедеври, — що зберігаються в домашніх зібраннях, уперше отримали публічне життя. Те, що в Європі та США практикується не перше десятиріччя, для нас, країни, у якій взагалі багато процесів відбувається у «тіні», диковинне. Завдяки ж зусиллям організаторів на виставку представили свої колекції Євгенія та Богдан Губські, Олег Пінчук, Наталія Заболотна (вона якраз є автором проекту), сім'я Кінахів і багато інших відомих у країні людей. Що цікаве саме по собі (адже картина на стіні часом говорить про людину більше, ніж її слова, а то й вчинки).
На «Арт-Київ» було запрошено також 15 галерей. Серед них галерея «MIRO» (Чехія), «Триптих», «Ірена», аукціонний дім «Золотий перетин», компанія Арт Блюз, НаціональнийКиєво-Печерський історико- культурний заповідник та інші. «Цю акцію проводимо не лише задля популяризації мистецтва як такого. Можливо, вона стане поштовхом до формування цивілізованого арт ринку в Україні», — розповідає пані Наталя Заболотна. Ще однією новинкою було представлення спеціального гостя. Ним стала досить молода, але вже відома не лише в Україні, а й за кордоном одеситка — Оксана Мась. Роботи Оксани представлені в Луврі. Свою територію вона «обрала» в червоний килим та розмістила клітки з голубами, яких ще й дозволялося годувати. До речі, голуби добиралися особливої породи — «київські монашки», вони вирощуються лише в Україні. І, як зазначає Оксана Мась, ця порода згадується в численних літописах XIV століття. Ми попросили учасників та гостей виставки поділитися своїми враженнями.
Оксана МАСЬ, художниця:
— У наших російських колег фестивалю «Арт-Москва» вже 11 років, арт-фестивалю в Парижі вже 33 роки, Венеціанському бієнале — 106. Можливо, ці цифри будуть мати вигляд як схема відставання нашої країни від таких подій. Але після «Арт-Києва», впевнена, з’явиться дуже багато арт-фестивалів в Україні. Можливо, це будуть фестивалі декоративно-прикладного мистецтва, або більш сучасного напряму. Країна, що починає робити такі події, вже переходить із розряду виживання в розряд життя з любов’ю. Бо коли нація починає розвивати духовні цінності, мимоволі зростає вагомість таких заходів. Попри те, що мої роботи представлені у Франції, для мене велике значення має визнання на Батьківщині. А особливо, коли мої роботи розташовані серед творінь відомих українських художників, що вже ввійшли в історію.
До речі, ми з Наталею Заболотною, авторкою проекту, активно, разом, працювали над каталогом. І виникла ідея зобразити крила голубів на його обкладинці. Тому що саме крила допомагають піднятися у небо, а голуби — це святий дух.
Олег ПІНЧУК, скульптор:
— Виставка прекрасна, а головне — вчасно проводиться. У нас створився такий вакуум, де немає арт- фестивалів. Мене радує, що ми нарешті готові до таких подій. Це свідчить про те, що у нас культура, яка поступово, та все ж розвивається. Є зацікавлення до мистецтва. Взагалі, коли останніми роками проводилися художні виставки, крім самих художників, мало хто приходив. А ось на «Арт-Києві» ми бачимо, що прийшли представники інтелігенції, бізнесу, політики тощо. Це заслуга і організаторів, і часу, тому що сьогодні потрібно думати не лише про машини, дачі, а й про якісь духовні цінності. Тут представлені колекції, які формувалися роками.
Наталя КРИВУЦЬКА, доктор мистецтвознавства, заступник голови комітету захисту прав людини:
— Якщо в тебе є роботи і ти їх нікому не показуєш, вважайте, що вони наполовину мертві. До тебе в гості буде приходити дуже багато людей, але це можуть бути не справжні поціновувачі мистецтва. А от, як кожна жінка і як колекціонер, мені хочеться похвастатися тим, що я маю. Мені хочеться, щоб художники були задоволені тим, що їхню творчість бачать всі. Тому я щаслива, що можу надати свої картини «Арт-Києву». Таким чином, для них відкривається можливість свого перфектного представлення для інших колекціонерів. Я вважаю, що всі художники варті уваги. Але, так би мовити, яка картина є кращою, залежить від того до чиїх рук вони потраплять.
Маю відзначити каталог, що випустили організатори проекту з нагоди цієї події. Можу сказати, що там вміщені не лише роботи, що представлені на самій виставці, а й ще деякі, що з певних причин не потрапили на стіни «Українського дому». Скажу, що у нас розумні люди і дуже інтелігентна публіка. Бо якщо всі ці роботи могли купити колекціонери і вони знаходяться в Україні, це вже означає високий рівень розвитку наших людей. На мою думку, картини мають енергетику. З одного боку, вони можуть бути написані з душею, радістю. Тоді картина виховує гарний смак. А з іншого — якщо робота писалася злою людиною і несе в собі погану енергетику, то нестиме лише негативізм в родину. І ті роботи, які представлені на виставці, несуть лише позитивну енергетику, яку пронесуть через ціле покоління.
Світлана ФЕСЕНКО, художниця:
— Насправді такі арт-ярмарки вже проводилися в Україні. В середині 90-х їх робив Олександр Хаматов. Потім вони затихли. Тому що це було просто не на часі. А от зараз «Арт-Київ» актуальний. Це показник того, що українські художники є, вони різні, гарні. Чому б їх не показати і не прорекламувати. Добре, що існує у нас не лише контенпереарт, а просто нормальне мистецтво. У нас завжди була дуже сильна школа графіки. Це прекрасний захід і він повинен мати продовження. Тому мені приємно брати участь у виставці. На пропозицію погодилася одразу хоча б тому, що каталог це дуже важливо для будь-якого митця. Попит на наших художників є. Вже кілька років модно збирати українське мистецтво. На сьогодні це не дань моді, а звичка збирати своє. А от потреба виникне тоді, коли наше суспільство буде більш вихованим і освіченим. А це займе ще трішечки часу.
Відвідувачі ж зможуть подивитися на роботи українських митців до 10 листопада, придбавши квиток за 10 гривень. Але, як запевняли самі організатори, пільг для школярів, студентів та пенсіонерів ніхто не скасовував. До того ж всі бажаючі також матимуть змогу купити за 300 гривень каталог робіт, що представлені на виставці.