Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У парламент «піде» Кінах

23 травня, 2001 - 00:00

Учора Леонід Кучма заявив, що запропонує Верховній Раді затвердити на посаді прем’єр- міністра голову Української спілки промисловців і підприємців, депутата Анатолія Кінаха. «Я сьогодні подам цю кандидатуру», — сказав Л. Кучма в інтерв’ю журналістам у вівторок в селі Яснозір’я Черкаської області.

Глава держави не став прогнозувати шанси проходження А. Кінаха через Верховну Раду, відзначивши, що цей процес покаже конструктивність парламенту. «Ми ще раз подивимося, хто є хто: або ліві і праві депутати думають про інтереси України і людей, або чіпляються за свої кланові інтереси», — сказав Президент.

При цьому Л. Кучма відмітив, що «всі розуміють, що уряд необхідний Україні, не Президенту, парламенту, а Україні загалом». Він зазначив, що «такого б не було, якби депутати імплементували рішення (квітневого 2000 року. — Ред. ) референдуму». Він відмітив, що голосування по кандидатурі А. Кінаха «покаже, що депутати були неправі в тому, що проігнорували результати всеукраїнського референдуму». «Хочу, щоб люди побачили, що у нас недосконала політична система», — цитує Президента Інтерфакс-Україна.

Учора ж в інтерв’ю інтернет- виданню «Українська правда» Анатолій Кінах повідомив, що, швидше за все, буде сформований певний графік зустрічей з парламентськими фракціями і групами з метою консультацій. А. Кінах, за його словами, зробить все, щоб ці зустрічі проходили «в максимально прозорому режимі», якщо на це підуть депутати.

Кандидат на прем’єрський пост на запитання, як він ставиться до ідеї коаліційного уряду з представників фракцій, сказав, що збирається викласти депутатам «свою концепцію бачення ситуації», а також «базові принципи» формування уряду. А. Кінах має намір «дуже серйозно» підійти до переговорів з комуністами. Однак і там, на переговорах з найбільшою фракцією парламенту, претендент збирається відстоювати «безповоротність ринкових реформ і просування до громадянського суспільства». «Це межа компромісу», — уточнив А. Кінах. Він поки що не може оцінювати, наскільки прохідна його кандидатура. «З мого боку було б некоректно говорити про це. Це не питання персональних амбіцій, необхідно виходити на командний результат», — сказав А. Кінах. Як очікується, голосування по кандидатурі А. Кінаха може відбутися в парламенті в четвер.

У перших коментарях учора, щодо кандидатури А.Кінаха проглядався обережний оптимізм. В інтерв’ю агентству Інтерфакс-Україна у вівторок лідер фракції Партії зелених Віталій Кононов повідомив, що фракція підтримуватиме кандидатуру А.Кінаха. За його словами, єдине прохання до кандидата — обнародувати список міністрів майбутнього уряду. В.Кононов підтвердив, що зелені хотіли б отримати в новому складі Кабміну пости міністрів екології і транспорту.

Представник фракції Компартії Борис Олійник вважає внесення кандидатури А.Кінаха «не найгіршим варіантом». В інтерв’ю агентству він охарактеризував А.Кінаха як людину «дисципліновану, стриману, неметушливу, не схильну до розкрадання коштів, пунктуальну, чого нам не вистачає в роботі». «А там подивимось», — сказав депутат.

Представник групи «Солідарність» Іван Попеску вважає кандидатуру А.Кінаха компромісною. В інтерв’ю журналістам він пояснив, що «Президенту потрібна людина, у якої немає амбіцій стати Президентом, яка вже працювала в уряді і яка знає, як задовольняти інтереси різних політичних груп». «Пан Кінах не викликає алергії у багатьох депутатів у залі», — відмітив І.Попеску, не виключивши можливості, що президент УСПП може набрати необхідну кількість голосів і що його підтримає і фракція КПУ.

Представник фракції СДПУ(о) Борис Андресюк (голова Комітету з питань нацбезпеки і оборони) вважає, що з моменту оголошення імені претендента на пост глави уряду консультації «будуть більш чіткими». Він також повідомив, що фракція на засіданні в понеділок ухвалила рішення про підтримку тієї кандидатури, яку внесе Президент. А до того, як стало відомо про кандидатуру Кінаха, Борис Андресюк прокоментував «Дню» «прем’єріаду» таким чином.

Борис АНДРЕСЮК, СДПУ(о):

— Глибоко переконаний, що Президент хоче мати прем’єра. Прем’єр потрібен Україні і Президент це чітко розуміє. Якщо буде виконуючий обов’язки, хто з ним серйозно буде розмовляти на дипломатичному рівні і в міжнародних фінансових організаціях? Тому потрібен сильний прем’єр. Я був присутнім, коли Президент прямо заявив на одній з нарад: «Домовтеся в залі, я не можу вносити ту кандидатуру, яка не буде підтримана у Верховній Раді, я хочу внести ту кандидатуру, яка буде 100% підтримана». Однак справа не тільки в тому, щоб зараз призначити прем’єра. Питання в тому, чи буде цей прем’єр мати політичну підтримку в парламенті. Призначення — це тільки половина справи. Не маючи більшості у Верховній Раді, прем’єр просто приречений. Для будь-якого кандидата архіважливо заручитися підтримкою більшості в парламенті. Справа саме в цьому. Треба або домовлятися з Рухом, або з комуністами. Кандидати можуть домовитися або з тими, або з цими. Питання тільки щодо ціни цієї домовленості. На мій погляд, комуністи не бажають увійти до складу уряду. Але вони дуже зацікавлені бачити в уряді людей, лояльних до фракції. Думаю, що з боку Руху будуть також умови для одного з двох претендентів. Наприклад, збереження постів в уряді за членами Руху. Ось такі консультації і проходять. Тобто ніхто нічого не відтягує. У кандидатів просто немає 226 голосів. Тривають інтенсивні консультації, і як тільки один з кандидатів скаже Президентовi «У мене є 226 голосів», кандидатура негайно буде внесена. Домовлятися, звичайно, важко, але це неминучий договірний процес. Фракції ж хочуть домовитися до, а не після призначення. Після призначення домовлятися не буде про що.

Денис ЖАРКИХ
Газета: