З’явилася хоч слабка, але надія, що у вівторок депутати таки розберуться з кризою й виборами. Цієї суботи та неділі депутати в рамках робочої групи мають узгодити шість внесених у Раду законопроектів щодо мінімізації впливу світової фінансової кризи на українську економіку, розробивши єдиний законопроект.
Учора Арсеній Яценюк підкреслив, що з цього питання потрібне результативне голосування, інакше МВФ не дасть Україні жодної копійки. Як відомо, МВФ зарезервував $150 млрд. для тих країн, які передусім потребують допомоги. Україні передбачається виділити $14 млрд.
Щоправда, ще не відомо, наскільки успішною й конструктивною буде робота цієї групи. У НУ-НС не без злорадності передчувають, що ніякого «єдиного антикризового законопроекту» не буде.
— У мене є песимістичні очікування результатів роботи цієї робочої групи. Якщо дійсно шукати компромісу, то його можна було знайти вчора, позавчора, сьогодні, — сказала Ксенія Ляпіна.
Задля справедливості слід сказати, що для такого песимістичного прогнозу є підстави — вчора депутати звинувачували одне одного в бездарності й непрофесіоналізмі. Регіонали назвали урядовий законопроект лобістським і звинуватили Кабмін у намірі запровадити економічну диктатуру. Бютівці вважають, що альтернативний пакет Регіонів узагалі важко назвати документом.
— Ми сьогодні отримали антикризовий пакет Партії регіонів, який складається з однієї сторіночки заходів у два пункти й трьох сторіночок пояснювальної записки, — розповів «Дню» бютівець Остап Семерак. — Це взагалі не документ, а шпаргалка, як украсти 40 млрд. гривень з держбюджету. Це смішно, що опозиційний уряд, засідаючи стільки часу, спромігся написати документ на два пункти. Тут нема про що говорити.
Проте, на думку вже безпартійного Тараса Чорновола, урядовий законопроект теж далекий від ідеалу.
— Від бютівського документа я не в захваті. Його писали, мені здається, «на коліні». Писали, розуміючи, що він непрохідний, бо там є багато речей, навіть не конституційних. Скажімо, те, що банки можуть без рішення суду забирати майно. І якщо основою для першого читання він міг би бути, то для другого — не годився.
Ймовірно, Тарас В’ячеславович мав на увазі пропозицію Кабміну внести зміни до Закону України «Про заставу» в частині 20-ї статті «Повернення стягнення на закладене майно». Йдеться про запровадження для банків дозволу на позасудове (тобто без якихось судових процедур і без рішення суду) стягнення з позичальників майна, що надавалося банкам як забезпечення кредиту.
Зауважимо, що позасудове «свавілля» щодо державних підприємств Кабмін забороняє. Тобто постраждати без суду й слідства через невчасні виплати за кредитом можуть лише громадяни (фізичні особи), приватні підприємці та власники недержавних підприємств. Залишається сподіватися, що робоча група цими вихідними допрацює цей пункт.
А щодо виборів, то вже зрзуміло, що їх не буде ні 14, ні 21 грудня. Навіть дата «28 грудня» зависає в повітрі. Поки працює «план Тимошенко». Тобто тягнеться час.
ДУМКА
Iгор ПОПОВ: Оптимальною датою проведення виборів може стати 25 січня 2009 року
Єдиним методом розв’язання політичної кризи в країні залишається проведення дострокових парламентських виборів, вважає глава правління Комітету виборців України Ігор Попов. «Юридичними методами довести правоту кожної зі сторін конфлікту найближчим часом неможливо. Разом із тим, виникає дедалі більша загроза провокацій і розв’язання політичного протистояння силовими методами, а отже, проведення виборів може стати найкращим з усіх сценаріїв подолання політичної кризи», — зазначив І. Попов на прес-конференції в п’ятницю в Києві.
Ігор Попов також підкреслив, що вибори в країні мають відбутися досить швидко, оскільки «безвладдя й політичне протистояння вже зараз створили загрозу національній безпеці України». Разом із тим, зауважив, що «в умовах, які склалися, проведення виборів 2008 року є нереальним». «Оптимальною датою проведення виборів може стати 25 січня 2009 року. Це дозволить ухвалити більшість антикризових законів, зміни до виборчого законодавства, але активна фаза виборчої кампанії не припадатиме на святкові дні», — резюмував експерт.