Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У Росії названо ворогів преси

8 липня, 2000 - 00:00

«День» уже повідомляв, що Центр екстремальної журналістики при Спілці журналістів Росії має намір оприлюднювати імена людей, які, на думку експертів, зробили найбільш негативний внесок у діяльність ЗМІ. Як заявив генеральний секретар СЖР Ігор Яковенко, причинами організації такої акції стали посилення цензури з боку Міністерства у справах друку, ненадання журналістам цікавої для них інформації і присутність у складі РФ суб’єктів, які фактично є чорними інформаційними дірами (наприклад, Республіки Башкортостан та Адигею).

І ось визначені перші, липневі «лауреати». Головним «ворогом російської преси» експерти назвали міністра друку, телерадіомовлення і засобів масової комунікації Михайла Лесина.

За ним — колишній токар-інструментальник, а нині Генеральний прокурор Росії Володимир Устинов. Його не люблять за «справи» журналістів Андрія Бабицького і Дмитра Холодова, обшуки в офісах «Медіа-моста» й арешт Гусинського. На третьому місці — президент Росії Володимир Путін, який, хоч газет і не закривав, але «не діяв як гарант Конституції». За втручання в роботу ЗМІ та здійснення цензурних виправлень у перелік «головних ворогів» потрапили саратовський губернатор Дмитро Аяцков і його колеги: тамбовський — Олег Бетін і башкирський — Муртаза Рахімов.

З широченного подальшого списку варто згадати губернаторів — О.Руцького і М.Кондратенка, калмицького президента К.Ілюмжінова, депутата Держдуми, журналіста (!) О.Невзорова, помічника президента С.Ястржембського, міністра юстиції Ю.Чайку, керівника «Газпрома» Р.Вяхірєва.

Навряд чи щомісячне публікування таких списків зробить чиновників більш лояльними до ЗМІ — швидше навпаки... Керівники акції зізналися, що вже на першому етапі дехто з можливих експертів-журналістів на їхню пропозицію висловитися відповідав відмовою. Тому Ігор Яковенко припустив, що імена наступних «лауреатів» можуть стати відомими тільки восени.

За даними Спілки журналістів, з 1991 року в Росії при виконанні своїх обов’язків загинуло 117 журналістів. Зі слів генерального секретаря Спілки Ігоря Яковенка, це пов’язано з тим, що на зміну «цензурі слова приходить цензура автомата Калашникова».

P.S. В четвер на сесії Ради Європи, яка триває в Бухаресті, кореспондентові «Радіо Свобода» Андрієві Бабицькому присуджено премію «За демократичну журналістику». Оскільки самого Бабицького російські власті не випустили за кордон, цю престижну премію вручено його дружині Людмилі.

Анатолій ЛЕМИШ, «День»
Газета: