Організатори 61-го Берлінського міжнародного кінофестивалю оголосили головних учасників конкурсної програми. Цього року в конкурсі ігрового кіно «Берлінале» буде показано новий фільм Олександра Міндадзе «У суботу», у створенні якого брали участь Україна (кінокомпанія SOTA Cinema Group), Росія та Німеччина. Події фільму розгортаються в Україні у місті Прип’ять 26 квітня 1986 року — в день аварії на Чорнобильській АЕС, а в центрі історії — внутрішня драма головного героя, котрий випадково опинився в самому серці катастрофи.
Олександр Міндадзе зазначив, що історію про Чорнобильські події задумав давно: «Хотілося зробити фільм-метафору... Не документальне дослідження, не блокбастер, не стрічку про причини катастрофи — хто яку кнопку не так натиснув... Понад усе мене цікавило, як людина від катастрофи не втікає, а навпаки, не може зрушити з місця. Сценарій «У суботу» я писав для себе й ставив режисерові дуже складні завдання — тут особливо важлива інтерпретація, адже цю історію можна розшифрувати лише так, як вона зашифрована.
«Я дуже радий, що прем’єра нашого фільму відбудеться саме на конкурсі Берлінського кінофестивалю, — зазначає продюсер Олег Кохан. — Це стане добрим стартовим майданчиком для діалогу на важливу для України й усієї Європи тему Чорнобильської катастрофи в рік 25-ї річниці».
Окрім стрічки «У суботу» за головні призи «Берлінале» боротимуться 15 фільмів, серед яких новий фільм угорського режисера Бела Тара «Кінь Туріна», стрічка аргентинця Родріго Морено «Чарівний світ», нова робота іранського режисера Асфара Фаргаді «Надер і Сімін, розставання» з Лейлою Хатамі в головній ролі, дебютний фільм американського режисера Джессі Чандора «Маргінальний дзвінок» з Кевіном Спейсі та Демі Мур у головних ролях.
Журі 61-го Берлінського кінофестивалю очолить відома актриса Ізабелла Росселліні.
До 1975 року російськомовне кіно не було представлене на фестивалі. Першою стрічкою, показаною в Берліні, став фільм Сергія Соловйова «Сто днів після дитинства» (приз за найкращу режисуру). Фільми, зняті за сценарієм Олександра Міндадзе, двічі були удостоєні призів «Берлінале». 1991 року — «Слуга» (приз Бауера за новації в кіномистецтві) і 1995 року — «П’єса для пасажира» («Срібний ведмідь»). Видатний український режисер Кіра Муратова шість разів представляла свої фільми в основних фестивальних програмах «Берлінале», а за фільм «Астенічний синдром» (1990) була удостоєна «Срібного ведмедя».
Упродовж останніх 20 років українські режисери брали участь лише в конкурсних програмах короткого метра. Десятихвилинна курсова робота Тараса Томенка «Тир» 2000 року стала найкращою короткометражкою паралельного конкурсу «Панорама», а пластилінова анімація Степана Коваля «Їхав трамвай дев’ятий номер» виграла 2003-го «Срібного ведмедя». 2009-го й 2010-го року до конкурсу короткометражних фільмів були відібрані роботи режисера Мирослава Слабошпицького «Діагноз» і «Глухота». Таким чином, «У суботу» став першим повнометражним українським фільмом, відібраним до основного конкурсу «Берлінале».
«День» надалі регулярно інформуватиме читачів про події 61-го Берлінського кінофестивалю.