Традиційно наприкінці року прийнято підбивати підсумки. Одними з перших це зробили соціологи. Згідно з дослідженням, проведеним наприкінці листопада Українським інститутом соціальних досліджень і Центром «Соціальний моніторинг», найтрагічнішою подією року, що минає, в Україні наші співгромадяни вважають підвищення цін. На другому і третьому місці в рейтингу подієвого негативу — аварії на шахтах і конфлікт навколо острова Тузла. Для 17% опитаних респондентів подорожчання стало, мабуть, не тільки найсумнішої, а й найголовнішою прикметою 2003 року, оскільки радісних подій учасникам опитування вдалося пригадати вкрай мало. Так, 74% опитаних не змогли назвати взагалі жодного позитиву у житті країни, 10% сказали, що нічого хорошого не сталося, а найбільша кількість із тих, хто в низці подій року, що минає, зміг побачити світлі моменти, — 3% — основною позитивною подією (?) назвали відсутність війни. Серед інших «плюсів» по 1% опитаних назвали «обіцянки підвищити пенсію», «поліпшення економіки», «підвищення зарплати» (очевидно, мінімальної), деякі «політичні події», «досягнення в науці та техніці», «свята» й «поліпшення роботи мобільних операторів».
Майже та ж сама картина — із визначенням радісної топ-події у світовому масштабі. 82% не спромоглися назвати щось конкретне, 8% відзначили, що позитиву не було, 3% пораділи відсутності війни (?) на планеті та по 1% назвали ті ж самі «політичні події», «свята», «досягнення в науці й техніці». Простіше виявилося пригадати погане. 40% опитаних українців найтрагічнішою подією року, що минає, вважають «війну в Іраку», 12% — теракти. Соціологи зазначають, що протягом останніх трьох років склалася певна тенденція, згідно з якою на перше місце у списку поганих подій у світі українці ставлять терористичні акти. Так, 2001 року найгіршою подією було названо теракти 11 вересня у США, минулого — захоплення заручників у Москві, цього — війна в Іраку.
Складним, судячи з усього, для респондентів виявилося також визначити «людину року». Традиційно називали прізвища відомих спортсменів і естрадних виконавців — «людьми року» назвали братів Кличків, футболіста Андрія Шевченка та Софію Ротару. А 89% не змогли відповісти на запитання.
Найприємнішим результатом опитування, мабуть, можна вважати незмінний оптимізм наших співгромадян. Відповідаючи на запитання: «З якими настроями ви вступаєте у 2004 рік?», 46% респондентів зазначають, що наступного року їхнє життя зміниться на краще, 12% очікують погіршень, 37% вважають, що нічого істотно не зміниться.
Однак, судячи з усього, оптимізм українців жодною мірою не пов’язаний з очікуваннями позитивних змін від держави. Показовим у цьому сенсі є зафіксоване соціологами істотне падіння рівня довіри українських громадян до більшості органів влади й соціальних інститутів. Наприклад, Кабінету Міністрів довіряють 25% (у вересні 28%) і не довіряють 61%, Верховній Раді — 19% (у вересні — 22%) і 70%. Крім того, за словами директора Центру «Соціальний моніторинг» Ольги Балакірєвої, істотно знизився рівень довіри до місцевих органів влади. На думку соціолога, це зумовлено «погіршенням економічної ситуації, зростанням цін у країні». Винятком, за словами О. Балакірєвої, є правоохоронні органи, яким українські громадяни порівняно з минулими місяцями довіряють дещо більше. Найбільшим рівнем довіри населення, як і раніше, користуються релігійні організації, яким довіряють 52% опитаних, Збройні сили (59%) і ЗМІ (57%).
Опитування також засвідчило падіння рівня довіри до окремих політичних постатей. Так, на 15% скоротилася кількість тих, хто довіряє лідеру «Нашої України» Віктору Ющенку, і на 7% поменшала кількість тих, хто довіряє Віктору Януковичу. Соціологи пов’язують ці зміни з жовтневими подіями в Донецьку. Проте вказані політики продовжують залишатися лідерами електоральних симпатій наших співгромадян. «Якби вибори відбулися наступного тижня», Ющенко і Янукович могли б розраховувати на 23% і 17% голосів відповідно. Загалом в опитуванні брали участь 2037 осіб у віці від 18 років.