Учора ввечері уряд приймав представників одного з провідних світових рейтингових агентств — віце-президента Moody’s Investors Servise Ltd Джонатана Шифера, старшого віце-президента Moody’s KMV Аластера Грехема, старшого віце-президента Moody’s Investors Servise Ltd Майкла Корвіна — і, очевидно, як на офіційному рівні, так і шляхом особистого спілкування домагався підвищення суверенного рейтингу України.
Як зазначали аналітики Moody’s, нинішні рейтинги України відображають її економічне зростання, що пов’язане, насамперед, зi здійснюваною урядом бюджетною політикою, керованою інфляцією і зростанням економічної активності. Вони також вважають, що політичні розбіжності всередині парламенту, а також між парламентом і Президентом не перешкодили провести податкову реформу, що забезпечила економічні стимули на майбутні роки. В Україні здійснюють ключові структурні реформи в аграрному секторі, почалася пенсійна реформа. Найважливішими завданнями України на майбутнє експерти Moody’s назвали реформу енергосектора, прискорення приватизації та продовження податкової реформи.
Проте розглянемо місця України в рейтингах Moody’s, опублікованих у грудні 2002 року. За силою банківських фінансів у неї рейтинг Е+ і позаду тільки Пакистан, Індонезія, Аргентина і Уругвай. За довготривалою силою зважених і максимальних депозитів ми розташовуємося між Caa1 і B2, посідаючи відповідно шосте і дев’яте місця в кінці довгого списку країн. Схоже, що цього року ми дещо піднімемося...
Отож міністрам належало бути з гостями гранично відвертими, але одночасно і наполегливими. Саме так поводився вранці того ж дня на міжнародній конференції «Ризик-менеджмент і кредитні рейтинги в Україні» віце-прем’єр Микола Азаров. Адже цього року план зовнішніх запозичень України збільшено на мільярд гривень, і вони мають досягти приблизно мільярда євро. Зрозуміло, що вищим буде український суверенний рейтинг, то дешевше обійдуться країні міжнародні кредити. У розпалі обговорення параметрів бюджету-2004 Азаров наполягав на тому, що ситуація для зовнішніх запозичень в України надто сприятлива. Тепер же він охарактеризував наданий Україні рейтинг як неінвестиційний, назвав його заниженим і явно давав зрозуміти, що не згодний з такою оцінкою, оскільки вона не враховує реальну ситуацію в країні. На тлі пануючої в світі рецесії не багато країн, за словами Азарова, виглядають сьогодні так добре, як Україна. «Економічних ризиків, які б відповідали такому низькому рейтингу на даний момент, не існує», — провадив Азаров. Він нагадав, що Україна стабільно розплачується за своїми зовнішніми зобов’язаннями, має позитивний платіжний баланс і припустиме співвідношення зовнішнього боргу і ВВП.
Віце-прем’єр також стверджував, що Україна збирається і наступного року утримати високі економічні темпи розвитку, досягнутi нинішнього року, і збільшити обсяги іноземних інвестицій, які за 10 місяців досягли майже мільярда доларів, а чистий їх приріст перевищив $740 мільйонів. «Потрібно, щоб інвестори отримали абсолютно чітке уявлення про прибутковість вкладень в українську економіку», — напучував топ-менеджерів Moody’s віце-прем’єр. При цьому пригадалося і інше висловлювання Миколи Яновича, в якому він наголошував, що час запозичення і його обсяги залежатимуть від кон’юнктури ринку. «Виходитимемо на ринок так само, як виходили цього року, коли нам буде вигідно, в тих обсягах, які для нас будуть вигідні. А не буде вигідно — і не виходитимемо, знайдемо можливість розв’язати проблеми власними силами. І те, як економіка розвивається, дає нам можливість так говорити», — заявляв тоді М. Азаров. І тепер знову продовжив цю лінію. Він упевнений: якби уряд України виходив на зовнішні ринки запозичень зараз, то міг би розмістити єврооблігації з набагато меншою прибутковістю, ніж це зробив у травні поточного року. Крім того, попереду також нові переговори з Міжнародним валютним фондом, шлях для яких, як раніше говорив Азаров, відкрило ухвалення бюджету-2004. Ці переговори, як зазначають експерти, також можуть сприяти здешевленню кредитів Україні. Тому дуже доречно напередодні підвищити і наші міжнародні рейтинги.
І експерти Moody’s в принципі нічого проти не мають. Єдине, що їх, мабуть, непокоїть, — це ризики політичні. Але Азаров вважає абсолютно інакше. Він учора запевнив рейтингових інспекторів, що в усіх можливих ситуаціях абсолютно виключений прихід до влади уряду, який би здійснював незбалансовану бюджетну політику або відмовився виплачувати зовнішній борг.