Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Учора «День» отримав лист з Аргентини, англійською... З «порошком»

7 листопада, 2001 - 00:00

Ви будете сміятися... але учора до редакції «Дня» надійшов конверт з білим порошком. Близько 10-ї ранку до приймальнi головного редактора надійшов лист, котрий, на перший погляд, нічим не відрізнявся від десятків подібних листів, які регулярно надходять до газети. Більш детальне ознайомлення з конвертом ледве не зірвало робочий графік і, вже точно, на деякий час вивело з рівноваги багатьох співробітників газети. З конверта (на якому було вказано зворотну адресу — Аргентина) випала записка англійською мовою: «РНБОУ погодилась на прохання США надати повітряний простір країни для прольоту американських військово-транспортних літаків, — повідомляє Інтерфакс», услід за якою висипався... саме «білий порошок».

Зрозуміло, чому адресатами небезпеки стають ЗМІ. Нападники розраховують, що про них розкажуть... Загалом, протягом вівторка, на 17.00 до оперативної групи МінНС надійшло 14 повідомлень про виявлення підозрілого порошку. Зокрема, у редакції газет «Молодь України», «Народна Армія», «Факты и комментарии» та Мінекології (у двох останніх випадках — теж з Аргентини). Не приховуємо, ми сумнівалися, як вчинити. Адже й раніше «День» виступав проти нагнітання психозу. Але вирішили, якщо уже довелося поставити «експеримент на собі» — розповімо, як це переживалося, як спрацювала служба експертів МінНС.

Це абсолютно різні враження: писати або читати про жарти «біотерористів» (часто неабияких, що супроводжуються смертю) і реально отримувати, відчуваючи, що напіввіртуальна загроза стає реальністю. Інстинкт самозбереження виявляється сильнішим, ніж логічні пояснення експертів — мовляв, жоден з понад 200 випадків виявлення в Україні «білого порошку» не дав позитивного результату на «сибірку». Особливо під акомпанемент «чорного гумору» колег: ось вам і англійська мова, і присутність газети в Інтернеті, і Аргентина. Треба віддати належне: співробітники МінНС відреагували на дану ситуацію оперативно. Через двадцять хвилин після дзвінка на місце подiї прибула оперативна група під керівництвом заступника начальника служби прогнозування надзвичайних ситуацій МНС Юрія Колесниченка. Небезпечний конверт з усіма запобіжними заходами було направлено на аналіз. «Остаточні ж висновки будуть зроблені після отримання результатів лабораторного дослідження. Якщо аналіз підтверджується — то всі, хто знаходився у цьому приміщенні, та жителі сусідніх будинків будуть евакуйовані», — повідомив «Дню» Ю. Колесниченко. Журналісти «Дня» не стали, склавши руки, чекати евакуації або «відбою тривоги» і зайнялися справою. Перший дзвінок — міністру з надзвичайних ситуацій.

«Спеціальні загони створено в усіх регіонах України. У разі виявлення подібних листів варто, не гаючи часу, повідомити їх (телефони центрального і столичного управлінь — 2473015, 4305010. — Авт. ). МінНС разом з МВС, Мінохорони здоров’я, Мінагрополітики, СБУ та ін. щовівторка проводить наради, на яких розробляються способи реагування та запобігання таким казусам. На щастя, останнім часом злочинна активність «поштових» терористів (її пік припав на 22 жовтня) йде на спад. У нашій країні не було зафіксовано жодної реальної загрози «білого порошку».

У нашій країні не було зафіксовано жодної реальної загрози «білого порошку». Ми до кожного випадку ставимося серйозно», — поспішив заспокоїти міністр з надзвичайних ситуацій Василь Дурдинець.

Однак масштаби і характер «псевдотерористичних» операцій у нашій країні давно вийшли за межі дитячих витівок. За словами В. Дурдинця, тільки в Києві на вчорашній день зареєстровано 89 випадків непідтвердженої «сибірки». Дещо нижчою є «терористична» активність у регіонах: Львівська область — 24 випадки, Крим — 19, Полтавська область — 10.

При цьому 162 випадки — передача «сибірки» поштою. «Це не випадково», — говорить Ю. Колесниченко, — «в Україні завжди широко практикували передачу різних сипучих речовин (крохмалю, чаю, кави і т. ін.) у конвертах». Навряд чи такими традиціями можна пояснити лист, якого учора отримав «День». Скоріше, він зайвий раз засвідчив — сибірка МОЖЕ розповсюджуватися у листах, тероризм МОЖЕ проникнути на нашу територію, МОЖЕ втрутитися у наше життя... Нехай навіть і віртуальний. І запитання, яку реакцію він викличе: страх? паніку? або розуміння того, що люди, які «під шумок» надсилають у конверті крохмаль або пральний порошок — далеко не жартівливе. Уже зрозуміло, що спокійне життя просто неможливо забезпечити тільки за рахунок зусиль державних органів: посилення пильності «Укрпошти», приготування додаткового об’єму вакцин Мінохорони здоров’я, підвищена готовність МінНС і т. п. Тероризм проник у наше життя і тепер значною мірою від нас залежить, чи стане він визначальною частиною нашої повсякденності...

Проте тим, хто бажає «пожартувати», потрібно пам’ятати про кримінальну відповідальність за подібні «витівки». Як запевнив «День» В. Дурдинець, «жодна з них не закінчується звичайною констатацією. Уже заведено 10 кримiнальних справ за поширення «білого порошку». Нагадаємо також, що Президент України нещодавно направив до Верховної Ради проект закону, згідно з яким міру стягнення з «жартівників» буде посилено.

КОЛИ ВЕРСТАВСЯ НОМЕР

Заступник начальника служби прогнозування надзвичайних ситуацій МНС Юрій Колесниченко повідомив «Дню», що збудників «сибірки» у порошку, що надійшов до редакції, не виявлено. Природу речовини, що міститься в конверті, буде встановлено завтра.

В’ячеслав ДАРПІНЯНЦ, Михайло ЗУБАР, фото Леонiда БАККА, «День»
Газета: