Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Уколи і проколи

21 серпня, 2007 - 00:00

Президент України Віктор Ющенко звинуватив український уряд у тому, що той не зацікавлений у фінансовому оздоровленні НАК «Нафтогаз України». У листі прем’єр-міністру Віктору Януковичу, як повідомляє прес-служба глави держави, зазначається, що затверджений урядом фінансовий план НАК «Нафтогаз України» на 2007 рік демонструє значне зниження обсягів реалізації продукції у порівнянні з відповідними показниками 2006 року. При цьому Президент підкреслює, що рішення Кабміну розстрочити податкові зобов’язання «Нафтогазу» ставить під сумнів виконання держбюджету щодо витрат, у тому числі соціальних. Так от воно що: глава держави, виявляється, просто здобуває передвиборні очки для своєї політичної сили. Та ще й обіцяє, що вибори у нас пройдуть чесно. На жаль, у це важко повірити.

Тим часом у заяві «Нафтогазу України» підкреслюється, що фінансовий план НАК на 2007 рік є «абсолютно збалансованим документом». «У поточному році обсяг грошових надходжень компанії повністю рівний її витратам, тобто у «Нафтогазу України» немає дефіциту коштів». Витрати, на які звертає увагу Президент, є платою за обслуговування та повернення кредитів на суму близько $ 2 мільярдів, які безпідставно залучив і витратив призначений після приходу до влади Віктора Ющенка екс-керівник «Нафтогазу України» Олексій Івченко, — зазначається в документі. НАК також нагадує, що не може отримати компенсацію різниці між закупівельною і реалізаційною ціною природного газу для теплоенергетики, оскільки відповідний механізм, хоч і затверджено в липні Кабміном, але ще необхідно ухвалити відповідне рішення у Верховній Раді, яку Президент зробив фактично недієздатною.

Можна було не сумніватися: глава держави не стане реагувати на ці спростування. Так і сталося. А естафету нападок одразу ж підхопив глава його Секретаріату Віктор Балога. «Кабінет Міністрів невтомно розсилає бравурні реляції про закачані у підземні газосховища 20 млрд кубометрів газу. Однак, насправді майже 16 млрд. з цього об’єму належить компаніям-нерезидентам: 7 млрд. — у власності «РосУкрЕнерго», а 8,8 млрд. розпоряджається «УкрГазЕнерго». За станом на 1 серпня «Нафтогаз України» володіє лише 2,2 млрд. кубометрів газу», — цитувала Балогу прес-служба глави держави.

А який стан справ насправді? В один день з цим «розгромним» резюме свої офіційні відомості оприлюднило Мінпаливенерго. Чи треба дивуватися, що вони разюче відрізняються від того, що «накопав» Секретаріат. Виявляється, на 15 серпня Україна накопичила у сховищах не 20, як, пардон, брехав Балога, а понад 26 мільярдів (якщо точно, то 26,5) кубометрів газу. І це — як зазначає Міністерство — рекордний показник із моменту створення НАК (1998 рік). Далі міністерство уточнює, що запаси газу, що належить безпосередньо «Нафтогазу України», становлять 5,5 мільярда кубометрів, що у 4,5 рази більше, ніж на аналогічну дату у 2006 році. ЗАТ «УкрГазЕнерго» має в підземних сховищах понад 13 мільярдів кубометрів газу, що в 2,4 рази більше, ніж у 2006 році. При цьому глава Секретаріату мав би знати, що ця організація — спільне підприємство, де 50% належить «Нафтогазу України», а крім того, воно — всупереч його твердженню — резидент України.

Словом, тут у пана Балоги вийшов явний прокол. І «Нафтогаз» днями зажадав від глави Секретаріату публічних вибачень. Схоже, і їх не дочекатися. Джерельно чиста людина.

Та, от невдача. Наприкінці минулого тижня Рахункова палата виявила перевитрату бюджетних коштів у Секретаріаті Президента України. Зокрема, у штатному розкладі присутні не передбачені законодавством посади, а сума надбавок, що довільно виплачуються підлеглим Балоги, становить 240% від їхніх окладів. Сумнів контролюючого органу викликала й преміальна політика. «Так, середній розмір щомісячної премії для керівних працівників у 2005 році становив 63,5%, в 2006-м — 67%, в першому кварталі 2007-го — вже 94%, — зазначає глава Рахункової палати Валентин Симоненко. — Усього за цей період сума премій, нарахованих із порушеннями, становила 717,5 тисяч гривень». І про які тоді скасування привілеїв народним депутатам та іншим посадовцям говорить практично керований Балогою НУ-НС? А, можливо, таким чином просто готується ґрунт для того, щоб трохи відсунути начальника Секретаріату і примусити його впритул зайнятися чисто штабними справами, чим вийде водночас вбити двох кроликів: зменшити кількість обвинувачень у використанні адмінресурсу і позбутися хвоста, який увесь час норовить керувати собакою.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: