Євросоюз надасть Україні 3,8 мільйона євро на боротьбу з незаконною міграцією. Про це повідомив заступник міністра закордонних справ України Геннадій Москаль. Проект «Зміцнення потенціалу в сфері управління міграційними процесами» український уряд впроваджуватиме за допомогою Міжнародної організації з міграції. Наша держава співпрацює з цією організацією вже 10 років, а у 2002 році стала її членом. Загальна вартість проекту 4,2 мільйони євро: частину фінансування взяв на себе український уряд. Проект розрахований на півтора року. За цей час планується створити «ефективну систему управління міграційними потоками через Україну», а саме — механізми протидії незаконній міграції.
На шляху до спрощення візового режиму з Євросоюзом (мандат на переговори було затверджено в понеділок) це питання постало особливо гостро. На сьогоднішній день Україна має спільний кордон iз трьома країнами-членами ЄС (Польщею, Словаччиною, Угорщиною), а з 2007 року межуватиме навіть iз чотирма, якщо Румунія приєднається до ЄС. 80% всього потоку нелегальних мігрантів, які використовують Україну як «трамплін» на шляху до країн Західної Європи, приїжджають із Росії. При цьому, за неофіційними оцінками уряду, правоохоронним органам вдається затримати лише 10—15% усіх незаконних мігрантів, які перетинають територію України. Програма боротьби з незаконною міграцією на 2001—2004 роки була затверджена ще в січні 2001, проте через недостатнє державне фінансування виконувалася неналежним чином. Про це говорить хоча б той факт, що в бюджеті на 2004 рік був передбачений лише 1 млн. грн. на депортацію затриманих незаконних мігрантів. Через неспроможність вислати їх iз країни горе-мандрівників доправляють до єдиного в Україні спеціального Тимчасового центру утримання в Павшино, що в Західній Україні. Там вони очікують вирішення своєї долі в нелюдських умовах. «Вони там живуть, як бомжі», — визнає Геннадій Москаль. Одним iз першочергових завдань проекту буде побудова двох нових центрів тимчасового утримання у Волинській та Чернігівській областях. Будівництво планують завершити до кінця 2006 року. Обіцяють, що тут будуть забезпечуватися всі життєво необхідні для затриманих умови, в тому числі надаватиметься медична та юридична допомога.
У Міністерстві внутрішніх справ зрозуміли важливість зміни тактики боротьби з потоками нелегальних мігрантів. Тепер правоохоронці зосередяться на пошуку джерел нелегальної міграції — туристичних фірм, навчальних закладів, інших установ iз сумнівною репутацією, які сприяють напливу нелегалів в Україну. «Найкращий спосіб запобігти появі нелегальної міграції — перетворити її на легальну», — вважають у Міжнародній організації з міграції. З цією метою у Києві, Харкові, Львові, Тернополі та Одесі планується заснувати Центри консультування мігрантів для надання інформації щодо законних шляхів працевлаштування за кордоном, а також потенційних ризиків, які стосуються міграції.