Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Україна обирає «чисту» енергетику...

До кінця 2011 року з’явиться щонайменше 20 нових об’єктів у малій гідро- та біоенергетиці
9 червня, 2011 - 00:00
СЬОГОДНІ В УКРАЇНІ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЮ З ВІДНОВЛЮВАНИХ ДЖЕРЕЛ ВИРОБЛЯЮТЬ 72 ПІДПРИЄМСТВА / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Глобальний ринок альтернативної енергетики продовжує активно зростати. Попри складні ринкові умови у всьому світі країни продовжують розвивати і розширювати свої портфелі відновлюваних джерел енергії. Про це говориться в щоквартальному дослідженні компанії «Ернст енд Янг» під назвою «Індекси привабливості країн з точки зору інвестицій у відновлювану енергетику».

Світовим лідером із впровадження «альтернативки» знову визнано Китай. Найвищий бал він отримав завдяки активній підтримці проектів із будівництва вітрових електростанцій у мілких прибережних водах і — впровадженню найбільш «зеленого» в історії країни п’ятирічного плану розвитку економіки. Цей план передбачає збільшення частини невикопних енергоносіїв у загальному обсязі первинної енергії Китаю на рівні 11,3% до 2015 року.

Друге місце знову за США, які зберегли тенденцію до будівництва сонячних електростанцій промислової потужності (з використанням фотоелектричних батарей і технології отримання концентрованої сонячної енергії). На третьому місці — Індія. До десятка країн, що активно розвивають альтернативні джерела енергії, увійшли також Німеччина, Італія, Великобританія, Франція, Іспанія, Канада і Греція.

«У цьому кварталі у відновлюваній енергетиці склалась явно неоднозначна картина. Події міжнародного масштабу (цунамі, аварія на АЕС у Японії, безлади в Північній Африці. — Авт.) значно вплинули на настрої у сфері поновлюваної енергетики і дали імпульс для її розвитку в Японії, на Близькому Сході та у деяких країнах, що розвиваються. Незважаючи на те, що розвиток галузі в Європі дещо сповільнив темп, можна прогнозувати подальше стійке зростання цього ринку», — вважає керівник практики компанії «Ернст енд Янг» з надання консультаційних послуг у галузі охорони довкілля та розвитку енергетичної інфраструктури Бен Воррен. За його словами, «зелений» ринок робочої сили збільшуватиметься, продовжаться енергетична диверсифікація й економічне зростання.

«Держава і бізнес намагатимуться оптимізувати свої кошики енергоносіїв, причому ключову роль в енергетичній політиці — як держави, так і корпорацій — відіграватиме енергія сонця», — визначає подальші світові тенденції на ринку «альтернативки» керівник міжнародної практики «Ернст енд Янг» із надання послуг у секторі чистих технологій Джил Форер. Його слова підтверджують і біржові продажі акцій компаній сектору сонячної енергетики: з травня 2010 року ціна на них зросла на 40%.

У дослідженні також підкреслюється, що компанії-розробники проектів у галузі відновлюваної енергетики зараз віддають перевагу країнам, чия економія зростає високими темпами.

Цей висновок дуже важливий для України, яка потрапляє в число таких країн. Паралельно наша країна має ще одну перевагу — дуже вигідний «зелений» тариф. Він вищий за європейський — і це важливо, оскільки в європейських країнах сьогодні відбувається зниження спеціальних закупівельних тарифів.

На сьогодні в Україні електроенергію з поновлюваних джерел виробляють 72 підприємства, розповідає виконавчий директор компанії Fuel Alternative Юлія Березовська. «Кількість об’єктів, які працюють в Україні за «зеленим» тарифом, збільшилася за останні півроку в 1,5 раза. Їх загальні потужності становлять 143 МВт», — зазначила вона. А до кінця року, за її прогнозами, потужності об’єктів, що генерують електроенергію за даним тарифом, зростуть більш ніж на 25%. «Очікуємо, що до кінця року в Україні з’явиться щонайменше 20 нових об’єктів, які генерують електроенергію за «зеленим» тарифом, головним чином, за рахунок активного розвитку малої гідроенергетики і біоенергетики», — повідомила Березовська.

«Економічні й політичні плани колишніх країн СНД дедалі більше обертаються довкола енергетичних проектів. Україна динамічно інтегрується в Європейське Енергетичне Співтовариство. І якщо вона зможе відкрити свій власний внутрішній ринок і забезпечити таку необхідну «прозорість», тоді відкриються прекрасні перспективи, включаючи можливість експортувати енергію до Європи», — говорить про перспективи чистої енергії в Україні голова ради Європейсько-Українського Енергетичного Агентства (ЄУЕА) Дейв Янг. Від розвитку «альтернативки» країна виграє ще й в іншому: скоротяться шкідливі викиди, зменшаться втрати енергії. Тобто розвиток ринку альтернативної енергетики стане колосальним стимулом для української економіки, вважає він.

«Потенціал українського ринку регенеративної енергії і «зелених» проектів величезний, але не використовується поки що на повну силу. Наприклад, потенціал біомаси становить до 15% усього енергобалансу України, біодизеля — 1 мільйон тонн на рік (фактично виробляється 100 тисяч тонн), біоетанолу — 2 мільйони тонн на рік, біогазу — 120 мільйонів тонн на рік (реалізується лише сім проектів). У країні функціонує тільки одна сонячна електростанція потужністю 7,8 МВт. А з-понад 15-ти компаній-девелоперів вітроенергетичних проектів, поки лише три готові розпочати будівництво об’єктів», — коментує директор ЄУЕА Олена Рибак. Поки що, відзначає вона, більш стійким і пріоритетним напрямом як для бізнесу, так і для енергетичної безпеки країни є енергозбереження. Директор ЄУЕА наводить приклад: «Потенціал енергозбереження в теплопостачанні становить у середньому близько 50%, у будівлях — близько 40%. Тому доцільніше інвестувати не у збільшення виробництва енергії, а у зменшення її споживання».

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: