Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Україна — Польща: від проектів — до справ

13 лютого, 2004 - 00:00

Візит Президента Леоніда Кучми до Польщі планувався ще в січні минулого року. Однак, стверджують джерела, його було перенесено через урочистості, пов’язані із завершенням Року Росії в Україні. Цілком можливо, що Варшава і Київ хотіли уникнути «зіткнення» двох «років». Тим більше, що під час учорашнього робочого візиту Леоніда Кучми до Варшави однією з головних тем стало проведення Року Польщі в Україні. Питання, які вчора порушувалися двома лідерами, обіцяють виняткову насиченість українсько-польського календаря відносин.

Візит Леоніда Кучми до Варшави відбувався на тлі кількох важливих подій. Насамперед, нещодавно український уряд визначився з напрямком нафтопроводу Одеса — Броди. Польські політичні та бізнесові кола не приховували своєї схвальної реакції з приводу такого рішення. На порядку денному — пошук інвестиції для реалізації задуму. За словами Александра Квасневського, найближчим часом має відбутися зустріч на рівні урядів Казахстану, Азербайджану, України, Росії, Польщі та Європейського Союзу. На ній сторони мають обговорити можливість створення міжнародного консорціуму щодо завершення будівництва нафтопроводу Одеса — Броди до Плоцька і його подальшої експлуатації. Президент Квасневський наголосив на важливості нафтового проекту як для Польщі, так і для Євросоюзу з погляду диверсифікації цінної сировини. Він також зазначив, що отримав запевнення з боку України про поставки каспійської нафти переважно з Казахстану, а також із Азербайджану, повідомило польське агентство ПАП. У свою чергу Леонід Кучма наголосив, що український уряд приймав рішення про використання нафтопроводу Одеса — Броди в європейському напрямку з урахуванням двох умов. «По-перше, якомога швидше отримати нафту з Каспійського регіону і, по-друге, аби разом, у тому числі із Європейським Союзом, будувати нафтопровід до Польщі», — сказав він. Леонід Кучма сказав, що перша нафта з Каспійського регіону, як очікується, надійде нафтопроводом у травні нинішнього року.

Не обминули президенти також питання відбудови Іраку, де військовослужбовці двох країн беруть участь у стабілізаційних силах. Леонід Кучма вважає, що українські та польські підприємства мають хорошу перспективу для реалізації проектів післявоєнного відновлення. «Ми будемо працювати, і я думаю, що перспектива наших фірм — дуже серйозна», — сказав він. Водночас, за словами Леоніда Кучми, головне питання роботи в Іраку — «це питання безпеки». «Зараз відновлюємо своє посольство — і то на це необхідні відповідні сили, і дуже серйозні», — додав Президент. Александр Квасневський, між тим, висловив сподівання, що США «пам’ятають, що країни, які найперші включились у місію, також будуть першими включатися в реалізацію таких економічних можливостей». Інтерфакс-Україна процитував слова польського лідера про те, що разом із Леонідом Кучмою було прийнято рішення підготувати «спеціальні звернення, які будуть відправлені до відповідних органів по коаліції про включення Польщі і України в проекти з відновлення Іраку».

Агентство ПАП також повідомило, що два президенти приділили увагу українським внутрішньополітичним питанням. Порівнюючи рівень демократії в Україні з іншими пострадянськими державами, Александр Квасневський сказав: «Україна не має підстав для комплексів стосовно інших країн, які не так давно здобули незалежність». Польський президент також позитивно оцінив намір України провести конституційну реформу і перетворити країну з президентсько-парламентської республіки на парламентсько-президентську — подібно до тієї, яка існує у самій Польщі.

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: