Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Україна спонсорує перебування ЧФ РФ

21 травня, 2010 - 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

Ратифікація угоди про продовження терміну базування російського Чорноморського флоту в Криму надала Україні можливість продовжувати спонсорувати перебування іноземного військового формування на своїй території.

У першу чергу, Україна зазнає збитків через неналежну орендну плату за використовувані ЧФ РФ землі й об’єкти інфраструктури, що перебувають на території Криму. Іншими словами, всі ці фонди досі не взято на балансовий облік, не оцінена їхня вартість і орендна плата, вони документально не передані в оренду Росії й тому вона за них не платить. За попередніми оцінками експертів, неотриманий дохід держави за останні десять років становить 20 млрд. доларів.

За офіційними даними, військові підрозділи Росії займають 18 231,62 гектара території Криму, з них лише в Севастополі 3 312,49 гектара. Крім того, 4 595 споруд. Більшість цих земель розташовані в рекреаційній зоні й можуть використовуватися для організації курортного бізнесу. Якщо підрахувати, який дохід приносить Україні кожна сотка орендованої ЧФ РФ землі, то він становитиме 54 долари. Неважко зрозуміти, що для підприємців оренда такої землі обійшлася б в десятки разів більше. А якщо поглянути на світовий досвід, то, наприклад, США, орендуючи у Філіппін військово-морську базу Субик-бей, яка не має такої розвиненої інфраструктури, як Севастополь або Феодосія, платила за 1 гектар території по 25 тис. доларів на рік. Відповідно до такої ставки орендної плати Росії довелося б платити щорік 471 млн. доларів (зараз вона платить 100 млн. доларів).

У світовій практиці не існує таких прикладів (окрім України), коли іноземні військові формування на території держави-орендодавця мають свої театри, музеї, санаторії, школи, дитячі садки, бази відпочинку, друкарні, широку мережу філій вищих навчальних закладів, кафе, бари й так далі. На всіх цих об’єктах ведеться підприємницька діяльність. Окрема розмова про існуючу практику здачі об’єктів, що розташовані на території ЧФ РФ, у суборенду для ведення підприємницької діяльності. Ці питання так само не відрегульовано. Не встановлено порядок сплати податків на доходи. Іншими словами, Україна дозволяє представникам іноземної держави займатися підприємницькою діяльністю на своїй території, й не вимагає від них сплати податків на прибуток.

Багатомільйонних втрат зазнають місцеві бюджети населених пунктів у Криму, де перебувають військові підрозділи ЧФ РФ. Наприклад, щорічні втрати місцевого бюджету Севастополя від використання земельних ділянок Чорноморським флотом РФ без внесення орендної плати становлять 36,4 млн. гривень, а від надання пільг — 24,813 млн. гривень. Плюс витрати на підтримку інфраструктури й забезпечення соціальними, комунальними, медичними і іншими послугами військовослужбовців ЧФ РФ і членів їхніх сімей.

Нецільове використання землі — це ще одне джерело отримання прибутку для російських військовослужбовців і відповідні втрати для України. Під виглядом будівництва житла для своїх військовослужбовців, ЧФ за символічну ціну розпродавав орендовану землю російським комерсантам, чим грубо порушувалися підписані договори, оскільки земля й майно, передані в оренду ЧФ РФ, мають використовуватися виключно за цільовим призначенням. Лише за офіційними даними Міністерства закордонних справ України самовільно захоплені ЧФ ділянки землі, акваторії, майнові комплекси й інші фонди (це — 75 земельних ділянок, загальною площею 150 гектарів, 86 об’єктів), використовуються безпідставно на безоплатній основі.

Не менш цікавим є той факт, що реальних грошей до бюджету України за перебування Чорноморського флоту на території України не надходить. Згадувані 100 млн. доларів — це сума погашення віртуального боргу України перед Росією. Проте це не орендна плата за розміщення Чорноморського флоту Росії в Криму, й вона не має жодного відношення до оцінки вартості орендованої землі й об’єктів.

Україна має провести повну інвентаризацію й оцінку вартості всіх фондів (землі, майна, споруд тощо), зайнятих підрозділами ЧФ РФ. Визначити суму збитків, завданих Україні через невиплати за оренду землі, об’єктів, ресурсів і виставити рахунок Російської Федерації для сплати.

Тимофій НИКИТЮК
Газета: