Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Україна вже не «совок», а дуже нагадує Iталію,

вважає вашингтонський експерт
31 січня, 2007 - 00:00

«Україна повільно, але впевнено, зі всім своїм бардаком більш-менш перетворюється на нормальну європейську країну. І це вже не «совок», а дуже нагадує Італію з вічними відставками уряду». Про це вчора заявив директор російських і азійських програм Вашингтонського інституту світової безпеки Микола Злобін на прес-конференції на тему «Як насправді Вашингтон ставиться до Росії й України». Це вже друга поїздка вашингтонського експерта до регіону країн колишнього СРСР.

За його словами, необхідність таких поїздок пояснюється потребою розібратися в тому, що відбувається на пострадянському просторі. Злобін вважає, що країни колишнього СРСР мають відцентрові тенденції, вони шукають свої нові геополітичні орієнтири, нові союзи, нові системи цінностей. Експерт визнав, що в США сьогодні немає чітко зрозумілих, певних, детально сформульованих національних інтересів щодо країн колишнього СРСР, і зокрема щодо України. «Нам не зовсім зрозуміло, що хоче місцева еліта, місцеве керівництво, як це узгоджується з інтересами Америки. Чи є у нас ґрунт для співпраці, чи ми приречені на конфлікт, який США, очевидно, відчувають у відносинах з Росією», — сказав Злобін.

Вашингтонський експерт вважає, що процес розпаду СРСР не закінчився, а також не склалася й політична географія. «Ми живемо у світі за доби нової політичної географії, яка ламатиме і переглядатиме всі звичні кордони, орієнтири, геополітичні блоки, зв’язки, які були протягом XX сторіччя»,— підкреслив він. За його словами, все це означає, що всі режими, які склалися на пострадянському просторі, включаючи український та російський політичні і економічні режими, носять дуже перехідний характер, і всі підуть. «Це об’єктивний процес і до нього потрібно бути готовим інтелектуально. Оскільки, як правило, ми завжди запізнюємося інтелектуально», — зазначив Злобін.

Він також вважає, що всі національні еліти, які сьогодні склалися в країнах колишнього СРСР, не тягнуть на рейтинг національних. «Це випадкові еліти, які опинилися при владі і в ролі еліти внаслідок якихось історичних причин, внаслідок зв’язків, фінансових можливостей і доступності до тих чи інших структур. Це не національні еліти. Вони не пройшли через реальний політичний добір, політичну школу, конкуренцію, нормальні політичні інститути, внаслідок чого повинні по-справжньому формуватися національні еліти. Російсько-українські еліти є тимчасовими і на дуже різних рівнях також носять перехідний характер», — підкреслює Злобін.

Він висловив надію, що національні еліти ростимуть і всерйоз підходитимуть до ідеї розуміння своїх національних інтересів.

За його словами, одна з цілей його діяльності полягає в тому, щоб проаналізувати і, якщо вдасться, спробувати зрозуміти, чи існують тактичні національні інтереси України, Росії та країн колишнього СРСР і заодно подивитися, наскільки вони узгоджуються з національними інтересами США в цьому регіоні.

Вашингтонський експерт вважає, що Україна не повинна нічого робити для США, а робити те, що потрібно для України. За його словами, Вашингтон розуміє мову національних інтересів краще, ніж їх імітацію. «Україні потрібно чітко розуміти, в чому полягають її національні інтереси щодо США, ЄС, Росії. У цьому випадку необхідно підходити з позиції українського егоїзму, в хорошому розумінні цього слова», — підкреслює Злобін. Він також радить Україні не поспішати приймати рішення, які зв’яжуть їй руки і змусять скоротити можливість вибору майбутнього.

Даючи оцінку українській еліті, американський експерт зазначив, що сьогодні всерйоз Вашингтон не робитиме ставку на якихось українських політиків. Він сказав, що протягом багатьох років ставлення до Президента Віктора Ющенка було дуже позитивним, але тепер є певне розчарування тим, як він веде справи у своїй країні. У той же час у Вашингтоні різко поліпшилося ставлення до українського прем’єра Віктора Януковича. Експерт зазначає, що в США є розуміння того, що Янукович зробив дуже правильну і дуже рідкісну річ для пострадянських політиків — він визнав свою поразку і не розпочав з’ясування, не став мститися. Янукович прийняв нові умови і в них переміг, тим самим довівши свою гнучкість і життєздатність. Ці два політики перебувають у сфері постійного інтересу. На думку вашингтонського експерта, Юлія Тимошенко є найбільш загадковою фігурою для всіх і, мабуть, найбільш загадкова для самої себе. «Такого фундаментального інтересу до неї я поки що не бачив і не знаю, чи вдасться їй сформувати більш чи менш цілісний імідж», — зазначає Злобін.

Микола СІРУК, «День»
Газета: