Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Україна вже не віддає «Блек Джеки» за борги Росії

Тому що США опікуватимуться ядерним роззброєнням України щонайменше до 2006 року?
3 серпня, 1999 - 00:00

Проте шестигодинне перебування Коена у Криму і його переговори з Президентом та міністром оборони України не додало ясності в іншому принциповому як для Вашингтону, так і для Києва, питанні. Йдеться про участь контингенту у силах КейФОР. І до візиту Коена в Україну було відомо, що США готові спонсорувати прагнення Києва до миротворчості. США зацікавлені у присутності українських вояків у Косово. Але Коен лише підтвердив, що допомога буде реалізована у вигляді технічної чи матеріальної допомоги, проте не у вигляді живих грошей, на що, здається, особливо сподівались у Києві. А 900 тисяч доларів, обіцяних Коеном, мають піти на підготовку миротворчих підрозділів України — тобто мають бути витрачені на організацію різних маневрів на кшталт тих, що розпочались 1 серпня на Яворівському полігоні з назвою «Щит миру-99».

Американці також пропонують надати свій корабель для супроводження морем наших миротворців до грецького порту Салоніки, хоча раніше Міноборони України з доставкою сподівалось впоратись власноруч. І заради цього кораблі ВМСУ навіть на маневри з НАТО до берегів Болгарії не посилали.

Україна готова прямувати до Косова 800 своїх миротворців, проте це станеться у кращому разі після того, як Київ найближчим часом відвідає заступник командувача силами НАТО у Європі. Генерал має привезти з собою ті подробиці, які й досі не з'ясовані — до виконання яких функцій і в якій зоні планується застосувати українських вояків.

Вільям Коен запевнив, що США і надалі підтримуватимуть становлення і розвиток національних Збройних сил, на що вже спрямовано близько 3,4 мільйони доларів.

А міністр оборони України Олександр Кузьмук, як повідомило агентство Інтерфакс-Україна, на тлі візиту закордонного гостя сказав про те, що Україна не збирається віддавати Росії стратегічні бомбардувальники за російський газ. Раніше інформація про літако-газовий бартер досить детально коментувалась в російських та українських мас-медіа. Проте нині, за словами міністра оборони, можливість такої оборудки є лише точкою зору журналістів. (Щоправда, 26 липня, через два дні після публікації цієї інформації в «Дні» та майже відразу після завершення візиту російського прем'єра Сергія Степашина до Києва, Кузьмук, фактично, підтвердив її в інтерв'ю агентству Інтерфакс-Україна. Міністр тільки підкреслив, що мова йде не про можливу передачу всіх бомбардувальників, а тільки «порядку 10», оскільки «вони (Росія. — Ред .) не в змозі їх утримувати». Відпові даючи на питання агентства про те, за якою ціною Україна готова продати Росії стратегічні бомбардувальники Ту-160 і Ту-95, міністр заявив: «Це не моє питання», однак додав, що їх ціна буде значно більша, ніж 25 млн.доларів за кожен літак).

Якщо літаки не будуть передані, то згідно з Договором СТАРТ-1 майже всі вони мають бути знищені до грудня 2001 року. Звісно, за американські гроші (за попередніми даними, для цього необхідно понад 8 млн. доларів).

Сергій ЗГУРЕЦЬ, «День»
Газета: