Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Україна знімає кольчугу

15 жовтня, 2002 - 00:00

Група міжнародних (в даному конкретному випадку — американських і британських) експертів, яка має розслідувати ситуацію навколо звинувачень Вашингтона до офіційного Києва у обговоренні можливості продажу радіолокаційних систем «Кольчуга» до Іраку, прибула до Києва. Учора вже було проведене перше засідання робочих комісій України, Сполучених Штатів і Великої Британії, на якому обговорювалися питання програми перебування групи експертів, а також перелік тих регіонів і військових об’єктів, які експерти мають відвідати під час свого перебування в Україні. Робота експертів почалася з відвідання заводу «Топаз» у Донецьку. Таким чином, історія навколо «Кольчуг» отримує подальший розвиток, від якого залежатиме, якими очима світ дивитиметься на Україну вже найближчим часом.

Робота експертів буде завершена не раніше 19 жовтня, про що стало відомо Інтерфакс-Україна від джерела в Міністерстві оборони. Експерти, повідомило агентство, розподілені на три підгрупи: одна працює в військовій сфері, друга — в політичній і третя контактуватиме з «Укрспецекспортом» та оборонними підприємствами.

Як зазначав міністр закордонних справ України Анатолій Зленко, ця група експертів є технічною місією і не являє собою міжнародної місії ООН. За словами міністра Зленка, українська сторона під час візиту до Києва заступника державного секретаря США Елізабет Джонс уже передала всю необхідну інформацію з кодами тих «Кольчуг», які знаходяться на українській території. Зленко також повідомив, що інформація Юлії Тимошенко про те, що в п’ятницю нібито було доставлено «Кольчуги» з Білорусі, не відповідає дійсності. Як заявив після засідання робочих груп глава Адміністрації Президента України Віктор Медведчук, який і очолив робочу групу із забезпечення роботи міжнародних експертів, Україна пішла на безпрецедентну відкритість з надання міжнародним експертам всієї інформації і документації комплексів «Кольчуга», виготовлених в Україні.

Напередодні прибуття групи з тринадцяти американських і британських експертів Київ уперше з часу «Іракгейту», тобто практично офіційно висунутих Держдепартаментом США звинувачень, перейшов у дещо незграбний контрнаступ. У п’ятницю посла США в Україні Карлоса Паскуаля було викликано до МЗС України, де йому було вручено ноту, в якій говорилося, що за висновком №4223 Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України фонограми розмов, на які посилається Держдепартамент США, піддавалися змінам після первинного запису. Таким чином, встановити автентичність цих записів не уявляється можливим і МЗС висловив стурбованість щодо позиції Держдепартаменту США. Віктор Медведчук, коментуючи цю ноту, зазначив також, що американські посадові особи були введені в оману. Медведчук також заявив про підтримку пропозиції українських експертів про створення міжнародної експертної комісії для повного розв’язання суперечностей з цих проблем. Американська сторона від своїх коментарів утрималася. Хоча одночасно з цим виникає відразу кілька запитань. Зокрема, де ж знаходяться оригінали «плівок Мельниченка», що насправді аналізував український інститут тощо.

Варто також зазначити, що останніми днями втратилася гострота проблеми обговорення можливості продажу «Кольчуг» до Іраку, що нібито мала місце в розмові між Президентом Кучмою і покійним уже главою «Укрспецекспорту» Малєвим. Можливо, це також може свідчити про певні сумніви навколо правдивості проаналізованих записів і навколо ситуації в цілому, тим більше, що заяви щодо наявності у Сполучених Штатів і інших доказів стосовно «Кольчуг» були дуже швидко спростовані самою американською стороною.

Та все ж таки йдеться про те, що внаслідок всієї історії знову постраждала репутація України, що неможливо виправити кавалерійськими наскоками і дипломатичними нотами. Обіцяна українською стороною «безпрецедентна відкритість» повинна мати місце (як вже і зазначалося, без розсекречення окремих тактико-технічних характеристик систем «Кольчуга»).

Київ, очевидно, повинен знайти в собі сміливість не повторювати ситуацію, яка склалася навколо «справи Гонгадзе», коли міжнародні експерти, яким було обіцяно конструктивну співпрацю, наштовхнулися на де часткову, де повну протидію органів української влади. Об’єктивно Україна може повернути ситуацію з направленням групи американсько- британських експертів собі на користь — і відповідно, тоді і тільки тоді вона матиме право ставити певні питання керівництву Сполучених Штатів. Це стосується і наявного рівня відносин, і оголошеного Вашингтоном перегляду політики стосовно України. Зараз же — надто багато запитань, на які обидві сторони, схоже, не горять бажанням відповідати.

КОМЕНТАРI

Євген КАМІНСЬКИЙ , завідувач відділу Інституту світової економіки та міжнародних відносин:

— Приїзд американсько-британської групи експертів до України з метою розслідування інформації про можливий продаж Іраку української радарної системи, на мій погляд, потрібно розглядати крізь призму того, що і США, і Велика Британія наразі готуються до війни. Крім того, слід зважати на те, що цей приїзд відбувається після повернення заступника держсекретаря Елізабет Джонс до Вашингтона, де вона у своєму звіті заявила, що США не мають жодних сумнівів у тому, що український президент схвалив продаж Багдаду радарної установки. Для пані Джонс, як і для решти виступаючих на цьому засіданні у Вашингтоні, є більш важливим інше — спроби з’ясувати, чи офіційний Київ встиг здійснити те, про що нібито йдеться в розмові Президента Кучми з покійним керівником «Укрспецекспорту» Валерієм Малєвим.

Судячи зі слухань конгресу США з питань співпраці з ОБСЄ, що відбулись минулого тижня, можна зробити висновок, що основний удар, якого буде завдано Україні через історію з «Кольчугами», — моральний. Слід звернути увагу на те, що співголова міжурядового комітету зі співпраці з ОБСЄ (Гельсінської комісії) сенатор Кемпбелл на засіданні, присвяченому іншій темі, говорив про особливу серйозність того, що прозвучало в записах розмови Кучми з Малєвим. І Кемпбелл, і деякі інші конгресмени, зокрема конгресмен Сміт, висловлювалися саме в цьому ключі — практично всі виступаючі називали можливий факт продажу «Кольчуги» Іраку «найбільш недружнім актом стратегічного партнера США — України».

Якщо навіть не буде встановлено сам факт продажу радарних систем «Кольчуга» Багдаду, на мій погляд, ситуація в американсько-українських відносинах залишиться надзвичайно складною. Не думаю, що найближчим часом ми можемо розраховувати на відновлення роботи міжурядової комісії, яка до цього часу відома лише під назвою «Кучма — Гор».

Але існує також iмовірний позитивний момент. Президент Польщі Александр Квасневський щойно висловився про Варшавську конференцію, яка має відбуватися цього місяця. Він сказав, що це не буде «круглий стіл» української влади й опозиції», а звичайна міжнародна конференція. На мій погляд, це свідчення того, що на Заході все-таки зберігають надію на можливість доброзичливого розв’язання існуючої довкола України проблеми, в тому числі й питання «Кольчуг». Відомо, що Польща фактично є державою, яка, умовно кажучи, веде українську справу в ЄС та НАТО. Якщо польський президент йде назустріч Леонідові Кучмi, який, як відомо, кілька днів тому назвав пропозицію зустрічі української влади й опозиції втручанням у внутрішні справи України, то це свідчить про те, що у нас є шанс. Але для його використання потрібна прозорість, потрібна адміністративна реформа, яка дозволить нашому урядові й Президентові, всім гілкам влади нашої країни приймати рішення прозоро й уникати двозначності в оцінках процесів, що відбуваються в нашій країні. Я не став би розглядати проблему «Кольчуг» як єдину, що гальмує розвиток американсько-українських чи британсько-українських відносин. Таких проблем багато, і розглядати візит експертів потрібно в загальному комплексі демократизації України, детінізації економіки, подолання засилля енергетичних та фінансових кланів у політичному житті країни.

Борис ТАРАСЮК , голова комітету Верховної Ради з питань європейської інтеграції:

— Приїзд американсько-британських експертів, на мою думку, за даної ситуації більш вигідний для української сторони, якщо буде продемонстровано готовність до співпраці і буде надано необхідну інформацію.

Ситуація, яка виникла, драматично позначилася на міжнародному авторитеті України. Можна зрозуміти американців — адже сам факт розмови, який технічно доведено американською стороною як непідроблений, викликає стурбованість. Це відчувалося під час останньої конференції у Вашингтоні — там ставилися питання, як же можна пояснити, що глава держави — стратегічного партнера, може обговорювати продаж такої системи до країни, що перебуває під дією міжнародних санкцій?

Якщо ж буде доведено сам факт передачі «Кольчуг» до Іраку — то навіть важко буде зібрати докупи всі негативи, які виникнуть внаслідок цього.

Отже, потрібно відчувати моральну відповідальність. І треба надати беззаперечні докази того, що системи «Кольчуга» не передавалися до Іраку. А взагалі, потрібно почекати закінчення роботи експертів.

Віктор ЗАМ’ЯТІН, «День»
Газета: