Уряд України збирається переконати експертів міжнародного рейтингового агентства Standard & Poor’s у недоцільності погіршення суверенних рейтингів, повідомив міністр економіки Анатолій Кінах журналістам у Києві в четвер. «Високий рівень політичної нестабільності, на їхню думку, створює проблеми для системних компаній з їхнього стратегічного планування й додаткові ризики. Зараз ми ведемо з ними дискусію, остаточне рішення ще не прийняте», — зазначив міністр. Він також зауважив, що це одна з утрат, які країна може понести в зв’язку з політичною нестабільністю й відсутністю конструктивної взаємодії між законодавчою й виконавчою гілками влади.
Тим часом Міністерство фінансів учора фактично, але дуже скупо спростувало повідомлення про те, що S&P уже погіршило суверенні рейтинги України: «Мінфін повідомляє, що про зміну суверенного рейтингу України міжнародні рейтингові агентства повідомляють у відповідних прес-релізах. На сьогодні в Мінфіні відсутня інформація (за останні два тижні) про прес-реліз рейтингових агентств про зміну суверенного рейтингу України».
Схоже, що передумовою для обговорення питання про зниження рейтингу все-таки став четвертий указ Президента, в якому говориться про неповноважність Верховної Ради й дострокові вибори в український парламент. Аналогічна ситуація була на початку квітня, коли через кілька днів після появи першого указу Президента про проведення дострокових парламентських виборів S&P змінило прогноз рейтингу України зі «стабільного» на «негативний» у зв’язку з погіршенням політичної ситуації та пов’язаними з цим ризиками для економічної політики й проведення реформ. «Поглиблення або значне затягнення політичної кризи піддадуть ризику економічні досягнення минулих років і призведуть до пониження суверенних рейтингів України», — прогнозувало S&P. Тепер воно, можливо, збирається реалізувати свій прогноз, учергове знизивши рейтингову оцінку перспектив української економіки.
«День» попросив оцінити ситуацію президента Центру економічного розвитку Олександра Пасхавера. «Вони були б поганим агентством, якби перемовлялися б з урядом щодо цього. Вони ж, я сподіваюся, об’єктивні, — зазначив експерт і додав: — Чесно кажучи, я не бачу причин, якщо взяти підсумки. Ми звичайно можемо говорити про всю політичну кризу, але вони ж бачать, що політична криза практично не діє на економічні параметри. Реакція економіки й на попередні, і на останній указ Президента нейтральна. Наша криза полягає в тому, що всі сторони конфлікту порушують закон. В іншій країні масове порушення закону політиками могло б викликати шок. А в нас цього немає. І це вимагає пояснення. Але рейтингове агентство, оцінюючи ту чи іншу країну, виходить із західної системи цінностей і сприймає загрози так, як ніби вони були в західній країні...».
КОЛИ ВЕРСТАВСЯ НОМЕР
S&P підтвердило рейтинги України за борговими зобов’язаннями в іноземній і національній валюті на рівні «BB-/BB», повідомляється в прес-релізі агентства. Прогноз рейтингів — «негативний». Короткострокові рейтинги підтверджені на рівні «В», що означає, зокрема, стурбованість податково-бюджетними проблемами в країні в зв’язку зі скороченням електорального циклу.