Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Українi загрожує «росiйська» зима

Туркменського газу надходить удвічі менше запланованого
14 липня, 2001 - 00:00

Від введення Росією з 1 липня ПДВ на товари, які ввозяться з України, не виграє ні Росія, ні Україна — «з погляду політичних наслідків такого рішення» — сказав під час телефонної «гарячої лінії» у редакції газети «Комсомольська правда в Україні» Леонід Кучма. Зi слів Президента, подібний захід був би зрозумілим, якби поширювався на всі товари. Але якщо з їх числа виключаються нафта, газ і газовий конденсат, то від цього «економічно виграє Росія, а Україна програє». Л.Кучма повідомив про переговори, що ведуться з російською стороною, щоб не заганяти проблему в глухий кут і щоб вона не переросла з економічної в політичну. Як вважає Президент, Україна «все одно знайде вихід, але знайде його на інших ринках...».

Тим часом спроба України знайти відповідь на цей економічний виклик Росії на газовому ринку Туркменістану (цього року з цієї країни до нас повинно надійти 30 млрд. куб. м, а надалі цей об’єм передбачається довести до 60 млрд. куб. м), схоже, д нями зустрілася з серйозними труднощами. Казахстанська державна газотранспортна компанія ЗАТ «Інтергаз» з 26 червня майже вдвічі скоротила транзит туркменського газу в Україну ( у липні передбачалося поставити 3,3 млрд. куб. метрів, але цей об’єм було скорочено на 1,45 млрд. куб. м на місяць). Причина — заборгованість групи компаній «Ітера» по оплаті за його транспортування. Як пояснив прес- секретар «Ітери» Микола Семененко, компанія неодноразово попереджала керівництво України про те, що неплатежі за газ енергогенеруючих компаній України ($56 млн.) не дозволяють їй своєчасно сплачувати послуги, що надаються «Нафтогазу України» за транзитом туркменського газу. «Ще взимку керівництво України обіцяло погасити борги, і ми здійснювали постачання під чесне слово», — заявив представник «Ітери».

У відповідь НАК «Нафтогаз України» офіційно повідомила РАТ «Газпром» про те, що буде відбирати газ з транзитних газопроводів. Перший заступник голови правління «Нафтогазу України» Володимир Триколич, за повідомленням московської «Независимой газеты», звернувся з офіційним листом до члена правління «Газпрому» Василя Фадєєва і віце- президента «Ітери» Михайла Потапенка, в якому повідомив, що «з

7 липня компанія буде щодня відбирати 10 млн. куб. газу з об’ємів транзиту ВАТ «Газпром» у країни Європи». Відповідальність за відбір газу «Нафтогаз» поклав на російські компанії «Газпром» та «Ітеру», оскільки пов’язує таке рішення з діями «Ітери». За підрахунками Києва, зараз Україна приймає 45 млн. куб. газу на добу, з яких 18,3 млн. — газ «Ітери». Цей газ йде у двох напрямах — прямим споживачам і самому «Нафтогазу». Як пише В.Триколич, після зменшення постачання споживачі недоотримали газ, що і змусило компанію розпочати відбирати транзитний газ «Газпрому». Правда «Ітера» заявляє, що для споживачів необхідні об’єми були заповнені за рахунок збільшення постачання узбецького і російського газу. «Ми зробили все для виконання своїх зобов’язань, але «Нафтогаз» самовільно не передав газ споживачам, скоротив їм постачання на 20% і запропонував газ, якого бракує, купувати у нього», — сказав представник компанії.

У зв’язку з цим російська преса вміщує дуже жорсткі коментарі, що свідчать про те, що з наближенням зими «газовий» тиск на Україну буде, як завжди, зростати.

Тим часом українські експерти зазначають, що лист В.Триколича відкриває нову сторінку в газовій історії України, а саме розділ про те, здійснювався чи ні несанкціонований відбір російського газу. Нещодавно у Харкові Л.Кучма сказав, що Росія звинувачує Україну в цьому з метою довести необхідність спорудження обхідного газопроводу. Нагадаємо також, що 7 грудня 2000 року український і російський прем’єри підписали угоду про нову схему постачання природного газу, яка передбачає надання Росією сезонного товарного кредиту в розмірі 2 млрд. куб. м. Однак ця угода, підписана урядом Віктора Ющенка, але ще не ратифікована українським парламентом, дозволяє Росії у випадку, якщо Україна порушить схему виплат, отримувати власність у ході української приватизації. Прострочені на два місяці платежі стають частиною українського державного боргу, а Росія цими грошима (неотриманими) може розплачуватися за свої придбання у ході майбутньої приватизації українських промислових об’єктів. Як відомо, російська сторона наполягає на вирішенні проблеми погашення боргу України перед Росією за газ (у розмірі $1,4 млрд.) шляхом емісії євробондів «Нафтогазу України» під гарантії українського уряду. Українське керівництво висловлюється проти державних гарантій боргу за газ НАК «Нафтогаз України» перед РАТ «Газпром», оскільки це сфера корпоративних відносин, і питання повинне бути вирішене на корпоративному рівні. А на цьому рівні протистояння посилюється , як говориться у прес-релізі НАК «Нафтогаз України», компанія Itera Internatoinal Energy L.L.C., не маючи відповідних власних ресурсів природного газу, в червні цього року незаконно розподілила між своїми споживачами в Україні щодобово 10 млн. куб метрів газу. «Таким чином, при потуранні ВАТ «Газпром» компанія Itera Internatoinal Energy L.L.C., бажаючи зняти з себе відповідальність за зрив контрактних зобов’язань перед українськими споживачами, намагається перекласти провину за дану ситуацію з газопостачанням на НАК «Нафтогаз України», — коментує прес-служба НАКу звинувачення у несанкціонованому відборі газу з транзитних трубопроводів.

Газета: