Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Українська армія рухатиметься «у Європу»

Така позиція влаштовує і НАТО, і Київ
15 лютого, 2000 - 00:00

Учора представники країн НАТО, високi українські військові та урядовці зібралися в столиці України на міжнародний захід під назвою «Реформування Збройних сил України. Потреба в змінах» (на фото). «Головна мета реформ — створення в Україні протягом найближчих 4-5 років, а може й трохи довшого часу, — сучасних, наближених до європейської моделі Збройних сил», — наголосив, відкриваючи цей захід, секретар Ради національної безпеки та оборони Євген Марчук. Проте в цій роботі Київ не може ігнорувати ті процеси, що швидко відбуваються навколо України. До таких змін Євген Марчук відніс відпрацювання в Росії нової Концепції національної безпеки та Воєнної доктрини, розширення НАТО на Схід, існування Балканської кризи, продовження Чеченської трагедії та утворення російсько-білоруського союзу.

«Ці зміни сталися в останні півтора роки, і вони мають бути враховані у розробці програми, скерованої на реформування всієї військової сфери країни», — наголосив Євген Марчук. В основу такої програми має бути покладено той політичний вектор, який визначила у своєму розвиткові Україна — а це європейська інтеграція. Проте у військовій реформі Київ, за словами Марчука, вимушений зважати і на іншу реальність. Йдеться насамперед про Росію, яка є стратегічним економічним партнером і могутнім сусідом України, ядерною наддержавою, і особливо — про російсько-білоруський Союз. «Ми й досі не маємо грунтовного аналізу того, які наслідки для України матиме функціонування цього союзу», — наголосив Марчук.

Проте, окрім політичних, є й економічні реалії. Вони також змінюються, і Україна таки розраховує подолати існуючу кризу, наростити економічний потенціал і відродити національний оборонний комплекс. Тож перед цими суперзавданнями «для нас надзвичайно корисним є досвід європейських країн, і країн НАТО, що вдало здійснили свої оборонні реформи. І ми вдячні, що НАТО вкрай оперативно відгукнулося на наші прохання надати усі необхідні матеріали та інформацію з цього приводу», — наголосив Євген Марчук.

Військові України, які нині перебудовують національну армію за ухваленою декілька років тому Державною програмою, також погоджуються з тим, що в ці плани треба внести певні корективи. За словами начальника Генштабу України Володимира Шкідченка, за розпорядженням Президента вже утворено міжвідомчу робочу групу, яка має напрацювати корективи до вiйськової реформи. Але й попередня робота не була марною. Бо, за словами генерала, саме нині діюча програма змусила Україну системно будувати свою воєнну організацію і її Збройні сили.

Представник НАТО, Крістофер Донеллі, своєю чергою зауважив, що хід оборонної реформи в Україні перебуває під прискіпливою увагою нового Генсека Альянсу Джорджа Робертсона. Пропозиції, котрі буде напрацьовано під час роботи фахівців у Києві, буде представлено на розгляд країн НАТО, аби ті визначилися з конкретною підтримкою дій України у цьому напрямкові. «В НАТО розуміють, що стабільне існування військової структури, внутрішніх військ, поліції є досить важливою складовою загальної стабільності в країні», — наголосили натовці, додавши, що вони допомагатимуть Україні так довго, скільки це буде потрібно. Головне — аби в Києва потім вистачило рішучості здійснити заплановане.

Сергій ЗГУРЕЦЬ, «День»
Газета: