Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Українські шахтарі готові піти румунським шляхом

26 січня, 1999 - 00:00

Лідери НПГ заперечують будь-який зв’язок їхніх переговорів із прем’єром з акціями протесту в Румунії — мовляв, своїх проблем вистачає. Але «в бюджеті на 1999 рік закладено міну, яка здатна повторити румунський варіант у нас, — вважає Сергій Ілляшенко, заступник голови регіональної організації НПГ України».

«1,62 млрд. грн. на рік — загибель для вугільної промисловості. З урахуванням інфляції це в кілька разів менше за наймінімальніші потреби галузі, — вважає Ілляшенко. — До того ж в Україні передбачено закрити 98 шахт, і соціальна напруженість зростатиме. Уряд пообіцяв, що шахтарям віддадуть місячний фонд оплати праці. На якийсь час грошей вистачить, а з березня протести знову підуть по висхідній. Зрештою, румунські колеги показали, як треба боротися за свої права. Та все ж становище тамтешньої «гвардії праці» не порівняти з нашим. Хоча б тому, що румунські гірники домагалися підвищення зарплатні, яка в середньому становить $230, а наші мріють хоча б про регулярну виплату нарахованих сум».

За даними обласного управління статистики, середня зарплатня донецького шахтаря в листопаді минулого року становила 278 грн.. І ще одна особливість, на якій наголошують профспілкові лідери: завидна єдність дій румунських колег і гаряча підтримка з боку населення.

— Люди зрозуміли, що немає чого чекати, поки хтось принесе всі блага на блюдці, — коментує голова НПГ Донбасу Микола Волинко. — Ніхто не відсиджувався в кущах. А у нас більшість колективів сподіваються, що інші страйкуватимуть, вимагатимуть, вибиватимуть. І якщо чогось доб’ються, то для всіх.

Як повідомив кореспонденту «Дня» Аллі АНТИПОВІЙ голова Луганського теркому Профспілки працівників вугільної промисловості Петро Шевченко, днями має відбутися нарада, на якій лідери всіх профспілок галузі визначать тактику спільних дій. Швидше за все буде здіснено акцію в масштабах України по невідвантаженню вугілля тим підприємствам, які рахуються в боржниках. Поки на користь такого вигляду протесту схиляється більшість профспілкових лідерів.

ДО РЕЧІ

12 гірників на шахті «Молодогвардійська» Державної холдингової компанії «Краснодонвугілля» (Луганська область) продовжують у понеділок акцію протесту і сьомий день не підіймаються на поверхню, вимагаючи виплати зарплатні.У м. Ровеньки (Луганська область) 53 шахтарі єдиної в країні орендної шахти №71 «Індустрія» на знак протесту вже третій день не підіймаються з шахти.З 18 січня у приміщенні виробничого об’єднання «Стахановвугілля» голодують 9 шахтарів.У понеділок страйкують гірники 7 шахт Донбасу — «Моспинська», «Прогрес», ім. Абакумова в Донецькій області, «Молодогвардійська», ім. 50-річчя СРСР, «Партизанська» та «Комсомольська» в Луганській області.Окрім вимог погашення боргів по зарплатні та регресах, шахтарі висловлюють невдоволення прийнятим парламентом бюджетом на 1999 рік, сума державної дотації галузі в якому затверджена нижче за необхідну гірникам, повідомляє агентство Інтерфакс-Україна.

Газета: