Група експертів ООН, яка проводить розслідування діяльності президента Ліберії Чарльза Тейлора, повністю переконана, що він особисто причетний до контрабанди алмазів та зброї, яку здійснюють повстанці Сьєрра-Леоне, та звинувачує його в тому, що він та його найближче оточення є не останніми дійовими особами у розкручуванні громадянської війни в цій сусідній країні. Автори доповіді закликали Раду Безпеки до вивчення можливості введення обмежень експорту озброєння до регіонів, де є країни, яким заборонено їх ввезення. Це стосуватиметься не лише Ліберії, а й Буркіна-Фасо, яку експерти ООН вважають безпосередньо задіяною в контрабандних операціях.
Ліберійський президент одразу відкинув всі ці звинувачення і заявив у середу, що не співробітничає з бойовиками Об’єднаного революційного фронту Сьєрра-Леоне. Але канадський спеціаліст по діамантах Ієн Сміллі, який брав участь у шестимісячній роботі групи експертів, сказав журналістам, що докази проти Тейлора є міцними на «сто відсотків», пише «Нью-Йорк Таймс».
Україна в особі державної компанії «Укрспецекспорт» згадується в доповіді як одна з постачальниць озброєння до Західної Африки, продукція якої фігурує у зафіксованих незаконних операціях. Однак компанія відкидає звинувачення щодо участі в них, посилаючись на сертифікат, який був наданий їй Міністерством оборони Буркіна-Фасо, що визначає цю країну як кінцевий пункт надходження зброї, повідомляє АП. Залишається незрозумілим, чи наводяться в доповіді факти безпосередньої причетності української сторони до операцій президента Тейлора, чи «український фактор» у цій справі є, м’яко кажучи, деяким перебільшенням. За словами начальника прес-служби МЗС України Ігоря Грушка, офіційної інформації, що стосується викладених у статті в американській газеті подій, поки що немає. Очікується, як казав «Дню» I. Грушко, що МЗС оприлюднить свою реакцію на брифінгу у вівторок.
Зрештою, ситуація поки що не виглядає скандальною. Зазвичай подібні ситуації, а їх було вже кілька, фахівці коментують в контексті конкурентної боротьби за ринки і радять звернути увагу на те, що, як правило, подібні публікації з’являються напередодні підбиття підсумків тендерів, в яких бере участь і Україна.
Днями до Сьєрра-Леоне був відправлений перший український військовий контингент для здійснення миротворчої місії. У понеділок Генеральний секретар ООН Кофі Аннан у своїй доповіді Раді Безпеки рекомендував продовжити миротворчу мисію ООН у Сьєрра-Леоне ще на три місяці та збільшити чисельність миротворчого контингенту до 20500 чол. Українські миротворці мають прибути на місце в січні.