Проти Податкового кодексу продовжують протестувати тисячі й тисячі підприємців. Це друга після Майдану безпрецедентна акція, коли люди організовано виступають проти дій влади. У кожного з них власна історія — бізнес, який через нові правила Податкового кодексу може зникнути.
Рівно шість років тому в Києві відбулася помаранчева революція, яка похитнула політичний режим в Україні. Згодом Віктор Ющенко навіть започаткував День свободи — 22 листопада. Але, на жаль, великі сподівання багатьох людей за п’ять наступних років президентства Ющенка не справдилися, до влади прийшов головний опонент Віктора Андрійовича в 2004-му — Віктор Янукович. Учора він відлетів до Брюсселя на саміт «Україна — Європейський Союз». Віктор Федорович ніколи не мав великого бажання брати участь у заходах Дня Свободи — як то кажуть, це не його свято.
Протести підприємців тривають уже біля двох тижнів. Як вважає політолог Віктор Небоженко: «Майдан є священним місцем соціального протесту. Якщо зробити Майдан у Хмельницькому, можна змусити губернатора таємно втекти до себе на дачу і там заспокоюватися в сауні. Якщо зробити Майдан у Харкові, Україна байдуже стежитиме за тим, як знищують демократію в цьому місті. А ось зробити Майдан із будь-якого приводу в Києві, означає, досягнути загальнополітичного значення. У цьому є певна аналогія з Майданом 2004 року». Але незважаючи на це Верховна Рада минулого тижня ухвалила новий Податковий кодекс. Це ще більше обурило людей. Учора на майдані Незалежності знову зібралося біля десяти тисяч підприємців (не враховуючи тих, хто не зміг приїхати). Як заявили організатори протестів, до Києва міліція не пустила 140 автобусів із різних регіонів України. Зазначимо, що це не перший випадок, коли правоохоронні органи перешкоджають вільному пересуванню людей. Як не дивно, кожного разу це пов’язано з протестами проти дій влади або, наприклад, приїзду в Україну Патріарха Московського і всієї Русі Кирила. До речі, вчора в Україну знову прибув патріарх Кирил. На цей раз для участі в урочистостях з нагоди 75-річного ювілею Митрополита Київського і всієї України Володимира.
На Майдані учасники акцій проголосували за відставку віце-прем’єра Сергія Тігіпка та голови Держкомпідприємництва Михайла Бродського. Потім вони попрямували до Адміністрації Президента, але туди міліція їх не пустила, перегородивши дорогу парканом. Зрештою, представники підприємців таки потрапили в АП, де подали звернення: «Ми вимагаємо від Президента у разі затвердження Податкового кодексу більшістю Верховної Ради накласти на нього вето за злочини проти малого бізнесу й середнього класу... відправити у відставку його авторів прем’єр-міністра Миколу Азарова, віце-прем’єр-міністра Сергія Тігіпка й голову Держкомпідприємництва Михайла Бродського. У разі, якщо ці вимоги не будуть виконані, ми... почнемо загальнонаціональний страйк зовсім іншого рівня й характеру».
До речі, Сергій Тігіпко на «Інтері» під час останньої програми «Велика політика з Євгеном Кисельовим» уже заявив, що слухати простих людей у ході економічних реформ не можна: «Такі речі повинні робити професіонали. Народне обговорення Податкового кодексу, вибачте, — це маячня... Треба слухати експертів». При цьому він процитував літературного героя Михайла Булгакова, професора Преображенського: «Не люблю пролетаріат». Проте вряд чи можна назвати підприємців «простими» людьми, адже вони знають про свій бізнес та сплату податків явно не на словах.
З іншого боку, чи може системно вирішитися питання з відставкою вищезазначених осіб? Азаров, Тігіпко, Бродський — це лише окремі представники нинішньої влади. Тому відповідальність мають нести не тільки вони, а й народні депутати, урядовці, Президент, який вже назвав протестуючих підприємців такими, що «звикли працювати за межами закону». Хто б міг таке порадити Президенту? Підприємці на Майдані в один голос говорять, що вони хочуть платити податки, але все це повинно мати розумні рамки. У свою чергу, голова уряду Микола Азаров заявив, що ухвалений парламентом Податковий кодекс є найбільш ліберальним у Європі. З цих слів можна зрозуміти, що до вимог підприємців ніхто не збирається прислухатися.
«Якщо є багатотисячні мітинги підприємців, — значить за ними стоїть або Тимошенко, або великий бізнес, який ними маніпулює, — сказав в інтерв’ю «Главреду» колишній віце-прем’єр-міністр Олег Рибачук. «Їм (владі. — Авт.) і на думку не спадає, що проблема в їх власній політиці. Вони за дуже короткий час налаштували проти себе не тільки інтелектуальну частину народу, але й регіональний, дрібний, середній бізнес. ...Не сумніваюся, що Податковий кодекс буде прийнятий, і точка зору 3 — 5 млн. підприємців буде проігнорована. Але люди, які раніше відчули економічну свободу, не зупиняться, їх не вдасться залякати або «закатати в асфальт» — упевнений Рибачук.
Дійсно, протести підприємців свідчить про те, що в Україні таки є середній клас, який може організуватися заради захисту права на можливість самостійно заробляти. У деякій мірі можна провести аналогії з тими процесами, які відбувалися в Польщі двадцять років тому. Сьогодні в Україні є нові люди, лідери, які можуть створити власний рух — аполітичний. Учора на Майдані активісти протесту категорично заявляли: «Наша акція аполітична. Кожен виступає за себе. Ми не дозволимо очолювати нас. ... Різні політичні сили пропонують нам лягати під їхнє крило. Але цього не буде! Ми отримуємо допомогу від політичних сил, але під когось «лягати» не будемо». Водночас, підприємці вже заявили, що якщо їхні економічні права й надалі будуть порушуватися, вони ініціюватимуть референдум з дострокового припинення повноважень Верховної Ради. А в разі, якщо Податковий кодекс не буде заветований Віктором Януковичем, — і імпічмент Президенту.
«День» поцікавився думками з приводу нового Податкового кодексу в учасників протестів із наметового містечка перед Верховною Радою.