Президент Туреччини Сулейман Демірель розпочав другу спробу сформувати коаліційний уряд країни: після того, як тритижневі намагання лідера Партії лівої демократії Бюлента Еджевіта виявилися невдалими, посаду прем’єра запропоновано Йоліму Ерезу, позапартійному депутатові курдського походження, який у попередньому кабінеті Месута Їлмаза був міністром промисловості й торгівлі.
Головне завдання Ереза — домовитися про підтримку нової урядової коаліції ісламістською Партією благоденства. Вона має найбільшу фракцію в парламенті, і за логікою й турецькою політичною традицією її представник мав би формувати уряд. Проте впливовим у Туреччині військовим, які вважають себе гарантами світського характеру держави, така ідея видається неприйнятною.
54-річний Ерез упевнений, що зі своїм завданням упорається. «Я перебуваю на однаковій відстані від усіх партій», — сказав він кореспондентові АП. Він — компромісна постать, яка дійсно може влаштувати якщо не всіх, то багатьох. Ісламісти вже заявили, що вони можуть підтримати Ереза, якщо він «формуватиме широку коаліцію».
Підтримають Ереза також такі відомі політики, як Еджевіт та Їлмаз. Натомість правоцентристська прозахідна партія Вірного шляху, очолювана екс-прем’єром Тансу Чиллер, оголосила, що своїх представників до коаліції не направить.
Якщо навіть сформований Ерезом кабінет не отримає підтримки більшості законодавців, то, за прогнозами оглядачів, Демірель своїм указом затвердить його тимчасово: до парламентських виборів у квітні. Країна просто не може дозволити собі не мати уряду: вона переживає економічні труднощі, інфляція становить 80 відсотків на рік, а дипломатичну битву з Італією за видачу лідера курдських сепаратистів Абдулли Оджалана Анкара, схоже, програла.
№248 24.12.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»