Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Уряд втомився боятись погоди

7 червня, 2002 - 00:00


З наступного року уряд планує запровадити програму стимулювання агропідприємств iз страхування ризиків, пов’язаних з урожаєм. До такого кроку Кабмін змусила ситуація, що склалася нинішнього сезону. Травнева засуха спричинила величезні збитки господарств, особливо в Херсонській області та Криму. Віце-прем’єр з питань АПК Леонід КОЗАЧЕНКО вважає, що ризики будуть супроводжувати аграрний бізнес завжди, тому для фермерів настав час вчитись зменшувати свою фінансову залежність від примх погоди.

— Чому про необхідність страхування аграрних ризиків активно заговорили лише після засухи?

— Наші пропозиції ми подавали Верховній Раді ще минулого року. На жаль, парламент не прийняв бюджет, у якому передбачалось відшкодування. Якби це було зроблено, безумовно, ми б мали значне збільшення страхування ризиків у сільському господарстві. Тепер ми будемо закликати і депутатів, і сільськогосподарські підприємства ще раз повернутись до страхування ризиків. Цього року в ряді областей, таких як Черкаська, Кіровоградська, Київська, частина підприємств застрахувала свій урожай, і з тієї інформації, яку ми маємо, близько 15% підприємств у випадках, коли вони зазнали збитків, могли покрити їх за рахунок страхових платежів. На жаль, у Криму ніхто ризиків не страхував, і найбільших збитків стихія, тобто засуха, яка була, завдала саме кримським агропідприємствам. На наступний рік уряд планує обов’язково запровадити програму, яка пропонуватиме відшкодування страхових платежів.

— Ви сказали, що йдеться про стихію, чому ж для вирішення проблеми не використовувати резервний фонд уряду?

— Уряд не може за рахунок свого резервного фонду покривати всі ті збитки, що несе сільське господарство. Тому на наступний рік питання страхування набуде особливої актуальності. Ще раз ми звертаємось до сільськогосподарських підприємств, щоб вони негайно страхували свою продукцію.

— Дощі, які пройшли країною, покращили ситуацію на полях чи стали новою стихією?

— Дощі покращили ситуацію, особливо для технічних культур, таких як кукурудза і цукрові буряки. За рахунок дощів також покращився в окремих регіонах стан посівів озимих і ранніх ярових.

— У зв’язку зі стихією уряд погіршуватиме свій прогноз щодо урожаю зернових?

— Сьогодні ще не можна робити прогнозів, але можу вже сказати, що ми не отримаємо того урожаю, що був минулого року. На жаль, та засуха, яка мала місце, значно пошкодила посіви. Ми не мали таких несприятливих погодних умов більше нiж 10 років.

— Чи є якісь технологічні можливості зменшити залежність урожаю від погоди?

— Я хочу відзначити, що технологія, яка була використана цього року, дала можливість зберегти значно більше урожаю, ніж це могло б статись, скажімо, 2—3 роки тому. Тобто затрати, які понесли на початковому етапі сільськогосподарські підприємства, дали можливість знизити збитки від цієї стихії.

— Який обсяг цих збитків?

— На сьогодні «загинуло» близько 1,5 мільйона гектарів.

Сергiй СИРОВАТКА, «День»
Газета: