Учора Кабмін одноголосно схвалив загалом проект своєї програми «Український прорив: для людей, а не для політиків». У ньому уряд, за словами прем’єр-міністра Юлії Тимошенко, врахував положення послання Президента України Верховній Раді і всі зауваження та пропозиції глави держави. Тимошенко підкреслила, що проект програми «був ретельно обговорений» різними верствами громадськості й представниками науки. Вони не залишили цей проект без критики, і прем’єр доручила включити «критиканів» у колегію з розробки плану дій уряду на основі програми.
Чесно кажучи, повірити в ефективність суспільного обговорення урядової програми досить важко хоча б тому, що для нього було відведено дуже мало часу. І тим більше малоймовірним уявляється вчорашнє повідомлення прес-служби Кабміну про те, що в програмі уряду були враховані також пропозиції, висловлені в ході дводенної прямої телефонної лінії Кабінету Міністрів.
Більше того, деякий сумнів викликає й запевнення прем’єра, що в її програмі (усього за один день!) були враховані всі пропозиції Президента. Адже, за словами голови Секретаріату Президента Віктора Балоги, зауваження й конкретні рекомендації глави держави стосуються всіх розділів урядового плану дій. «Президент наполягає на необхідності приведення окремих пунктів запропонованого документа у відповідність до вимог чинного законодавства, конкретизації положень, вказівки остаточних термінів виконання взятих Кабміном зобов’язань. Ющенко пропонує формулювати пункти програми не у виразах, наприклад, «уряд вживатиме заходів» або «уряд піклуватиметься», а однозначними твердженнями: «уряд забезпечить», — цілком обгрунтовано наполягає Балога.
За його словами, пропозиції Президента, передусім, стосуються соціальних складових урядової програми. Ющенко звернув увагу Кабміну, що в розробленому проекті зовсім не відображені такі суспільно-значущі питання, як ліквідація заборгованості щодо заробітної плати й запобігання новим боргам на підприємствах усіх форм власності. Ретельно не відпрацьовані заходи щодо поліпшення охорони й безпеки праці на виробництві. Зокрема, рекомендується ввести механізм економічної зацікавленості власника підприємства у створенні безпечних умов праці, в тому числі через відшкодування ним усіх коштів, які держава витрачає на ліквідацію наслідків техногенних аварій. Крім того, повинен бути скорочений на два роки (з 2010 до 2008 року) кінцевий термін підключення всіх загальноосвітніх навчальних установ до високошвидкісного інтернету.
Глава держави вважає необхідним ввести позачергове надання соціального житла сім’ям і самотнім батькам, які виховують п’ятьох і більше дітей, а також під час народження одночасно трьох і більше дітей. Уряд також повинен гарантувати пільгові умови вступу й звільнення від плати за навчання в державних навчальних установах усіх рівнів дітей із сімей, які мають п’ятьох і більше дітей.
Президент пропонує закріпити в програмі уряду виконання вимог його указу про заходи з будівництва доступного житла. «Це соціальні ініціативи Президента, на реалізації яких В. Ющенко наполягатиме незалежно від складу Кабміну», — підкреслив Балога.
«На сьогодні в уряду є всі можливості не тільки для розробки програми своєї діяльності, але й для її реалізації. Кабмін, спираючись на підтримку Президента й парламентської більшості, має достатній ресурс та інструментарій для того, щоб створити прецедент повного виконання взятих зобов’язань перед суспільством і країною», — не без підстави стверджує Балога.
А ось студенти України різко критикують проект програми уряду. У «День» надійшов лист прем’єру від Української асоціації студентського самоврядування, в якому говориться про занепокоєність тим, як у програмі відображені питання державної освітньої й молодіжної політики. Студенти, зокрема, стурбовані відсутністю в програмі низки положень, передбачених в «урочисто підписаним Ю.В. Тимошенко 1 вересня 2007 року в м. Києві «Зобов’язанні перед студентами України». У них, зазначають в Асоціації, йшлося про «стипендіальний прорив» — доведенні розміру студентської стипендії до прожиткового мінімуму, про «житловий прорив» — будівництво нових сучасних студентських містечок тощо.
Гадається, схожі претензії могли б пред’явити й інші громадські організації, які так чи інакше брали участь у підготовці передвиборних зобов’язань нинішнього уряду. Але головна проблема навіть не в цьому, а в тому, що їхнє виконання (немає сумніву, що Тимошенко його домагатиметься) може поставити економіку країни в складне становище. Про це сьогодні потрібно думати й голові уряду, і Президенту, які продовжують ігри з виборцями...