Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Уряд звільнено. Чи захищена преса?

2 листопада, 2001 - 00:00

Причиною загострення ситуації стала спроба міністерства державної безпеки вилучити фінансові документи популярної в Грузії приватної телекомпанії «Руставі 2» за підозрою в ухиленнівід сплати податків. Однак, коли керівництво компанії попросило пред’явити постанову суду, яка нібито була в силовиків, чекісти залишили приміщення. Візит приблизно 30 спецагентів до офісу телекомпанії транслювався «Руставі-2» у прямому ефірі, так само, як у аналогічній ситуації вчинили журналісти російського НТВ. У результаті — багатотисячні мітинги протесту в Тбілісі, екстрені засідання парламенту і ради безпеки Грузії. Президент Шеварднадзе заявляє, що «не є впертою людиною, яка чіпляється за свою посаду». У разі його відставки, — сказав Шеварднадзе, — обов’язки президента виконуватиме надалі до нових виборів голова парламенту. Президент заявив, що вважає міністра внутрішніх справ і генпрокурора неповинними в тому, що сталося, однак засудив дії силовиків та сказав, що буде робити все необхідне для захисту свободи слова і думки. Не чекаючи результатів призначеного ним же розслідування законності дій чекістів, Шеварднадзе відправив у відставку міністра держбезпеки Грузії Вахтанга Кутателадзе. Ця квапливість, а також те, що сама акція з вилучення документів «Руставі-2» була явно зазделегідь приречена на невдачу та скандал, змушує російських аналітиків говорити, що президент таким чином вирішив прибрати силовиків. Зокрема, через останні події довкола Абхазії. Керівництво «Руставі-2» заявляє, що обшуки санкціонував сам Шеварднадзе.

Телекомпанія «Руставі 2», де працював убитий26 липня цього року популярний оглядач та ведучий Георгій Саная, неодноразово ставала яблуком розбрату. Декілька разів її позбавляли ліцензії на мовлення. Ледве чи не найпопулярніша у Грузії компанія, що не припиняла критику верхівки грузинської влади, «Руставі- 2» вважалася втіленням свободи слова, на яку тепер замахнулося міністерство держбезпеки. Це і стало причиною багатотисячних демонстрацій.

Проте версій того, що відбувається, багато. Згідно з однією із них, телекомпанію просто використали у підкилимових політичних інтригах, щоб добитися спалаху народного обурення і, можливо, відставки Шеварднадзе, що цілком знайоме і з українських реалій. Правляча в Грузії партія «Союз громадян», яку до вересня очолював глава держави, розкололася на «консерваторів» і «реформаторів», що вже призвело до гучних відставок міністра з податкових надходжень Михаїла Мачаваріані та міністра юстиції Михаїла Саакашвілі, який звинуватив колег по кабінету в корупції. Багато хто переконаний, що за скандалом з «Руставі-2» стоїть голова парламенту Грузії Зураб Жванія і його команда «реформаторів», котрі бажають достроково прибрати Шеварднадзе з президентського посту. Нинішня криза у Грузії цілком може бути спровокована і зовні, — заявив «Дню» Іраклій МІНДЕЛІ, голова фракції «Соціаліст» , що представляє у парламенті меншість. «За нашими даними, це не тільки внутрішні проблеми, тут є і зовнішній чинник. Хтось керував цією ситуацією. До сьогоднішнього дня думкою опозиції було, що керувати подіями міг і голова парламенту Жванія, і колишній міністр юстиції Саакашвілі». На думку Васила МАГЛАФЕРІДЗЕ, заступника керівника фракції «Союз громадян» , що представляє правлячу партію й парламентську більшість, у Грузії, насамперед, — «конституційна криза». «Обов’язково мають відбутися структурні зміни в уряді, та звісно, не обійшлося без участі деяких сусідніх держав», — заявив «Дню» Маглаферідзе. Стосовно звинувачень спікера Жванія в організації скандалу довкола «Руставі-2», пан Маглаферідзе сказав: «Голова парламенту, подавши у відставку та потягнувши за собою весь уряд та генерального прокурора, врятував Грузію від великого внутрішнього конфлікту. Якби Зураб Жванія не зробив цього кроку, в ці хвилини в Грузії могла б литися кров».

Варвара ЖЛУКТЕНКО, «День»
Газета: