Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Усе, що не провал, то успіх

Така основна інтонація оцінки саміту Обами—Медвєдєва
7 липня, 2009 - 00:00

Увесь світ із цікавістю стежить за тим, чим завершиться перший після обрання візит американського президента Барака Обами до Москви. Всі чекають, чи почнеться «перезавантаження» відносин між США та Росією. Як відомо, відносини між цими країнами переживають ледве не найгірші часи після російського вторгнення до Грузії та визнання Москвою незалежності Абхазії та Південної Осетії. Іншими каменями спотикання у відносинах між цими країнами є такі питання, як розширення НАТО на Схід, іранське досьє і пов’язані з іранською ядерною загрозою плани США розмістити елементи ПРО у Європі.

Напередодні візиту президент США Барак Обама пояснив надрукованому вчора в «Новій газеті» інтерв’ю своє бачення «перезавантаження». Він пообіцяв, що «перезавантаження» у відносинах із Москвою не спричинить ослаблення уваги до дотримання громадянських прав і свобод, переслідування й убивств журналістів у Росії. Американський президент також підкреслив, що і США, і Росія поділяють зацікавленість у зміцненні верховенства закону, демократії та захисту прав людини. «Я гадаю, що й американці, й росіяни виграють, якщо в світі стане менше ядерної зброї, посилиться контроль за ядерними матеріалами, будуть розгромлені екстремісти в Афганістані й Пакистані, Іран вироблятиме ядерну енергію, а не ядерну зброю, а Північна Корея повернеться за стіл переговорів замість того, щоб запускати ракети й підривати ядерні заряди», — зауважив Барак Обама. Крім того, американський лідер заявив, що не пов’язує підписання нового договору про СНО з розміщенням елементів ПРО у Центральній Європі. Він укотре нагадав, що США не створюють і не створюватимуть системи захисту від нападу з боку Росії, а таке мислення — просто спадщина холодної війни.

Вчора, відкриваючи переговори, російський президент Дмитро Медведєв висловив думку, що в результаті сьогоднішньої роботи, завтрашньої роботи, повноцінного двостороннього спілкування сторони закриють низку складних сторінок в історії російсько-американських відносин і зможуть відкрити нову сторінку. «Наші країни стикаються з різними проблемами, які ми зараз спільно вирішуємо: це економічні проблеми, проблеми міжнародної безпеки, проблеми обмеження стратегічних наступальних озброєнь. Вважаю, що з усього цього порядку денного ми маємо всі шанси ухвалити важливі й потрібні рішення, і я дуже радий, що ми зможемо це зробити, сподіваюся, найближчим часом», — зазначив глава російської держави.

Зі свого боку, американський президент заявив, що стосовно цілої низки питань: питання безпеки, економіки, енергії, довкілля — між Росією та Сполученими Штатами набагато більше спільного, ніж відмінного. «Якщо ми докладемо своїх зусиль і старанно працюватимемо найближчими днями, думаю, ми досягнемо хороших результатів і прогресу», — підкреслив Обама.

Проте зарано говорити, чи будуть досягнуті позитивні результати по завершенню саміту США-Росія. Адже багато залежатиме від зустрічі американського президента з російським прем’єр-міністром Володимиром Путіним і від того, наскільки буде успішною ставка Обами на Медведєва. Нагадаємо, напередодні візиту глава Білого дому відкрито протиставив Путіна Медведєву, заявивши, що Медведєв розуміє, що старі підходи часів холодної війни до американсько-російських відносин застаріли, а Путін стоїть однією ногою на старих позиціях і методах ведення справ. Як відомо, спочатку жорстко відреагував Путін, заявивши, що «ми розкарякувато не ходимо». Вслід за ним відреагував і Медведєв, заявивши в інтерв’ю італійським журналістам, що у нього чудові відносини з Путіним. Наразі невідомо, чи буде в ході переговорів порушена тема України. Раніше Білий дім заявив устами радника президента по Росії та Євразії Майкла Макфола, що не віддасть на заклання прозахідні уряди Грузії та України заради «перезавантаження» відносині з Росією.

Ось що думає про значення саміту Обами й Медведєва та його результати віце-президент Європейського парламенту Марек СІВЕЦЬ:

— Передусім, я вважаю, чим більше зустрічей, тим краща ситуація для миру й розуміння одне одного. Важливо, що консультації між президентами почалися. По-друге, головні проблеми на цій зустрічі не будуть вирішені. Головна проблема — це майбутнє Росії та Сполучених Штатів і взаємовигідна співпраця між цими країнами. Обама після виборів відкрив нову американську політику. З російського боку влада не до кінця усвідомила це. По-третє, Москві дуже зручно гратися у трикутник Вашингтон-Брюссель-Москва, шукати друзів і ворогів, а не вирішувати проблеми, які конкретно заважають. Для багатьох незрозуміло, які відносини між президентом Медведєвим і прем’єром Путіним. Якби ж американці хотіли знайти різницю...

Читайте огляд іноземної преси про візит президента США Барака Обами в Росії більш детально у розділі Тop-net

Микола СІРУК, «День»
Газета: