Приблизно під таким гаслом стартувала пропагандистська кампанія з роз'яснення основних положень антикризової програми уряду.
На прес-конференції в Національному банку його голова й не приховував, що вся надія української влади — на заспокоєння «учасників ринку, котрі почали деструктивні» дії.
Роль, відведена НБУ антикризовою програмою, полягає у вибитті грошового грунту передусім з-під панікуючих банків. Адже саме банки, які перестали довіряти один одному й своїм клієнтам, згорнули активні операції й вивільнили гривню для пред'явлення її на валютному ринку. Внаслідок таких причин тактика НБУ вкладається в просту схему: штучно створити максимальну пропозицію валюти й подавити пропозицію гривні. Заборона операцій на позабіржовому валютному ринку, пожорсткішання порядку придбання валюти на біржі та обов'язковий продаж 75% експортної валютної виручки дали сумарний результат у $15–20 млн. щоденної пропозиції. Підвищення норми резервування до 16,5% уже дозволило відтягнути з грошового ринку від 80 до 120 млн. грн., а вилучення з обов'язкових резервів позицій щодо готівкової гривні й держоблігацій, раніше зараховуваних до обов'язкових резервів, зв'язало ще майже 500 млн. грн. Віктор Ющенко: «Таким чином, по суті було змінено облікову політику Національного банку», яка зрештою мобілізувала приблизно 300–400 млн. грн.
Запропоновані Нацбанком заходи мають значення тільки в тому разі, якщо вони будуть короткотерміновими, а головне, адекватними задумам уряду. У противному разі, якщо НБУ намагається викликати довір'я до бездарної програми, він не тільки зіткнеться із доларовим попитом, «що не має теоретичного дна» (В. Ющенко), а й розтопче теперішнє довір'я громадян, яким він, на відміну від Кабміну, поки що може гордитися.
P.S. В Україну надійшов перший транш розміром $257 млн. кредиту за програмою розширеного фінансування МВФ.
Ірина КЛИМЕНКО, «День»
№173 11.09.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»