Кондолізза Райс в останнє перебувала в Україні чотири роки тому. З того часу багато чого змінилося і в житті українців, і навіть у житті самої американської гості. У 2001 році вона відвідувала Київ у статусі радника президента з питань національної безпеки, нині — як держсекретар. Справа, втім, не в посаді. По-перше, Україну відвідав один із найбільш впливових політиків нинішньої американської адміністрації. По-друге, змінився сам клімат у відносинах Києва і Вашингтона. Найголовніше — зникла особистісна недовіра між керівництвами двох держав. Це було помітно навіть на настрої важливої гості. Чотири роки тому її погляд був жорстким, пронизливим. (США були саме занепокоєні продажем Україною зброї Македонії, де тривали бойові дії з албанцями). Учора вона дарувала всім свою чарівну усмішку... «Ціна» усмішки американського держсекретаря зростає ще й на тлі непростого європейського турне Кондоліззи Райс у цілому. У світі в розпалі так званий тюремний скандал, суть якого зводиться нібито до наявності секретних в’язниць ЦРУ в Європі.
Метаморфози останніх років, зрозуміло, позначилися і на виступах головного дипломата Сполучених Штатів. Основний сигнал стосувався того, що Україна, яка заявила про себе як про державу, схильну до демократичного розвитку, повинна докласти більше зусиль для захисту проголошених цінностей. Під час виступу перед студентами Національного університету імені Тараса Шевченка вона наголосила, що помаранчева революція є перемогою не лише українського народу, а й перемогою демократії в цілому. «Ви заговорили від імені безголосих усього світу», — підкреслила Райс. «Що ми можемо зробити, аби заохотити демократичний розвиток тут? Все здебільшого залежить від вас», — підкреслила вона. «Ви обрали важкий демократичний шлях. Зараз вам треба захищати демократичні кроки, ставити складні запитання до політиків», — порадила вона. На підсумок у годинній бесіді зі студентами вона заявила: «Ми можемо допомагати, але лише українці можуть захистити свою демократію».
Демократична ідея була центральною у виступі американського держсекретаря. «Голос України заговорив на повну силу», — звертала вона увагу. Водночас вона не забувала і про існуючі в Україні проблеми, зокрема, про необхідність боротьби з корупцією, про верховенство права. Від імені США вона пообіцяла підтримувати Київ на шляху приєднання до СОТ, ЄС та, «якщо вирішать українці», до НАТО. Її виступ свідчив про реальну зацікавленість у розвитку України. Кондолізза Райс була одним із безпосередніх розробників американської стратегії стосовно демократизації країн світу.
Можна пригадати, як на початку року американська верхівка в своїх заявах ставила в один ряд Україну, Ліван, Ірак, говорячи про демократичні перетворення, що обурювало багатьох українських експертів, яким здавалося таке порівняння не зовсім коректним. Україна сьогодні вигідно «підпадає» під трафарет зовнішньополітичних уявлень американської адміністрації. Із цим уявленням можна сперечатися, доводячи свою винятковість словесно. Однак залишається фактом: США зацікавлені в тому, щоб Україна довела ефективність демократичного розвитку, продемонструвавши економічні досягнення, високий рівень життя громадян. Тоді, вочевидь, державу відноситимуть до інших переліків...
За Райс вже давно «тягнеться» шлейф стереотипів, пов’язаних із її освітою «совєтолога». Російський ухил політики Вашингтона на пострадянському просторі особливо спостерігався під час першого строку президентства Джорджа Буша. Схоже, зараз своє ставлення до Москви Кондолізза Райс дещо відкорегувала. (Хоч досі з певною ностальгією згадує про свій свідомий вибір на користь вивчення «совєтології» і російської мови). Учора вона висловила занепокоєння США прийнятим у першому читанні в російській Думі законопроектом, який стосується діяльності неурядових організацій.
Райс висловила сподівання, що принципи демократії врешті-решт переможуть. Позиція держсекретаря була особливо важливою на тлі іншого «мессиджу». Учора президент Володимир Путін назвав останній рік у відносинах Києва і Москви роком «втрачених можливостей», поскаржившись, що, «на жаль, українські політики останнім часом не дуже часто з’являються в Москві, і ми змушені про це жалкувати». Напевно, він не врахував одного: що саме його візит до Києва було перенесено у жовтні, а потім сталося ще одне перенесення приїзду — на прем’єрському рівні. У будь-якому разі критика Райс у бік Москви зовсім не означає, що США зможуть якимось чином посприяти вирівнюванню українсько-російських відносин. Західні політики неодноразово давали зрозуміти, що не втручатимуться у вирішення проблем двох країн...
Досі, до речі, Україну не відвідав президент США Джордж Буш. Хоч і обіцяв це зробити до кінця цього року. Найпевніше, що такий візит відбудеться лише після парламентських виборів. Українські журналісти і експерти жартували, що хоч Київ не відвідав нинішній глава Білого дому, то — принаймні завітав майбутній, натякаючи на можливу участь Кондоліззи Райс у президентській кампанії у США у 2008 роцi. Держсекретар, проте, такі здогадки спростувала. «Треба мати щось особливе для того, аби висувати свою кандидатуру. Я, наприклад, ніколи не вважала, що я хочу бути кандидатом на якусь обрану посаду», — сказала вона. Можливо, час внесе корективи і в ці слова Райс...
Про Україну держсекретар говорила дуже прихильно. Однак, відповідаючи на запитання студентів, справила враження доволі поверхової обізнаності в розвитку держави. Складалося враження, що для себе вона відкрила Україну лише після помаранчевої революції. «Коли я думаю про Україну, то згадую передовсім про помаранчеву революцію», — зізналася американська гостя. Головне послання Кондоліззи Райс стосувалося все-таки наступних парламентських виборів. Вона, зокрема, повідомила про те, що США готові сприяти забезпеченню спостереження за виборами. Водночас Райс наголосила, що Вашингтон не може приймати безпосередню участь у політичному процесі. «Ми не можемо замінити керівництво України», — підкреслила вона у відповідь на запитання про підтримку Києва.
Американський держсекретар висловила сподівання, що найближчим часом США нададуть Україні статус країни з ринковою економікою. Минулого тижня такий політичний подарунок Київ вже отримав від Євросоюзу. Райс нагадала, що Міністерство торгівлі США має деякі процедури, які мусять бути проведені до надання Україні такого статусу. «Як тільки Україна відповідатиме всім вимогам, ми надамо цей статус, і ми сподіваємося, що це відбудеться найближчим часом», — сказала вона. Також вона повідомила про підтримку руху України в напрямку членства в СОТ. Президент Віктор Ющенко у свою чергу повідомив учора, що Україна очікує позитивної заяви саміту Світової організації торгівлі у Гонконзі.
...За останній час Україна отримала вже достатньо зрозумілих і чітких сигналів. Головний із них зводиться до класичного вислову: порятунок потопаючого — справа рук самого потопаючого. Україну готові підтримати, але лише за умови одночасної готовності Києва не приймати, але сприймати таку підтримку. Тепер все залежить від уміння українських політиків правильно «розшифрувати» подані сигнали і конвертувати їх у відповідні результати...