Верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кетрін Ештон призначила главою Представництва Європейського Союзу в Україні Яна Томбінського. Тим часом нинішній посол ЄС в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра призначений главою Представництва ЄС в Кабо-Верде — (Республіці Зеленого Мису). Ян Томбінський із 2007 року був послом Польщі в Євросоюзі. До того він був главою дипломатичних представництв Республіки Польща у Франції, Словенії та Боснії та Герцеговині.
В українському МЗС майже миттєво відреагували на призначення нового посла ЄС в Україні. «Ми, безумовно, пов’язуємо найпозитивніші очікування з новим представником ЄС в Україні, який представляє Польщу — країну, яка робить надзвичайно багато для євроінтеграції України», — повідомив директор департаменту інформаційної політики МЗС Олег Волошин. «Що ж до пана Тейшейри, то ми маємо намір із ним конструктивно взаємодіяти до моменту його від’їзду з України, а також бажаємо йому успіхів у роботі на інших пріоритетних напрямах європейської зовнішньої політики», — підкреслив представник МЗС.
Тим часом деякі українські ЗМІ прокоментували зміну посла ЄС в Києві досить негативними заголовками на кшталт «Тейшейру відправили в Африку» (або на відпочинок). Глава представництва ЄС, як і колишній французький посол Жак Фор, були незручними для офіційного Києва. Обидва вони дуже емоційно сприймали те, що відбувалося й відбувається в нашій країні. Зокрема Тейшейра заявляв, що наразі зарано говорити про успіх на шляху до підписання Угоди про асоціацію з Україною, а також повідомляв, що Президент Віктор Янукович не виправдав покладених на нього Європою надій. Крім того, Тейшейра стверджував, що українська влада відчуває «певний ступінь ізоляції» — надто коли йдеться про візити до Києва європейських політиків.
На жаль, жодні ЗМІ так і спробували дати оцінку нових призначень —відповідно Яна Томбінського в Київ, а Жозе Мануеля Пінту Тейшейру в Кабо-Верде. Як пояснив «Дню» один із європейських дипломатів, португалець Тейшейра брав участь у конкурсі на те, щоб обійняти посаду посла саме в Кабо-Верде. Ця Республіка Зеленого Мису отримала незалежність від Португалії в 1975 році. «Тому це аж ніяк не можна назвати засланням, як про це пишуть деякі провладні українські ЗМІ. Скоріше навпаки, після трьох років роботи в Україні це можна розглядати як нагороду за заслуги», — відзначив співрозмовник.
Водночас європейський дипломат сказав, що в призначенні послом ЄС в Україні представника Польщі потрібно бачити два моменти. По-перше, це знак того, що нові країни ЄС починають отримувати посади послів євроспільноти, бо раніше зазвичай главами дипломатичних місій у цьому регіоні були представники старих країн Європи.
По-друге, призначення послом ЄС в Україні представника сусідньої країни означатиме, що у Брюсселя буде більше розуміння українських питань та процесів, що тут відбуваються. Разом із тим, відзначив співрозмовник, пан Томбінський як посол Європейського Союзу не може представляти інтереси Польщі в Україні.
Загалом Ештон здійснила призначення 15 нових глав і двох заступників глав Представництв ЄС. Причому п’ять із семи новопризначенців представляють країни, які приєдналися до ЄС після 2003 року. Сама баронеса так оцінює власні призначення: «Я була вражена рівнем кандидатів на головні посади в Європейській службі зовнішніх дій (ЄСЗД), діяльність якої залежить від професійного рівня людей, а також здатністю залучати найкращих і найталановитіших дипломатів».
ДОВІДКА «Дня»
Ян Томбінські народився в жовтні 1958 року в Кракові. У 1985 році отримав диплом за спеціальністю німецька філологія та історія у Ягеллонському університеті. У 1990 розпочав стрімку дипломатичну кар’єру спочатку в посольстві в Празі, а в 1995 році уже в якості повноважного міністра очолив місію в Любляні. Через рік став послом Польщі в Боснії і Герцеговині. А з 1998 по 2001 рік був радником міністра закордонних справ по країнах Європи та директором департаменту Європи в уряді на чолі з Єжи Бузеком. Шість років (з 2001 по 2007 рік) очолював дипломатичне представництво Польщі у Франції. А після цього був призначений на посаду Постійного представництва Польщі в Європейському Союзі. Він також є автором кількох історичних праць, як «Гітлер і нейтралітет Швейцарії 1933—1935», «Обговорення проекту Європейського Союзу в Лізі Націй», або «Австрія та європейська інтеграція 1926 —1932». Одружений, має 10 дітей.