Студенти-біологи, природознавці та всі охочі з’їжджаються до заповідника зі всієї області, щоб охороняти від браконьєрів дикі плантації складчастого підсніжника в урочищі Холодний Яр Національного історико-культурного заповідника «Чигирин».
Завідувач філіалу «Холодний Яр» Національного історико-культурного заповідника «Чигирин» та куратор акції Богдан Легоняк розповідає:
— Більше десяти років Національний історико-культурний заповідник «Чигирин» співпрацює з Черкаським обласним товариством охорони природи і Черкаським національним університетом імені Богдана Хмельницького, зокрема із сьогоднішнім Інститутом природничих наук (колись — біологічний факультет). У 1990-х роках ситуація була, як то кажуть, плачевна. Люди з безвиході (роботи немає) кинулись на цьому заробляти. Саме тоді ми вирішили активно берегти цю рослину. Створили заказник на місці зростання підсніжників і назвали його «Білосніжний», оскільки вважали, що це підсніжник білосніжний. Виникало багато неприємних моментів, коли, наприклад, на нас кидалися з ножами. Сьогодні ситуація значно покращилася. Якщо підсніжників раніше на ділянках було мало, то зараз — цілі «килими» і дві ділянки по два й одному гектару з’єдналися і розширилися до семи гектарів.
П’ять років тому до нас приїхали спеціалісти з Національного Ботанічного саду імені М. Гришка та з великим здивуванням визначили, що наш підсніжник є підсніжником складчастим, який є ендеміком Криму, тобто в Україні зростає тільки в Криму. Вважається, що це — гірська рослина. Науковці потім підтвердили, що це дійсно підсніжник складчастий, який зростає в нас, на Середньому Подніпров’ї — таке було серйозне наукове відкриття.
Цього року знову були спеціалісти з Ботанічного саду, зокрема професор Віктор Мельник і двоє спеціалістів із британського Королівського саду. Один із них — фахівець із підсніжників — теж підтвердив, що це підсніжник складчастий. Більше того, вчений дійшов висновку, що він з давніх-давен, з дольодовикового періоду, росте в нас і не є завезеним.
На цю акцію з охорони підсніжників приїжджають студенти, а на вихідні — випускники, які здавна нам допомагали. Ми винаймаємо хату в лісництві, де мешкають ці добровольці, які на цілий день ідуть чергувати на місця зростання підсніжників. Крім того, студенти проводять у школах заняття на природоохоронну тематику, розвісили відповідні листівки по населених пунктах. Зараз у нас працює 18 студентів і викладач. Ще очікуємо поповнення, а на вихідні студентів має змінити інша група, а також випускники. Вони і працюють, і відпочивають тут, тому що краса неймовірна.