Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Вацлав Гавел: самоізоляція нічого не дає

27 червня, 1997 - 00:00

Напередодні свого візиту в Україну президент Чеської Республіки Вацлав Гавел дав ексклюзивне інтерв'ю кореспондентові "Дня" Віктору Зам'ятіну

- Шановний пане президенте, що означає для Вас візит до України? Яких результатів Ви очікуєте і що пропонуватиме Президентові Кучмі під час переговорів?

- Я вважаю, що візит можна назвати історичним, оскільки це перший візит президента Чеської Республіки до незалежної України. Я очікую, перш за все, поглиблення двосторонніх зв'язків. У розмовах із Кучмою ми обговоримо питання європейської безпеки, економічного співробітництва, європейської інтеграції, ролі Чехії та України в сучасній Європі.

Наші розмови мають допомогти поглибленню економічних відносин. Зі мною приїде представницька делегація міністрів, та підприємців. Плануємо підписати низку дуже важливих угод.

Ще я хотів нагадати, що Чеську Республіку та Україну дуже багато пов'язує в історії. Йдеться не лише про спільний негативний досвід із комуністичними і нацистськими тоталітарними режимами. Адже саме в Києві сформовано перший батальйон нової чехословацької держави, який провів свій перший бій рівно 80 років тому під західноукраїнським містечком Зборів - 2 липня 1917 року Чехословацька Республіка невдовзі після свого виникнення надала притулок багатьом українським емігрантам. Тоді наша держава стала одним із головних центрів української науки і культури. Це - традиції і зв'язки, які нас єднають і які ми не повинні забувати.

- Якими Ви бачите взаємини з Україною тепер і в майбутньому?

Наші країни зробили чимало для того, щоб у майбутньому наші відносини, які нині є дуже добрими, були ще інтенсивнішими та багатшими. Для цього в нас є передумови, адже в квітні 1995 р. у Празі було підписано договір між нашими державами про дружбу та співробітництво. Його вдається доповнювати конкретними угодами, розвивається взаємна торгівля, саме під час головування Чехії в Раді Європи Україна стала її членом.

Чеська Республіка дуже добре усвідомлює значення України в сучасній Європі. Ми підтримуємо зміцнення української державності, цінимо успіхи, яких досягла ваша держава на міжнародній арені. Роль України в новій Європі, новій системі європейської безпеки - незамінна.

Саме тому я вітаю хартію, яку ваша держава має підписати з НАТО в липні на мадридському саміті альянсу. Те, що Україна нещодавно уклала дуже важливі договори з Російською Федерацією та іншими своїми сусідами, свідчить, що Київ усвідомлює не лише своє значення, а й свою відповідальність.

- Чи вважаєте Ви, що вступ Чехії до НАТО посилить безпеку на континенті і дасть можливість Україні також пройти її шляхом?

- Вступ до НАТО є одним із основних пріоритетів Чеської Республіки, й ми очікуємо, що на саміті в Мадриді нас запросять стати повноцінними членами альянсу. Ми не сприймаємо наш вступ до НАТО і розширення альянсу в цілому як ізольований процес. Йдеться про спільне будівництво системи безпеки в Європі.

Процес розширення альянсу має одночасно супроводжуватися переусвідомленням його власного призначення.

НАТО повинно пригадати, що воно є перш за все, інструментом захисту демократії, атлантичного політичного й культурного простору. НАТО має також заявити, що воно не є пактом деяких держав проти їхніх ворогів, а хоче стати одним із гарантів безпечного життя євроамериканської цивілізації як такої. НАТО повинно орієтуватися перш за все на активне протистояння локальним загрозам у регіоні, який воно зобов'язане захищати.

Чи сприятиме, на вашу думку, двостороннім відносинам інтеграція Чехії до Європейського Союзу? Чи, може, Чехія буде змушена закрити свої кордони для України?

Ні Чеська Республіка, ні Україна досі не є членами Європейського Союзу, хоча за 8 років демократичного розвитку в нашій країні ми зробили багато для цього.

Однією з головних передумов процесу об'єднання Європи є відкритість її інститутів не лише для нових ідей і потреб, але й для тих, хто не є членами ЄС. Самоізоляція нічого не дає.

Загальноєвропейська інтеграція будується на таких базових цінностях, як демократія, правова держава, повага до прав людини, громадянське суспільство, ринкова економіка. Європа, яка об'єднується, мала б знову знайти й усвідомити свій дух, свій смисл. Це означає - повернутися до духовного багатства, яке Європа створила протягом своєї історії.

Газета: