Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Валютний аншлюс

Білорусь вимагає компенсації за рублеву зону
3 жовтня, 2003 - 00:00

Спроби Росії «прив’язати» Білорусь до своєї валюти знову провалилися. Москва звинувачує у незговірливості Мінськ. Білоруси усе ще стверджують, що налаштовані конструктивно, однак при цьому висувають явно неприйнятні умови.

Днями у Москві відбулося засідання союзної російсько-білоруської Ради міністрів. Головним стояло питання про перехід Білорусі на російський рубль з 1 січня 2005 року. Для втілення єдиновалютної мети сторони мають підписати угоду з цього приводу максимум до кінця нинішнього року. Інакше, визнає прем’єр-міністр Росії Михайло Касьянов, на реалізації ідеї можна буде поставити хрест. Каменем спотикання сторін стала вимога делегації з Мінська компенсувати можливі втрати білоруського бюджету при відмові від рідного «зайчика». Невідоме джерело навіть назвало приблизну суму — $2,1 млрд. При цьому росіяни хотіли обмежитися лише кількома сотнями мільйонів. Мінськ виявився непоступливим і заявив, що підпише угоду про єдину валюту тільки в пакеті з іншими документами, в яких, зокрема, буде визначено усі моменти, пов’язані з компенсаціями.

Багато аналітиків зазначають, що Мінськ спеціально обрав «компенсаційну» тактику, щоб уникнути валютної інтеграції з Росією. Свідченням цьому є перманентне погіршення відносин між Олександром Лукашенком і Володимиром Путіним. Після торішніх «мух-котлет» два президенти дедалі рідше знаходять спільну мову. Болюче питання для Мінська — збільшення ціни за газ «Газпромом». Хоча російський прем’єр позавчора зауважив, що газова політика щодо Білорусі може і не змінитися (схоже, це був більш ніж прозорий натяк для Мінська).

Непогані уроки з білоруського досвіду могла б отримати для себе й Україна, яка намагається злитися у «ЄЕПівському» союзі з північно-східним сусідом. Мінський приклад красномовно свідчить про особливі підходи Москви щодо розуміння слів «рівноправність» та «взаємовигода». У Москві, до речі, неодноразово зазначали, що «четвірка» зрештою може перейти на розрахунки в єдиній валюті...

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: