Бюджет, згідно з Конституцією, повинен був прийняти парламент, але, за словами спікера ВР Олександра Ткаченка, парламент не бажає відповідати за бюджетні корегування уряду. Якщо Президент підпише солідне скорочення бюджетних витрат за соціальними статтями, то, за словами глави підкомітету ВР з питань витрат держбюджету Олександра Турчинова, «стане політично відповідальним за позбавлення найбідніших верств населення пенсій і зарплат».
Поки ж напередодні отримання кредиту обіцянки лунають направо й наліво. Бюджетникам, яким держава заборгувала більше 6 млрд. грн. (цифри знову зросли), обіцяні негайні виплати зарплат, національному виробництву — реанімація, приватному бізнесу — податкова реформа, інвесторам — прозора приватизація, фондовому ринку — процвітання, іноземним кредиторам — повернення боргів. Однак таких, що сумніваються у виконанні Україною як умов отримання кредиту МВФ, так і в здоровій реалізації самого кредиту, — більш ніж досить. Не особливо вірять цьому і за кордоном.
Англійська газета «Файнейшнл Таймс» у суботньому номері нагадує, що Україна «вже має «послужний» список порушень умов МВФ», а до початку 1999 року їй необхідно повернути $ 1,6 млрд. зовнішнього боргу, що, за словами представника однієї з київських брокерських компаній, сьогодні є еквівалентом поточного валютного резерву Нацбанку. Природно, далі краяти Нацбанк неможливо — його резерви не гумові. Тому очікується, що новий кредит переважно буде спрямовано на погашення старих запозичень. До речі, такий прогноз непрямо підтверджує готовність англійського банку ING. Barings надати українському уряду приватну позику в $ 250 млн. під (згідно з неофіційною інформацією) 18% річних на погашення «позиченого» нашим же урядом у японського банку Nomura. А взагалі тільки цьому баку Україна 12 серпня повинна повернути $ 450 млн.
Американська «Нью-Йорк Таймс» у суботу пригадала про численні випади на адресу МВФ нового спікера ВР Олександра Ткаченка, який «часто говорив про свою недовіру до МВФ, називаючи його (Фонд — Я.М.) «підозрілою добродійністю», що має на меті поглинути незалежність України». Газета, очевидно, провівши журналістське розслідування, прийшла до висновку, що відносний спокій О.Ткаченка перед очікуваним кредитом МВФ було отримано Леонідом Кучмою через винагороду — списання боргів відомої асоціації «Земля і люди».
Зате в самій Україні, точніше в її верхах — свято. Перший транш ще не отриманого кредиту уряд чекає у вересні, причому в розмірі — $ 250 млн. Міністерство економіки спить і бачить, як слідом за МВФ розблокує свої позики Світовий банк і підкине на покриття дефіциту бюджету і закриття шахт до $ 350 млн. Від Євросоюзу чекають суму скромнішу, але також приємну — $ 200 млн. Українські банкіри в один голос твердять про можливу, завдяки кредиту EFF, стабілізацію фінансового ринку.
Однак, вважають вони, навряд чи це сприятиме вкладенню коштів у ОВДП. Учора, до речі, уряд видав постанову «Про додатковий випуск облігацій внутрішньої державної позики 1998 року», що передбачає емісію на 600 млн. — 1 млрд. гривень. За повідомленням «Інтерфаксу», додатковий випуск ОВДП має намір викупити ING Bank N.Y. (Лондонське відділення).
Параметри валютного коридору швидше всього вдасться витримати, що дозволить утримати рівень інфляції в межах запланованих 25%. До речі, вчора на торгах Української міжбанківської валютної біржі курс гривні знизився на сім пунктів. Дилери вважають, що велику частину біржового попиту (майже $ 5 млн.) сформував Нацбанк заради демонстрації стабільності ринку. Але сам ринок був малоактивним — банкіри напередодні кредиту чекають зниження облікової ставки Нацбанку. Однак багато що залишається загадкою — до кінця так і не відомі параметри отримання кредиту. А Меморандум про економічну політику України, запропонований до затвердження МВФ, поки не публікується. Але в парламенті говорять, що кредит беремо під 16% річних (нормальні країни кредитуються під 5-6%). Як віддавати будемо — поки невідомо. Але святково налаштований Президент заспокоює: все буде добре, дайте тільки термін. Другий?