Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Важко бути чесним?

27 жовтня, 2007 - 00:00

Державна служба України обрала для себе як своєрідне гасло слова третього президента США Томаса Джеферсона «Мистецтво управління полягає в мистецтві бути чесним». Але у нас це звучить якось дикувато і сприймається погано, з недовірою. А все тому, що українське суспільство і в прямому, і в переносному розумінні роз’їдається іржею.

Та облишмо труби, мости і рейки і поговорімо про наших людей. У тих з нас, хто багатіший, міцніє нездоланна впевненість у тому, що будь-яку проблему можна вирішити за допомогою грошей. Відповідно, ті, хто витискає зі своїх посад усе, що можна й неможна, ніби за замовчанням не спростовують цього твердження і лише «вдосконалюють» свої тарифи. А ось простим людям, які намагаються вирішити якісь проблеми, це вдається все рідше. Багато хто, враховуючи низький рівень достатку, навіть і не стукає у державні двері. Причому це відбувається на всіх рівнях влади й управління, хоча всі, в тому числі й корупіцонери, кажуть і навіть розуміють, що далі так жити не можна.

Відповідно, в надрах уряду робляться якісь спроби. Перша —навести лад у сфері державних закупівель — не була успішною (через протиріччя в системі державної влади). Вчора держава продемонструвала громадськості, що вона все ж не збирається спинятися. За справу взялося Головне управління державної служби. Адже саме державні чиновники, тобто люди, які перебувають на держслужбі, щодня варять корупційний бульйон. Причому керівництво держслужби дійшло до висновку, що найбільш ласі шматки з нього витягуються під час виникнення у чиновників конфліктів інтересів (між їхніми публічно правовими обов’язками і приватними інтересами). Цих конфліктів, як і корупції взагалі, апріорі уникнути не можна. Але вберегтися від них якоюсь мірою можна. Тому врегулювання таких конфліктів обрано держслужбою як пріоритетний напрямок у боротьбі з корупцією. І вчора це відомство влаштувало громадські слухання, презентувавши на них законопроекти, на які покладаються великі надії щодо приборкання корупції — «Про порядну поведінку осіб, уповноважених на виконання функцій держави» і «Про заохочення і дисциплінарну відповідальність державного службовця».

Слухання, за ідеєю, мали проходити у гострій дискусії. Передбачалося, що в ній візьме також участь заступник глави Секретаріату Президента Роман Безсмертний і керівник юридичного департаменту виборчого блоку «Наша Україна» Роман Зварич. Але обидва Романи на слухання чомусь не з’явилися, так і не давши уявлення, чи підтримуються згадані проекти політичними силами, яким, скоріш за все, треба буде формувати чергову нову українську владу.

Проте міністр Кабінету Міністрів Анатолій Толстоухов і голова Головної держслужби Тимофій Мотренко заявили журналістам, що пропоновані законопроекти можуть набрати чинності з 1 січня 2009 року. Відкриваючи слухання, Толстоухов процитував слова Президента Віктора Ющенка про те, що вибори відбулися, і зараз головне, щоб після них Україна розвивалася як єдиний організм. Але від себе додав, що реалізація такого підходу можлива лише за умови створення широкої коаліції (і тут же сказав: «Сьогодні важко сказати, яким чином це відбудеться, але альтернативного шляху немає»). «Якщо буде широка коаліція, то це означатиме, що політичної боротьби буде менше, ніж спільної роботи, спрямованої на те, щоб отримати той продукт, який чекають люди від влади», — продовжував Толстоухов.

Директор Центру економічного розвитку Олександр Пасхавер у розмові з журналістами назвав пропоновані Головною держслужбою законопроекти чудовою ініціативою. Але він відніс їх не до рубрики антикорупційного, а до «антиблатового» законодавства, вказавши, що «блат був генетичною властивістю нашої країни». І те, що цим займаються, на думку вченого, — «дуже хороший сигнал». Водночас Пасхавер зробив припущення, що «ми ніколи не станемо такими чесними, як, скажімо, шведи, але боротися з цим (корупцією. — Авт. ) треба. Потрібно створювати систему безперервної боротьби. Це дуже жорстке законодавство. Якщо ви, наприклад, не сказали, просто не сказали, що ваш племінник працює на заводі, куди ви направляєте державні гроші, то ви вже порушили закон. Ви просто приховали, що можете порушити...» «День» запитав у експерта, а чи не піднімуться ще більше після прийняття цих законів корупційні ставки. «Це вже зовсім інша історія, — відповів Пасхавер. — Після руйнування режиму Леоніда Кучми ставки також піднялися, але корупційну вертикаль було знищено. Я розцінюю це як хороший сигнал».

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: