Більшість у Європарламенті виступає за продовження переговорів з Києвом щодо Угоди про асоціацію, але пропонує не підписувати її, якщо ситуація в Україні не зміниться. Про таку позицію заявила більшість груп Європарламенту в ході обговорення ситуації в Україні. Зокрема, представник Європейської народної партії, спільника БЮТу в цьому законодавчому органі, Яцек Саріуш-Вольський зазначив, що винесений Тимошенко вирок заслуговує на осуд. «Цей суд був політично мотивованим і навіть не відповідає мінімальним європейським стандартам. Якщо українське керівництво продовжуватиме такий саботаж політичної опозиції, то це поставить європейську перспективу України під ризик», — цитує його слова Інтерфакс-Україна.
Депутат певен, що Тимошенко має бути звільненою й «насолоджуватися повними політичними правами прямо зараз». Разом з тим, Царіуш-Вольський висловився на підтримку завершення переговорів щодо Угоди про асоціацію. «Переговори мають бути завершеними, а документ ухваленим, як планувалося, наприкінці року. Зрештою, підписання та ратифікація можуть бути відхилені, якщо не буде змін», — уважає депутат. «Україна повинна усвідомити, що вона може втратити, але ще важливіше, щоб у той же час ЄС послав позитивний сигнал українцям з європейськими прагненнями», — завершив він.
Аналогічну позицію задекларував представник групи Демократів і соціалістів, які є політичними спільниками Партії регіонів. «Наша група підтримує Україну на шляху до ЄС, і ми хочемо, щоб цей рух тривав. Ми маємо продовжувати наші переговори, але ми хочемо послати дуже важливий сигнал Києву: не нехтуйте цінностей та умов, які є для нас важливими і які дадуть змогу Україні і ЄС просунутися на вищий рівень розвитку», — відзначив Ханне Свобода.
Зі схожими заявами виступили й інші депутати — продовжувати переговори, але підписати угоду, коли в Україні поважатимуть європейські цінності. Деякі депутати порушували питання майбутнього візиту українського Президента Віктора Януковича до Брюсселя. «Якщо наступного тижня нічого не буде зроблено для відновлення верховенства права, то Баррозу (президент Єврокомісії) має вирішувати, чи є йому що сказати Януковичу», — заявив депутат Міхаеот Галер.
З цим не погодився представник соціалістів Марек Сівець. «Не нам зачиняти двері перед Україною. Ми маємо зустрітися з Януковичем у Брюсселі, сказати йому, що ми думаємо про поточну ситуацію. Якщо угоду не буде підписано, то найбільший переможець у такій ситуації — привид Кремля, це будуть росіяни, які проти цього», — сказав він.
Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики і політики безпеки, віце-президент Європейської комісії Кетрін Ештон у своїй заяві зазначила: «Кримінальне переслідування Тимошенко є політично вмотивованим, а винесений вирок не поважає міжнародних стандартів у плані справедливого, прозорого та незалежного процесу. На жаль, її справа не єдина в Україні. Це неприйнятно для країни, котра головує в Комітеті міністрів Ради Європи, яка проголошує, що поділяє наші фундаментальні цінності».
Кетрін Ештон уважає, що дії Тимошенко під час перебування прем’єром мають дістати оцінку за допомогою голосування на виборах, а не в суді. «Ці принципи є наріжним каменем демократії», — підкреслила пані Ештон.
ДО РЕЧІ
Янукович сподівається, що суд над Тимошенко відбудеться за новим кримінальним законодавством
Президент України Віктор Янукович сподівається, що Апеляційний суд у справі екс-прем’єр-міністра Юлії Тимошенко відбудеться на базі нового кримінального законодавства. Як передає УНІАН, про це глава держави повідомив на брифінгу у Хмельницькій області. Говорячи про політичні оцінки справи Ю. Тимошенко, В. Янукович висловив переконання, що якби така ситуація склалася в будь-якій іншій країні світу, навіть найдемократичнішій, то «там би ніхто нічого не сказав, рота б не відкрили». Натомість, за словами В. Януковича, на Україну дивляться «під мікроскопом». Президент укотре зауважив, що йому особисто не подобається хід справи Ю.Тимошенко. Разом з тим, він додав, що невдовзі ухвалять нове кримінальне законодавство, також, за його словами, у справі Ю. Тимошенко відбудеться Апеляційний суд. «Якщо до цього буде прийнято відповідні закони, суд їх врахує», — сказав В. Янукович. «Суд буде розглядати по тих законах, які тоді діятимуть», — додав він.