Чим ближче вибори, тим більш реальною здається коаліція між Партією регіонів і «Нашою Україною», незважаючи на те, що останні досить активно відхрещуються від подібного союзу. Однак багато вітчизняних (і не тільки) політологів бачать найбільш вірогідною перспективу створення саме такої коаліції. «Так, вона неприємна, вона сильно вдарить по політичних почуттях населення, але, на жаль, поки що іншого виходу немає», — сказав політолог Віктор Небоженко в інтерв’ю журналістам після засідання круглого столу, присвяченого майбутній урядовій коаліції, в Інституті національної стратегії України. На його думку, для створення коаліції важливі три чинники: перший — це здатність домовлятися, другий — органічність, третiй — живучість. У плані «живучості» найкраще йдуть справи у, здавалося б, протиприродного союзу НУ і «регіонів». Хоча спочатку, безперечно, робитимуться спроби створити «коаліцію по любові», говорить В. Небоженко. На думку експертів, відтворення «помаранчевої команди» має мало шансів через «жорстку позицію БЮТ». Мовляв, там залишилися лише ревнощі та образи. «Ймовірність створення «помаранчевої коаліції» можлива лише в тому раз і, якщо з’явиться впливовий, авторитетний зовнішній посередник, — міркує політолог Володимир Фесенко. — Самі Ющенко і Тимошенко між собою навряд чи зможуть домовитися. Хто може бути таким посередником? Ось якби при владі був Олександр Квасневський (екс-президент Польщі), то він би допомі г відтворити «помаранчеву коаліцію». Лех Качинський ще не набрав політичної ваги, і у нього ще не склалися особисті стосунки з українськими лідерами. Але в принципі, є й інші зовнішні гравці, до яких прислухатимуться і Віктор Андрійович, і Юлія Володимирівна».
У той же час, якщо Партія регіонів набере понад 30% голосів, вона напевно зробить спробу створити антипомаранчеву коаліцію, вважають експерти, при цьому підкреслюючи, що такий варіант коаліції — малоймовірний. Тут багато залежить від того, чи потрапить до Верховної Ради блок Вітренко і яку позицію займе Володимир Литвин. До речі, позавчора на прес-конференції в Тернополі спікер висловив припущення, що переговори про формування коаліції можуть бути початі не раніше, ніж через 15 днів після завершення парламентської кампанії. Мовляв, стільки потрібно часу, «поки всі охолонуть», а зараз «усі товаришують один проти одного».
Після того як не вдасться реалізувати «помаранчеву» більшість, з одного боку, і «антипомаранчеву» — з іншого, доведеться укладати «шлюб за розрахунком». Політологи вже дали йому назву — «велика коаліція». До речі, про можливості такого варіанта не втомлюється твердити і Юлія Тимошенко, на що отримує все більш різкі відповіді нашоукраїнців (мовляв, не маємо наміру ми товаришувати з «біло-блакитними»). «Абсолютно очевидною після прес-конференції, яку провів Президент, є можливість проекту об’єднання «Нашої України» з Партією регіонів», — сказала лідер БЮТ на прес-конференції в Харкові. Про це, на її думку, свідчить той факт, що Ющенко на пряме запитання про можливості такої коаліції «не сказав «ні» (Президент сказав, що відповість на це запитання через місяць. — Ред. ).
Очевидно, що для створення «великої коаліції» сторони повинні будуть піти на значні поступки. На думку російського політолога Станіслава Бєлковського, Партія регіонів повинна буде відмовитися від намірів надати російській мові статусу другої державної, всі учасники коаліції повинні відмовитися від ідеї вступу України до НАТО і Єдиного економічного простору. «Головна мета роботи майбутньої коаліції — забезпечення стабільності та руху до формування єдиної політики і нації», — вважає Бєлковський.
У той же час, на думку В. Фесенка, навряд чи питання про статус мови стане ключовим у цьому компромісі. «У Партії регіонів багато хто чудово розуміє, що реалізувати вимогу про державний статус російської мови просто неможливо. Бо для цього не буде 300 голосів, а жертвувати економічними і кадровими преференціями в ім’я питання мови ніхто не буде», — сказав він. Політолог вважає, що прем’єром, швидше за все, буде «нейтральна кандидатура», можливо навіть позапартійний професіонал. Мінімальні шанси, на його думку, у таких фігур як Віктор Янукович, Ринат Ахметов і Микола Азаров. Також ймовірно, що Партія регіонів «за протекцією Москви» буде проти кандидатури Бориса Тарасюка на посаду міністра закордонних справ.
Але хто б не створив коаліцію і хто б не став прем’єром, це буде урядова коаліція «політичних екстремалів», вважають експерти. Оскільки стан економіки не дуже позитивний, і новий уряд буде змушений приймати непопулярні ухвали.
На думку Віктора Небоженка, і в «Нашій Україні», і в Партії регіонів є прагматики, які вже морально готові до такого «нечистокровного союзу». Мовляв, політики, як професійні гравці розуміють, що сьогодні їм потрібно загострити, а завтра — домовлятися. Інша річ виборці — як глядачі «гладіаторських боїв» вони вважають, що битва має бути до переможного кінця.
Один із лідерів Блоку ПОРАПРП Володимир Філенко, мабуть, був єдиною людиною на круглому столі, який сказав, що «не може собі уявити» коаліцію «помаранчевих» з «блакитними». За його словами, якщо дві команди все ж таки об’єднаються, то перші півроку вони «пояснюватимуть виборцям свою зраду».
Проте після виборів думка народу вже нікого не хвилюватиме.