Судячи з усього, найближчим часом ефективного використання енергетичного потенціалу малих рік в Україні не передбачається. Як заявив учора на прес-конференції голова державного комітету з енергозбереження Юрій Шульга, ситуація у секторі малої гідроенергетики виглядає не менш сумною, ніж в енергетиці «великій». Зі ста п’ятдесяти малих ГЕС (залишки радянської спадщини — у часи СРСР на території України було близько тисячі таких підприємств) на сьогоднішній день, з горем пополам, працюють тільки сорок дев’ять. «Недостача обладнання, турбін, незадовільний стан конструкцій, відсутність господарів... « Все це, як сказав директор ДП «Укренергоеффетивність» Володимир Дюков, далеко не у повній мірі характеризує плачевний стан навіть діючих дамб.
Як стало зрозуміло, ось уже близько трьох років спільна україно-австрійська експертна комісія поки що безрезультатно намагається знайти вихід із ситуації. При цьому, пропозицій, варіантів, теоретичних схем, як у нас водиться, вистачає. Традиційна і проблема — недостатня фінансова підтримка малих ГЕС з боку держави. Між іншим, одна мала ГЕС у нормальному режимі роботи спроможна забезпечити електроенергією кілька підприємств або невеликий район. Чим не підмога для країни, що страждає від постійного дефіциту енергії і залежить від зовнішньої кон’юнктури?
«Ми запропонували внести до проекту бюджету на наступний рік відповідні статті витрат (близько 100 млн. грн. — Авт. ), — говорить Ю. Шульга, — будемо чекати результатів». Зацікавленість чиновників, котрі курирують малі ГЕС, у доступі до бюджету зрозуміла: будівництво і технічне оснащення нової малої ГЕС обходиться, за оцінками експертів, у $1000 за 1 кВт. (близько $1 млн. за мегаватну станцію), реконструкція — приблизно у два рази менше. Не дивна і «неувага» їхнiх високопоставлених колег — споконвічний дефіцитний бюджет, схоже, просто не дозволяє профінансувати таку «реставрацію». Та і навiщо їм займатися розв’язанням проблем енергетики малої, коли є стільки турбот у «великій»?
До тих пір, поки держава не буде виявляти зацікавленість у розвитку малих ГЕС, ситуація навряд чи зміниться, зазначив торговий представник Посольства Австрії в Україні Крістіан Гессель. Він, на відміну від українських експертів, не став робити акцент виключно на бюджетну сторону справи. Посилаючись на досвід своєї країни (70% енергозабезпечення Австрії припадає на малі ГЕС), він підкреслив необхідність створення нормальних умов для інвестування і можливості організації дамб зацікавленими у «своїй» енергії підприємцями, що, природно, нашим законодавством не передбачено, повiдомив В’ячеслав ДАРПІНЯНЦ , «День».