Сенат Чехії (верхня палата парламенту) позавчора увечері проголосував за запровадження прямих виборів президента країни, повідомляє чеське інформагентство ЧТК. У грудні 2011 року за подібне рішення також проголосувала Палата депутатів Чехії (нижня палата парламенту). Глава держави зараз обирається в Чехії на спільному засіданні обох палат парламенту. Так були обрані президентами Вацлав Гавел (1993—2003) і нинішній глава держави Вацлав Клаус (з 2003 р.).
Дебати щодо змін порядку виборів президента Чехії тривали в сенаті п’ять годин. За прямі вибори проголосували 49 з 75 сенаторів, присутніх на засіданні. Для ухвалення рішення було потрібно 45 голосів. Поправки, внесені до законодавства Чехії, наберуть чинності 1 жовтня 2012 року. Клаус, нинішній президент, який раніше називав запровадження прямих виборів фатальною помилкою, нічого не може змінити. На відміну від звичайних законів, на конституційні закони або поправки президент не може накласти вето.
2013 року добігає кінця другий президентський мандат Клауса, який, згідно з конституцією, не зможе балотуватися на третій президентський термін. Таким чином, нового президента Чехії оберуть всенародним голосуванням.
Прибічники прямих виборів серед депутатів зауважують, що до парламентських виборів вони обіцяли їх запровадження, виходячи з побажань громадян, котрі вважають, що це допоможе запобігти ексцесам, які супроводжували останні вибори президента двома палатами парламенту, коли з невеликою перевагою переміг Клаус.
Критики прямих виборів говорять, що це нічого не дасть, а достатньо чіткіше визначити правила обрання президента парламентом.
Для прямих виборів, що відбудуться наступного року, ще слід затвердити детальні правила проведення виборів. І над цим уже працює уряд. Згідно з новим законодавством, вибори чеського президента відбуватимуться аналогічно виборам сенату, тобто в два тури.
До речі, в нижній палаті того ж дня проголосували за обмеження імунітету депутатів і суддів. Йдеться про те, що імунітет зберігатиметься лише на час виконання обов’язків депутата й судді, а не довічно, як було досі. На думку спостерігачів, це рішення буде схвалено сенатом.
КОМЕНТАР
Ярослав ПЕШЕК, чеський публіцист:
— Більшість виборців хотіли цих змін конституції Чеської республіки. Від заснування Чехословаччини в нас існувала традиція обрання президента парламентом. Оскільки сенат проголосував за зміни до Конституції, ми приєдналися до тих 12 країн ЄС, де президент обирається на прямих виборах народом. Це великі зміни чеських традицій. І можуть виникнути мінуси. Хтось говорить, що це популізм, що це буде обман, оскільки президент обиратиметься не політичними представниками, а на основі якоїсь піар-кампанії.
Я вважаю, що не треба недооцінювати народ. Люди мають свою голову. Вони не такі погані, як про них думають депутати. Люди повинні відрізняти, що таке популізм і що таке серйозна особистість.
По суті, прямими виборами ніщо не змінюється в повноваженнях президента, оскільки він не має й не матиме виконавчої влади. Президент мусить мати великий авторитет, шукати баланс між правлячою коаліцією й опозицією, шукати етичних і моральних розв’язань різних проблем у суспільстві.
Зараз уже є кілька претендентів, серед яких нинішній міністр закордонних справ Карл Шварценберг і колишній прем’єр-міністр Ян Фішер, дуже популярний у народі. Фішер має команду, до якої входять люди, близькі до президента Гавела.