Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Вибір Квасневського

Екс-президент Польщі робить ставку на співпрацю Ющенка та Януковича
20 вересня, 2007 - 00:00

Стабільність, широка коаліція, співпраця між Президентом і прем'єр-міністром. Все частіше саме такі слова можна почути від іноземних дипломатів і провідних політиків напередодні дострокових парламентських виборів, які відбудуться в Україні 30 вересня. Більше того, дипломати провідних західних країн висловлюють побажання, щоб наступний уряд було якомога швидше сформовано і він пропрацював стабільно не менше півтора року. Голови іноземних представництв покладають надію, що цього часу буде достатньо для вирішення українським урядом і парламентом проблем, які гальмують прихід величезних західних інвестицій в нашу країну.

Досить знаковою в цьому плані є оцінка ситуації в Україні колишнього президента Польщі Александра Квасневського. Виступаючи, в Атлантичній раді США з промовою «Виборча драма в Польщі, Україні та Росії», польський політик назвав вибори у цих трьох країнах найважливішими у Європі, а в Україні ще й найцікавішими. Він, зокрема, зазначив, що вибори в Україні навряд чи значно змінять розстановку політичних сил. За його словами, усі три провідні блоки мають значні недоліки. Партія регіонів не може визначитися зі своєю зовнішньою політикою. Блок «Наша Україна — Народна самооборона» обмежений підтримкою Західної України. Торкаючись ролі партії Юлії Тимошенко, Квасневський зазначив, що ця партія страждає від нестачі творчого підходу. «Сьогодні описати цю партію як ліву партію, праву партію чи соціально-демократичну партію дуже важко, майже неможливо. Вона не дуже творча в плані ідеології, політики чи програми для України», — цитує «Голос Америки» слова екс- президента Польщі. Разом із тим він відзначив, що залежність українських партій від регіональної підтримки «означає дуже слабку політичну та демократичну систему в Україні. Тому що, зазвичай, ідеологія, цінності та програми мають грати більшу роль у формуванні політичних партій».

На думку Квасневського, українські політики мусять навчитися тому, що давно вміють робити в Європі та вже навчилися робити в Польщі — «організувати певний ступінь взаємодії та співіснування». Відтак польський політик, який часто буває в Україні, дійшов до висновку, що співпраця Януковича та Ющенка може бути розумним вибором у досягненні основних завдань, які стоять перед Україною. Квасневський оцінив шанс формування «помаранчевої» коаліції в результаті виборів як один із трьох і зробив ставку на співпрацю Президента та прем'єра. «Це важко прийняти, тому що ми маємо боротьбу цих двох важливих цінностей — демократичної та до певного ступеню недемократичних партій. Але якщо ви подивитесь на основні завдання, що стоять перед Україною — досягнення стабільності, об'єднання сходу та заходу, інтеграція в європейські структури — то, можливо, співробітництво цих двох партій — Януковича та Ющенка може бути розумним вибором», — пояснив він свій вибір.

Раніше відверто про створення коаліції між «помаранчевими» і «біло-голубими» говорив інший польський політик віце- президент Європейського парламенту Марек Сівець, який останні декілька років був головою делегації Європарламенту по зв'язках з Україною.

Політичної стабільності в Україні чекають інвестори. Зокрема, про це наголосив голова бізнес-ради «Україна — США» Морган Вільямс. «Міжнародна бізнес-громада сподівається, що до початку наступного року буде новий уряд та буде певна стабільність. Якщо 2008 рік знову буде часом політичної нестабільності, виборчих кампаній і урядовці, то не зможуть провести необхідне законодавство, змінити правила, регуляції, почати віддавати ПДВ на постійній основі, реформувати податкове законодавство, зробити кращу роботу з імпортом та експортом, посунутися ближче до ЄС, отримати зону вільної торгівлі з Європейським Союзом, вступити до СОТ, якщо вони не зроблять всіх цих речей через політичні суперечки, то Україна буде страждати економічно. І рівень незадоволення в міжнародній бізнес-громаді буде зростати», — підкреслив він.

Микола СІРУК, «День»
Газета: