Передвиборна боротьба в Україні, схоже, перетворюється на політичну бойню. Учора бютівець Андрій Кожем’якін заявив про побиття чотирьох депутатів від фракції бійцями «Альфи» в приміщенні ЦВК. У СБУ цю інформацію поквапились спростувати. Мовляв, ситуація розгортається з точністю до навпаки. Хто на кого напав: депутати на «Альфу» чи «Альфа» на депутатів, так ніхто й не зрозумів. Але голові ЦВК Володимиру Шаповалу СБУ про всяк випадок надала охорону.
Проте бійка в ЦВК — це лише квіточки. У понеділок пізно ввечері Віктор Ющенко ліквідував цілий суд (!). Навіть Леонід Данилович свого часу не додумався до ідеї ліквідації неугодних судів. Щоправда, у БЮТ вважають, що указ про ліквідацію окружного адмінсуду не може набрати чинності, доки під ним не поставить свій підпис прем’єр Юлія Тимошенко. Про це журналістам повідомив Володимир Пилипенко.
Ну а сама Юлія Володимирівна вчора ще раз, напевно, про всяк випадок, попросила Ющенка скасувати вибори... й відмовилася виділити кошти.
— Кабмін не підтримав рішення про виділення коштів, оскільки це суперечить Конституції й потребує змін до бюджету. Тому зміни має ухвалити Верховна Рада, — сказав журналістам міністр транспорту Йосип Вінський.
Однак у будь-якому разі терміни фінансування кампанії вже зірвані. Навряд чи до кінця тижня вдасться сформувати окружні виборчі комісії. Причому незалежно від того, яке рішення ухвалить Апеляційний суд (17 жовтня він оскаржуватиме рішення суду, який уже не існує в природі).
У цій ситуації, мабуть, найцікавіше питання — чого, власне, домагається Юлія Володимирівна? Адже вже практично всі політичні гравці змирилися з виборами. Для всіх очевидно, що рано чи пізно вони відбудуться. А БЮТ замість того, щоб гідно розпочати виборчу кампанію, фактично наближає дату виборів до Нового року. Словом, Ющенко може подякувати Тимошенко — своїми деструктивними діями вона зараз підіймає його рейтинг.
Ми звернулися до експертів «Дня»: «Хто або що може зупинити маховик виборів?»
Віктор ПУШКІН, професор, директор Інституту гуманітарних проблем Національного гірничого університету, Дніпропетровськ:
— Думаю, що вибори в нинішній ситуації, незважаючи на опір БЮТ, є неминучими. Єдине, про що можна подискутувати — це термін їх проведення. Звичайно, бютівці формально праві, коли говорять, що гроші на вибори не можна брати з резервного фонду Кабміну. Ми живемо в такій країні, де постійно трапляються різні надзвичайні ситуації. Якщо не чергова повінь на Закарпатті, тоді вибух газу в Дніпропетровську або Донецьку. Всі комунікації давно морально та технічно застаріли, отже надзвичайна подія може трапитися в будь-який момент і будь-де. Згідно із законом, гроші на вибори можна взяти тільки з державного бюджету, але для цього необхідно внести до нього зміни. Причому зробити це можуть тільки депутати Верховної Ради, яка оголошена нелегітимною. Отже, Президент так само, як і минулого року загнав сам себе в глухий кут. Для Ю. Тимошенко тепер важливо не тільки не допустити виборів та якомога довше залишатися прем’єром, але й набрати бали серед громадської думки. Тим більше, як показують опитування, проти ідеї проведення чергових дострокових виборів висловлюється близько 70 відсотків громадян. Думаю, що в лідера БЮТ у прагненні зірвати вибори є й особисті мотиви — вона не бажає поступатися Віктору Ющенку як своєму конкуренту в майбутній боротьбі за президентське крісло.
Олександр ЗАГЛАДА, завідувач кафедри філософії, політології та історії Національного агроекологічного університету, Житомир:
— Оскарження президентських указів про проведення дострокових парламентських виборів через суди й минулого року використовувалося регіоналами та іншими партіями. Подібним чином діяв і Президент Віктор Ющенко. Думаю, що такий спосіб боротьби працюватиме доти, доки він буде вигідним якійсь із політичних сил. Суд, за законом, повинен бути об’єктивним, але, вважаю, цього у нас немає і ще довго, на жаль, не буде. Є залежність цієї інституції від адмінапарату. Тепер суди прагне використати Юлія Тимошенко. Проте вона пограється-пограється, а потім перестане, тому що, представляється, їй невигідно затягувати цю історію, бо треба йти на вибори. Але на даний момент у цій грі є певна мета. Йде гра на публіку, щоб показати, що БЮТ є противником дострокових виборів, не хотів іти на них, але змушений, хоча й не боїться їх. Тому з їхнього боку буде наголос на складності зовнішньої і внутрішньої економічної ситуації, отже, зважаючи на інтереси народу, суспільства, — вони проти виборів. Це може позитивно вплинути на їхню репутацію. Тим більше, що немає закону про Держбюджет на 2009 рік, і в той же час треба багато коштів на заходи з ліквідації наслідків повені, з чим, у принципі, важко не погодитись, а нові вибори ці кошти дійсно «з’їдять». Відтягувати день виборів, щоб начебто краще підготуватися до них — думаю, не в інтересах Ю.Тимошенко. Тим більше, якщо фінансова і економічна криза охоплять Україну, вона втратить свій електорат. Якщо вже чогось добиватися, то їй треба не відтягування, а скасування виборів. І в той же час необхідно вживати заходи з покращання соціально-економічної ситуації. Щодо можливості саботування виборів з її боку, то правники БЮТу, серед яких є кваліфіковані фахівці, використовуватимуть існуючі правові колізії, шукатимуть усілякі зачіпки. Згадаймо, що минулого року робили команди В.Ющенка і прем’єр-міністра Віктора Януковича, поки обидва не домовилися. Ситуація може повторитися і зараз. Думаю, нинішня поведінка БЮТу не є програмою саботування виборів — швидше, механізмом, спрямованим на досягнення певних цілей у зв’язку із ними, бо після них може скластися зовсім інша політична картина. Тобто ця сила, навіть за умови високих електоральних результатів, може опинитися в такій же ситуації, як минулого року В. Янукович. З другого боку, Ю. Тимошенко не хоче себе спалювати як політик — ніби вона пішла і нічого не зробила для народу. Бо дійсно видала багато обіцянок виборцям, а зробити встигла мало, тож їй треба показати результат. Ю. Тимошенко не останній рік збирається бути в політиці, отже, має думати про свою перспективу. Навряд чи БЮТ доб’ється зриву виборів, бо є межа, до якої поведінка може вважатися розумною. Повторюю, що зараз головною метою метушні навколо судів, на мою думку, є бажання показати, що нові вибори — то не їхня забаганка, вони нав’язані Президентом, його Секретаріатом, а БЮТ проти них.
Руслан ДЖАВАДОВ, політолог, заступник керівника аналітичної групи «СМС-моніторинг», Миколаїв:
— Позиція Юлії Тимошенко мені особисто зрозуміла. Вона впевнена в тому, що «чергові позачергові» вибори нікому не потрібні. Опитування громадської думки це підтверджують. Крім того, позачергові вибори істотно погіршать і без того складну економічну ситуацію в Україні. І вороги Тимошенко відразу ж звинуватять у всіх гріхах її уряд: ось, мовляв, хто винен у всьому!
Це Юлія Тимошенко також добре розуміє. В умовах нестабільності, пов’язаної з підготовкою та проведенням виборів, уряду буде все складніше вирішувати поставлені перед ним завдання, а це, безумовно, дещо «підмочить» репутацію уряду. Додайте до цього світову економічну та фінансову кризи, які впритул наблизилися до кордонів України. Звичайно, зараз не до виборів, навіть якщо для їхнього проведення є формальні підстави. А чи є ці підстави? Це ще запитання. Наша Конституція та закони виписані так, що трактувати їх можна по-різному. Ось і трактують у БЮТі — так, а у Секретаріаті Президента — інакше.
У цій ситуації заручниками є наші суди, яким складно винести правосудні рішення.
Чи зможе Юлія Володимирівна чогось домогтися? Думаю, що зможе, якщо грамотно вестиме свою лінію. Юридичних зачіпок у нашому законодавстві багато. Тому дату проведення виборів можна буде відкладати. Все зараз залежить тільки від бажання Тимошенко. Захоче вона та її штаб — будуть вибори, не захоче — їх не буде. Рейтинг Президента дуже невисокий, тому в нього мало можливостей «розрулити» ситуацію так, як він би хотів. А спроби залякати Тимошенко, на мій погляд, матимуть зворотний ефект. Ця тендітна жінка пережила арешт і перебування в СІЗО при Кучмі. Тому її важко буде зломити.
І ще одне. Крім Тимошенко напевно знайдеться ще немало політичних лідерів, які дивляться на речі зовсім не так, як Ющенко. Тому вони цілком можуть підтримати Юлію Володимирівну у найбільш несподіваний момент.
Ще треба враховувати, що якщо вибори все ж таки відбудуться в грудні 2008 року, то президентські сили їх програють, незалежно від тієї конфігурації, яку вибудують на Банковій. Зараз, коли падає і рейтинг Партії регіонів (а цьому сприяли чималою мірою і Раїса Богатирьова, і Тарас Чорновіл), регіонали навряд чи зможуть покращити свої позиції в порівнянні з отриманими на виборах 2007 року. Чи потрібно проводити саме зараз дострокові вибори до Верховної Ради? Це дуже складне питання. Чи можна зірвати ці вибори? Гадаю, що при наявності бажання Тимошенко — можна.
У будь-якому випадку, ситуація в країні ускладниться. Навіть якщо будуть проведені позачергові вибори, конфігурація нового парламенту істотно не зміниться доти, поки не буде істотно змінене наше виборче законодавство.
Костянтин ЗАТОНСЬКИЙ, кандидат філософських наук:
— На мій погляд, у цьому судовому протистоянні між президентською гілкою влади й БЮТ насправді відбувається якась «спортивна» суперечка — хто кого «перетисне». Таке враження, що учасники суперечки просто намагаються продемонструвати, хто в домі господар.
Крім того, у Юлії Тимошенко свої, особисті мотиви. Ймовірно, не можна сказати, що вона хоче скасувати ці вибори — швидше, вона просто хоче їх відстрочити. По-перше, це дасть їй можливість довше просидіти в прем’єрському кріслі, а по-друге, це дозволить внести розбрат у виборчу кампанію інших партій, які вже мобілізувалися на вибори й більш готові до них, ніж БЮТ.
Крім того, можливим є й такий варіант: дестабілізація роботи судів здійснюється з метою негативного впливу на рейтинг Президента. Завжди вважалося, що суди виконують замовлення президентської гілки влади, а тепер БЮТ намагається показати, що Президент і тут досить слабкий — тобто зіграти на зниження рейтингу президента на майбутніх виборах.
Але загалом я можу сказати, що сьогодні ми всі спостерігаємо звичайний для України процес, коли люди самі не знають, чого хочуть, але роблять усілякі рухи, щоб показати свою активність. Тобто здійснюються дії заради дій, а не заради результатів.
Що ж до саботажу виборів, то повний їхній саботаж точно є неможливим. По-перше, тому, що та ж таки Партія регіонів, за словами її лідера Віктора Януковича, хоче йти на вибори, а це досить потужна сила, що впливає на цей процес. Плюс Президент навряд чи сам відступиться від цього, а Президент має свої ресурси втілення ідеї виборів у життя. Тому реально скасування цього указу й скасування дострокових виборів, очевидно, статися не може. Може статися відстрочка, можуть бути якісь провокації, але не більше того. Вибори все ж таки будуть.
Петро ВОЛЬВАЧ, академік Української екологічної академії наук, голова Кримської філії Наукового товариства імені Тараса Шевченка:
— На мій погляд, ситуація, яка зараз склалася, — загрозлива не тільки для української влади, але й для української держави. Мені здається, що це — апогей компрометації і влади, і нашої держави. Протистояння між Президентом і прем’єром, безумовно, ганьбить Україну і послаблює її позиції на міжнародній арені, і тому стає проблематичним і входження України в європейські структури, і в НАТО, це створює й інші міжнародні проблеми.
В цій ситуації ми багато чого можемо не розуміти, бо не знаємо деталей і фактів, адже, на мою думку, у Президента є підстави наголошувати на тому, що в Верховній Раді сформувалася прокремлівська більшість, — і йому як людині патріотичній і державницькій, я в цьому питанні довіряю. Цілком можливо, що Юлія Володимирівна веде приховану антиукраїнську і антидержавницьку гру, бо є принципи, через які не можна переступати: це питання мови, державного суверенітету, питання честі держави. Мені дуже не сподобалося, що Юлія Володимирівна в присутності Володимира Путіна навіть не відповіла на його невихований випад проти Президента України, бо це була, власне, образа нашої держави, це була образа і самої Тимошенко, хоч вона цього й не зрозуміла. Адже варто їй чимось не вгодити Путіну, і він такими ж словами обізве і її. В цьому виражається його ставлення не до Президента, а до нашої держави як такої, в тому числі й до Юлії Володимирівни. Вона заради його підтримки змогла це стерпіти, і це рано чи пізно вдарить і по ній самій. Я думаю, що хоч би яких заходів уживав БЮТ, указ Президента є цілковито законним, а тому він буде непохитним, і дочасні вибори відбудуться обов’язково. БЮТ сьогодні вживає недопустимих методів: не можна саботувати вибори, укази Президента, рішення РНБО України — бо це не демократія, це вже анархія.
Мені здається, що розклад політичних сил у новому парламенті так чи інакше буде іншим, а тому ці вибори необхідні. Вони дадуть змогу очиститися нашому політикуму, бо наразі дуже необхідно, щоб державні діячі зрозуміли цінність власної держави, інтереси народу і не нехтували ними. Український народ має зараз зрозуміти ту небезпеку, перед якою стоїть наша держава в зв’язку із загрозою від Росії, а тому на виборах більшу підтримку народу мають отримати патріотичні сили і патріотичні політики. Лише за таких умов держава зможе рухатися вперед і розвиватися.
Ярослав КУРКО, голова правління Чернівецької обласної організації товариства «Знання України»:
— Нинішні «правові» війни показали, що закон ні для кого в країні не є перешкодою для вирішення своїх питань. У суспільній думці утверджується переконання, що вибори — це погано, але за нинішньої системи правління з кризи виходять виборами, і це світова практика, а у нас одна політична сила, яка отримала владу, прагне зберегти її навічно.
Юлія Володимирівна, очевидно, намагається максимально відтягнути час проведення виборів, але одна політична сила навряд чи доб’ється їхнього скасування, адже інші налаштовані на проведення. Очевидно, що дату виборів буде перенесено, оскільки на місцях ніхто реально не вкладеться у визначені сьогодні строки. Щоправда, розраховувати на якийсь суттєвий результат народного волевиявлення не варто — при нинішній виборчій системі він буде мінімальним. Єдине, що насправді буде зроблено — те, чого добивається Президент, — Юлію Володимирівну буде усунуто з поста прем’єра, але доволі дорогою ціною для країни.
Олексій ГАРАНЬ, професор політології, науковий директор Школи політичної аналітики НаУКМА:
— Сьогодні склалася політична ситуація, що аналогічна з минулими достроковими парламентськими виборами в 2007 році, — коли сторони повинні були обов’язково домовлятися між собою. І нагадаю, що тоді Президент видав чотири укази.
Я думаю, що своєю поведінкою Блок Юлії Тимошенко сьогодні показує те, що його не можна ставити перед самим фактом проведення виборів або виводити за дужки політичного процесу. Для того, щоб провести дострокові вибори, треба шукати певні компроміси, які повинні стосуватися як самого процесу організації виборів, так і представництва в різного роду виборчих комісіях. А це передбачає уточнення певних понять. Наприклад, що таке коаліція, або що таке опозиція; багато запитань викликають списки реєстрів виборців, фінансування дочасних виборів тощо. Тобто, БЮТ вимагає рахуватися зі своєю позицією. Зрозуміло, що, оскільки передвиборча дистанція є короткою, кожна зі сторін намагається забезпечити для себе кращі стартові умови. Але для того, щоб нормально провести дочасні вибори, політичним силам необхідно домовлятися між собою і враховувати різні погляди.