Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Вибух у день трауру

14 вересня, 1999 - 00:00

Уранці 13 вересня — дня, оголошеного указом президента Росії Бориса Єльцина траурним у зв'язку з останніми вибухами в Москві та Буйнакську — у російській столиці прогримів вибух, який дуже не хочеться — занадто вже цинічно це виглядає на тлі людських трагедій — назвати «черговим», але який очевидно продемонстрував, що Росія зіткнулася з цілим ланцюгом ретельно спланованих терористичних актів. На відміну від попереднього вибуху житлового будинку — на вулиці Гурьянова — вибух на Каширському шосе однозначно охарактеризовано як терористичний акт. Поки відомо про 34 загиблих, однак їхня кількість збільшується з кожною годиною — в будинку на Каширці було прописано 120 чоловік і мало у кого з них є шанси залишитися живими.

Спостерігачі сьогодні легко вбачають один і той же сценарій проведення диверсій — у дагестанському місті Буйнакську, де було підірвано будинок, у якому проживали сім'ї російських військовослужбовців, і двох житлових будинках у російській столиці. Слідству, окрім того, вдалося виявити, що приміщення в Москві у будинку по вулиці Гурьянова і в будинку на Каширському шосе орендувалися однією і тією ж людиною, котра використовує паспорт на ім'я якогось Мухіта Лайпанова (швидше за все, ім'я це вигадане, оскільки справжній Мухіт Лайпанов, за словами міністра внутрішніх справ Росії Володимира Рушайла, загинув декілька місяців тому в дорожньо-транспортній пригоді).

Влада взагалі реагує на ситуацію набагато жорсткіше, аніж після вибуху на Гурьянова — їй стає ясно, що вона має справу зі справжньою демонстрацією сили екстремістів. Президент Борис Єльцин провів у Кремлі екстрену нараду, в ході якої заявив, що «бандити діють таємно, нишком, підкладають бомби в густонаселені райони. Вони бояться взяти на себе відповідальність, приховуючи імена й обличчя». «Природа тероризму така — щоб підняти більше шуму і навести страх на людей, здійснюючи акти в столицях. Так було у Нью-Йорку, Парижі, Токіо, інших найбільших містах світу. На жаль, Москва не стала винятком», —сказав Єльцин. Те, що Москва «буде під особливим прицілом бандитів, було зрозуміло давно», — заявив президент. Але, на жаль, зазначив він, «висновки доводиться робити тільки зараз», через кілька років після перших терактів у Росії. На нараді в Кремлі було вирішено запровадити підвищені заходи безпеки в Москві й інших великих містах Росії. Під особливий контроль мають взяти аеропорти, вокзали, ринки. Посилений режим охорони запроваджується на атомних електростанціях, стратегічних об'єктах, нафтосховищах і трубопроводах. Разом із тим Єльцин попередив, що чистки за національною ознакою неприпустимі — «у жодному випадку не можна переводити проблему на етнічний і релігійний грунт». При цьому він наголосив: «Саме на це розраховують ті, хто хоче посіяти паніку, хто домагається введення надзвичайного стану, хто хоче зруйнувати владу, користуючись дестабілізацією, і посіяти анархію в державі».

Єльцин терміново викликав у Москву прем'єр-міністра Росії Володимира Путіна, котрий перебував на саміті в новозеландському місті Окленд. Перед відльотом у російську столицю Путін заявив журналістам, що вибух у Москві — «це не випадковість, це мерзотна акція, теракт, який було здійснено за тією ж схемою, що й попередній» вибух у Печатниках. «Тих, хто здійснив (цей злочин), — сказав прем'єр, — не назвеш людьми, це — звірі. Це виклик не тільки державі, а всьому народу. Наша відповідь повинна бути наджорсткою». За словами Путіна, «всі будинки в Москві й інших великих містах буде взято під тотальний контроль владою, але й населення повинне бути пильним». Він, зокрема, закликав росіян негайно повідомляти до правоохоронних органів про людей, які намагаються орендувати приміщення. Пізніше у російській столиці було розповсюджено спеціальну заяву Путіна, в якій стверджується, що у разі підтвердження відомостей про наявність зв'язків між терактами в Дагестані і Москві, федеральний уряд розцінюватиме це «як вияв агресії». У цьому випадку уряд РФ «вважатиме, що має право використати для її відбиття всі засоби, що є у його розпорядженні». «Терористи кинули виклик всім росіянам незалежно від їхньої національності та віросповідання, — вважає прем'єр. — І в цій ситуації нам всім треба проявити пильність і мужність перед обличчям цих нелюдів». Путін стверджує, що «Росія та її столиця не можуть і не будуть заручниками терористичного тиску, звідки б він не йшов».

Із коментарів, які з'явилися в ці години у зв'язку з вибухом на Каширці, виділяється інтерв'ю бізнесмена Бориса Березовського, котрий сказав, що «спецслужби Росії не в змозі протистояти сучасному тероризму». «Є два шляхи: або знищувати терористів, або домовлятися». У інтерв'ю Інтерфаксу Березовський зазначив, що «ворог повинен бути або другом, або мертвим. Іншого шляху немає. Зробити сьогоднішніх терористів мертвими у нас поки немає можливості. Отже, треба домовлятися», — підкреслив Березовський. «Я не боюся звинувачень на свою адресу, які посиплються на мене після цих слів. Мій інтерес — не політиканство і не особисте реноме, а мій інтерес у тому, щоб уникнути людських жертв», — наголосив Березовський. Він також заявив, що «запровадження надзвичайного стану є абсолютно безглуздим, оскільки не вирішить жодну з проблем». «Все, що відбувається, прогнозувалося, на жаль, мною давно. Найбільша небезпека — і я про це казав — у разі невмілих дій політиків на Північному Кавказі — теракти», — підкреслив бізнесмен. «Сьогодні мер Москви Юрій Лужков говорить про необхідність створення санітарних кордонів навколо Чечні. Це безглуздо. Санітарними кордонами тероризм зупинити неможливо», — заявив Березовський.

Тим часом інший відомий учасник чеченської епопеї, колишній прем'єр Сергій Степашин заявив, що теракти в Москві і події на Північному Кавказі — кільця одного ланцюга. «У тому, що сталося в Каспійську, Буйнакську, а тепер у Москві, простежується один і той же почерк, схожий на почерк школи Хаттаба», — вважає Степашин. Екс-прем'єр висловився проти введення надзвичайного стану в Росії. «Я не вважаю, що сьогодні необхідно підміняти виконавчі органи влади силовими структурами», — зазначив Степашин. Разом із тим, на його думку, необхідне посилення заходів безпеки в Москві й інших великих містах. «Треба посилити паспортний режим, запровадити посилене патрулювання, у тому числі і військовими патрулями, а також ввести деякі обмеження, пов'язані з в'їздом у великі міста», — сказав екс-прем'єр. Він також вважає, що треба активізувати діалог із представниками чеченської діаспори і відновити переговори з президентом Чечні Асланом Масхадовим. «Це треба зробити лише з однією метою — поставити жорсткий ультиматум керівництву Чечні, пов'язаний з необхідністю боротьби з терористами на території цієї республіки, — заявив Степашин. — Ми не можемо більше терпіти». Він підкреслив, що «терористи повинні бути знищені».

Ймовірно, вже найближчими днями відбудеться позачергове засідання верхньої палати російського парламенту — Ради Федерації. Обговорювати нинішню ситуацію збирається у вівторок і Держдума за участю прем'єр-міністра, керівників силових відомств, членів Ради безпеки. «Ми не бачимо поки ані стратегії, ані тактики боротьби з тероризмом, не знаємо ясного і чіткого плану цих дій, не бачимо превентивних заходів, які забезпечили б безпеку громадян», — заявив з цього приводу лідер комуністів Геннадій Зюганов. Він вважає, що на загострення ситуації сьогодні «штовхають ті, хто сприяв знищенню всіх силових структур, вигнання зі слідчих органів фахівців, які знають, як боротися з бандитизмом і тероризмом».

Міліція тим часом розпочала евакуацію мешканців з житлового будинку по вулиці Народного Ополчення, де двічі бачили «Мухіта Лайпанова». Співробітники міліції, показавши фоторобот Лайпанова, повідомили: за словами свідків, ця людина раніше двічі з'являлася за цією адресою. Тож з'являється надія, що новому теракту вдасться запобігти.

КОМЕНТАР

Сергій МАРКОВ, директор московського Інституту політичних досліджень:

— На території Чечні сформувалися терористичні формування, які мають потужну фінансову підтримку. Окрім того, на території Чечні неможливо займатися економікою. Чеченський тероризм переслідує мету встановлення ісламської імперії й обіцяє бойовикам віддавати на розграбування захоплені міста. Базу для нього було створено ще в попередні роки. Тому я вважаю, що нинішня серія терактів, на мій великий жаль, буде продовжена. Приречені ще 15-20 будинків Росії — не в Москві, де будуть зроблені безпрецедентні заходи безпеки, а, найвірогідніше, в Петербурзі, Єкатеринбурзі, Ростові, Владикавказі, Підмосков'ї. Внаслідок цього напевно почнуться широкомасштабні військові дії в Чечні, оскільки населення зажадає розгрому гнізда екстремістів. Можна говорити і про початок кримінальної війни між «чеченськими» і «слов'янськими» угрупованнями («слов'янам» дадуть можливість розгромити «чеченців»).

У Росії, звісно, є зацікавлені у запровадженні надзвичайного стану, але немає людей, готових примусити країну платити таку ціну за власне політичне благополуччя. Треба визнати, що в Росії не функціонують державні інституції, міліція і суд не виконують свої обов'язки, правляча еліта покинула громадян напризволяще. Україна повинна здобути з цього урок і потурбуватися про зміцненням своєї державності. Ситуація виглядає дуже схожою на становище у Країні басків. ЕТА використовує терористичні методи, оскільки її не підтримує більшість басків. Чеченців до масованих терактів також підштовхнула відсутність підтримки серед населення, зокрема Дагестану. Навіть після того, як буде захоплено територію Чечні, теракти проти Росії триватимуть ще багато років, доки проблеми не будуть вирішені політичними методами.

Віталій ПОРТНИКОВ, «День»
Газета: